KÜÇÜK ADIMLAR, MUTLU TABAKLAR

”Çocuğum yemek seçiyor.” diyen anneler, korkmayın bu mücadelede yalnız değilsiniz.. Çocuk sizin seçtiğinizi ve istediğinizi yiyince sizden mutlusu yok değil mi? Tahmin etmiştim. Çocukları fazla yemek yemeye zorlamak, bedenlerinin yeterli sinyalleri görmezden gelmelerini öğretir. Bu, aç olmadıklarında bile yemek yemeye ayarlanır vücut.. Hadi birlikte çocukları tanıyalım..

 

ÇOCUK;

Önce sizin seçimlerinizden etkileniyor. Siz farkına varmasınızda çocuğun ilk rol modeli sizsiniz. Tüm değiştirilemeyen alışkanlıklar gibi beslenmede çocuklukta hatta anne karnında başlıyor.. 7 yaşında ne seviyor, yiyorsa 70 yaşında da onu sevecek ve yiyecektir. Masanıza koyduğunuz her besini önce siz tüketin, çocuğunuz sizi gözlemleyecek ve böylelikle yeni besinleri denemek için güven kazanmış olacak. 

Çocuklara ‘tabağını bitir’ komudu vermek oldukça ters tepiyor. Uzmanlar, ‘bitirebileceğin kadar tabağına al’ diyerek israf etmemeyi ve kendi limitlerini bilmesini öğretebileceğimizi söylüyorlar.

YEMEK MASASINDA BİR KÜÇÜK MUTLULUK

 

Çocukların ikna kabiliyetlerini göz önünde bulundurmak gerek zira ebeveynleri kontrol altına almaları çok kolay olabiliyor. O sizi ele geçirmeden siz onu kontrol altına alın. Mesela akşam yemeğinde, yemek boyunca masada oturmalarını sağlayın.. Onunla masadaki farklı tatlar hakkında konuşun.  Herkes her yemeği denediğinde ve hangisinden en çok hoşlandığından bahsedebilir. Veya birlikte yemek yapın, ona görev verin, yaşına uygun şekilde yemeğin oluşumuna dahil edin. Ve tabiki bunu eğlenceli hale getirin baskısız, stresiz bir ortamda keyifle, sohbetle yemesini sağlayın. 

 

RENKLİ TABAKLAR

Orman meyveleri ve mini bezelerle harika bir tabak…Çilek eteği, çikolata saçı ve kraker vücuduyla çocuğunuz bu tabağa yemeden bile bayılacak…

Karnının aç mı tok mu olduğunu ayırt edebilmesi, seçici çocuklarda önemli değişikliklere yol açabiliyor. Nasıl mı? Bir kaşık daha fazla yedirmeye çalışmak yerine, onlara nasıl hissettiğini sorun, ”Midende başka bir şeyler yemek için yer var mı?” ya da ”Yemeğin lezzetini nasıl buldun?” gibi sorular sayesinde ne derece doyduğunu ve yemeği sevip sevmediğini anlayabilirsiniz.. Ee hepsini uyguladık olmuyor diyenler için bir alternatif daha; yemekleri eğlenceli hale getirin, ona ait renkli bir servis tabağı olabilir. Ya da gıdalardan hazırladığınız çeşitli figürler olabilir.. Bu hem onun severek yemesine hem de sizin çocuk için yeterli porsiyonları ayarlamanızı yarayacak ..

 

 

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir