YÜZ YOGASI İŞE YARIYOR MU?

1 ay haftada 3 kere 15 dakika istikrarla yüz yogası yaptım. Sonucunu, gerçekten işe yarayıp yaramadığını o kadar merak ediyordum ki, sizler de ediyorsunuz biliyorum o halde buyurun bir okuyun bakalım… 

Uzun zamandır aklımdaydı, şu yüzüme yapsam yapsam ama ne yapsam diye… Ben konuya oldukça geleneksel bakan biriyim, yaş aldıkça yaşımız gereği yorgun görüneceğiz, yaşlanacağız, yanaklarımız sarkacak. Hepsine kabulüm anlayacağınız. Ama bir o kadar da değilim!

Malum herhangi bir operasyon, uygulama istemiyorum yaptırmak yüzüme,  ama bir taraftan da görüyorum 30 yaş sonrası yavaş yavaş fotoğraflarda gözlerimin altı, dudaklarımın kenarları değişmeye başladı, gözüme de batıyor. Bir de “yorgun musun?” sorusundan oldukça sıkıldım sanırım. Çünkü öyle görünüyordum. B

Bir de pandemi kaygısıyla geçen birkaç hareketsiz ayın sonucunda ne yapsam diye düşünürken kendimi yüzümü hareket ettirirken buldum diyebiliriz. 

Özellikle COVID-19 döneminde dijital atölyelerin tavan yapmasından sonra konuyu biraz araştırdım. Ardından yüz yogası eğitmeni Oya Acar ( @100yogasioya)  ile çalışmaya başladım. 

Vücutta egzersiz yaparken nasıl yanlış hareket etkiliyorsa aynı şekilde yüzde de yapılacak her yanlış hareket yüzün farklı bir yerinde kırışıklığa sebebiyet verebiliyor olduğunu öğrendim. Anlayacağınız konu hassas, bu yüzden konusunun uzmanıyla  birlikte yapmak ekstra  önem taşıyor.

Ben haftada 3 kere eğitmen ile 15 dakika, 1-2 kere kendi kendime 5-10 dakika arası çalıştım. Sonuç nasıl diye sorarsanız, tabii ki gözle görülür ciddi farklar yok. Zaten bunu beklemek çok anlamsız olurdu. Ancak net bir konu var ki yüzümdeki ödem azaldı, çene çizgim daha belirginleşti. Bir de boş vakitlerimde tavana öpücük atma, gözlerimi sağa sola devirme alışkanlığım oldu.

Öncesi ve Sonrası

Tabii ki düzenli kimine göre haftada 6 olacak şekilde 20 dakikalık egzersiz kimine göre gün aşırı olacak şekilde 20 dakika çalışma oldukça etkili oluyor. “Hızlı bir botoks etkisi mi?” diye sorarsanız değil tabii ki ama üzerine çalışarak kendi yaşının canlı, güzel halini ve kırışıklıkların da derinleşmemiş halini yaratman mümkün. Özellikle kan dolaşımı hızlandırdığından düzenli yüz yogası yapanlar 2 hafta sonra hafif bir canlılık, 2- 4 ay arasında ince kırışıklıkların açıldığını ve 6-9 ay sonra fark edilir değişimi hissedebiliyor.

Sahi vücudumuzu formda tutacağız diye onca egzersiz yaparken, ter dökerken neden yüzümüze de iyi gelecek hareketler yapmayalım ? Haydi o zaman yüz yogasına!

Favori hareketlerim:

Hangi hareketi neden ve nasıl yapmalı? Her hareketi gösteren mini videolarımı www.güzellikyayinda.com sitesinden izleyerek yapabilirsiniz. Unutmayın etkili sonuçlar için hareketleri doğru yapmak çok önemli.

Göz altı torbaları ve şişliği için

İki orta parmağınızı V harfi şeklinde gözlerin iki ucuna yerleştirin. İşaret parmağınız gözün dış kenarına ve kaşınıza değsin. Yüzünüzü oynatmadan tavana bakın. 10 saniye x 6 kere yapabilirsiniz.

Düşük göz kapakları için

İşaret parmağı kirpik dibine yerleştiriyoruz ancak bastırmayın. Gözleri açmaya çalışın 10 saniye x 5 kere yapabilirsiniz.

Dudak kenarı çizgileri ve, yanak sarması için

Eller kulakların önüne alınıp yanakları arkaya doğru çekin. Burundan nefes alarak 10 saniye bekleyip dudaklardan üfleyerek veriyoruz. Bu sırada dudakların tüm içi dışarı çıkacak.

Alın ve kaş ortası için

İşaret ve orta parmak kaş ortasına yerleştir. İki yana ger ve kaşı ortaya doğru kızma hareketi yapıyoruz. 10 saniye x 5 kere yapabilirsiniz.

Boyun kası ve gıdı için

Ellerinizi yumruk yapıp çenenizin altına koyun. Burnunuzdan nefes alıp verirken yumruk çeneyi, çene yumruğu ittirsin. 10 saniye x 5 kere yapabilirsiniz.

YARDIMCILAR

Bu bir aylık süreçte yüz yogasına ek olarak belli başlı yardımcılarım da oldu…

Gua Sha: Doğal taşlar yardımıyla yapılan Gua Sha masajı ciltte kan devranını artırmaya, hücrelere daha fazla oksijen gelerek iyileşmesini sağlamaya yardımcı. Aynı zamanda lenf drenajını harekete geçirerek toksin atımını da destekliyor. Ayrıca taşın soğukluğu da cilde çok iyi geliyor.

C vitamini: C vitamini yorgun ciltler için olmazsa olmaz bir içerik. Özellikle de C vitamini içeren bir yüz yağı veya serumdan yardım alabilirsiniz. Cilde bu yağ veya serum ile  masaj yapmak hem kan devranını olumlu etkiliyor, hem homojen bir renk oluşmasını sağlıyor hem de cildi besliyor. 

Sinoz %10 C Vitamini Serum 250 TL 

Göz kremi: Nuxe’ün  ‘Şişlik Ve Koyu Halka Karşıtı Canlandırıcı Göz Balsamı’ hassas göz çevresi alanını korumak, etkili bir şekilde nemlendirmek ve yorgunluk belirtilerini düzeltmek için birebir. Breton karabuğdayını ve doğal kökenli E vitamini içeren balsam hafif yapısıyla göz çevresini ağırlık yapmadan nemlendiriyor.  Dileyenler buzdolabında saklayabilir serin serin uygulayabilirsiniz. Şişkinlik ve koyu halkaları gözle görülür şekilde azalttığının altını çizmeliyim.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.