EVE TESLİM SAĞLIKLI TARİFLER : GABFOODS

Zaman zaman sosyal medyanın hayatımızı nasıl işgal ettiği veya zamanımızı nasıl harcattığı konusunda şikayet ederken buluyoruz kendimizi.  Ama ben bana kazandırdıklarını düşünmeyi daha çok seviyorum. Bu kimi zaman bir tatil rotası kimi zaman bir mekan veya bir insan…

İşte ‘Gabfoods‘ ile tanışmamı da yine sosyal medya’ya borçluyum. İlk önce karşıma  instagram’ın keşfet bölümünde çıktı Gabfoods,  dikkatimi hazırladığı tabakların fazla süslenmeden çekilmiş resimleri çekti, hemen takibe aldım. 

Çok geçmeden resimlerdeki yemeklerin içerikleriyle de ilgilenmeye başladım, ne güzel tarifler diye düşünürken bu lezzetleri tatmak ve tanımak gerektiğini düşündüm. Çok geçmeden dikkatimi en çok çeken ‘Banana Bread’ siparişi ile açılışı yaptım. Ve tabiki yanına birer tane fıstık ve badem ezmesini de ilave ettim.

Gabfoods’un kurucusu Gabriela Palatchi ; ‘Gabfoods’ u hayatının yeni macerasını olarak tanımlıyor. Sağlıklı Keto ve Paleo atıştırmalıkların yanı sıra İstanbul’un ilk eve teslim günlük Paleo yemek paketlerini servis ediyor. Özellikle haftasonları sizde benim gibi kaçamak yapmak istiyor ama yine de şeker ve gluten almak istemiyorsunuz #gabfoodsweekend doğru , sağlıklı ve iç rahatlığıyla tüketeceğiniz alternatifler sunuyor.  

Gabfoods’un yarattığı tabaklar, tarifler genelde paleo ve keto diyetlerini baz alıyor dedik, isterseniz daha iyi anlamak için nasıl diyetler olduklarını bir hatırlayalım.

Gabfoods’tan siparişlerinizi gabriela@gabfoods.net adresinden verebilirsiniz, instagram’da @gabfoods adresinden tariflerini takibe alabilirsiniz.

PALEO DİYETİ NEDİR? Taş devri diyeti olarak da biliniyor. Aslında taş devri sözünden diyetin sınırları az çok belli oluyor. Sağlıklı bir beslenme düzeninin, düşük karbonhidrat, dengeli bir protein ve bol bol lif tüketimi ile mümkün olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bunun sebebi ise, insan bedeninin karbonhidrat ve işlenmiş gıdalardan ziyade; protein ve lif içerikli gıdalar için tasarlanmış bir yapı olması. Basit ve ilkel bir yaklaşım ön gören paleo diyetinde, doğal yollarla elde edilmeyen hiçbir şey tüketilmiyor. Yani paleo diyeti yapacaksanız, işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor, olabildiğince çiğ beslenmeyi hedefliyor.

 

KETOJENİK DİYET NEDİR?  Yağ ve protein oranı yüksek fakat karbonhidrat açısından oldukça zayıf olan diyetin adı “Ketozis” teriminden geliyor. Ketosiz vücudun enerji elde etmek için yağları yakması sürecine verilen i isim. Bu süreç ne zaman devreye giriyor?  Vücut enerji olarak kullanmak üzere yeterli glukoz bulamadığında ve insülin seviyeleri düştüğünde, böbreklerin yağ asitlerinden ürettiği ketonlar kan dolaşımı yoluyla serbest kalarak enerji olarak kullanılıyor. Birçok hastalığın iyileşmesinde de etki eden bir beslenme çeşidi olarak dikkat çekiyor. 

 

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.