EN MARİFETLİ MEYVA

Ben Hindistancevizi hiç sevmem. Çok yoğun, çok güçlü. Ne yazık ki içine girdiği herşeye kendi tadını bulaştırarak başrolü  kapıyor. Ancak gelin görün ki kendisini mutfakta beğenmesem de bakım alanında ne kadar özel ve yetenekli bir içerik olduğunu kabul etmeliyim.

Kendisine olan ilgim geçen yıl Bangkok’a yaptığım geziyle başladı. Gittiğim yerlerde yerel halkın kişisel bakımıyla ilgili bilgi toplamaya çalışırım, hazır gitmişim oralara böyle fırsatlar kaçmaz. Ilk iş marketlere girmek ve güzellik reyonundaki ürünlere bakmak, heryer hindistan cevizi yağı, işin garip yanı satın aldığınız bu yağı hem saçınıza başınıza sürüyor hem de yemek pişirebiliyorsunuz.

Herneyse kısa sürede Tayland’taki tüm kadınların kuzguni siyah, parlak ve hacimli saçlarının, ışıltılı lekesiz tenlerinin şifresi çözülmüş oldu. Yaşasın hindistan cevizi yağı! Hemen şişe şişe İstanbul’a taşındı yağlar. Hatta dönmeden birkaç gün önce evde hindistancevizi yağı nasıl yapılır’ onu bile öğrendim. Birçok denemeler yaptım ve sonunda hindistan cevizi yağı nasıl yapılır videosu bile çektim.

 

 

Gelelim faydalarına;
1.    SAÇLARA;  Yağ asitleri bakımından öyle zengin ki saçı kökünden ucuna besliyor. Protein yüklüyor bu da saçı kuvvetlendiriyor. Saçla ilgili diğer bir özelliği de kepeği yok etmesi, o derece güçlü bir yağ ki saç köklerini yumuşatıyor ve kepek oluşumu ortadan kalkıyor. Tayland’ta ayrıca yerel halk bitlerden kurtulmak için de hindistancevizi yağından medet umuyor, önce elma sirkesi ardından da hindistancevizi yağını saça sürüp tarıyorlar. Aklınızda olsun!
2.    CİLDE; Ama sadece kuru bir cilde sahipseniz. Yağlı veya karma ciltler uzak durmalı çünkü sivilce oluşumunu tetikleyecek kadar yoğun ve güçlü. Hindistan cevizinin içerisinde kozmetikte sabun ve krem yapmak için kullanılan  Laurik asit bulunuyor. Bu doğal bir yağ, anti mantar ve anti bakteriyal bir etkiye de sahip. Cildi gerçek anlamda nemlendiriyor. Makyaj çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Hatta çok iyi edersiniz. Kirpikleri de besliyor çünkü. Ayrıca makyaj fırçalarını temizlerken hindistancevizi yağından yardım almak fırçaların yumuşak kalmalarına yardım edecektir.
3.    TIRNAĞA, DUDAĞA, ÇATLAKLARA;  Hamilelik sonrası veya sırasında karnıma ne sürsem diye düşünüp durmayın. Bu dönemlerde çok tercih edilen badem yağından daha yağlı, çok daha etkili olduğunu söylemeliyim. Hem daha kaygan çok daha kolay uygulanıyor ve kesinlikle daha iyi kokuyor. Dudak bakımında ise kendi doğal ışıltısını vererek nemlendiriyor. Tırnaklarda da aynı etki. Saç gibi tırnağın doğal yapısı keratini beslediği için tırnak etlerini de hem yumuşatıyor hem kuvvetlendiriyor.
4.    PEELİNG GİBİ KULLAN; Hindistan cevizi yağınızı bir kaşık tuzla karıştırın ve istediğiniz her yere uygulayın, siyah nokta oluşumu ve komedonların üstesinden gelecektir.
5.    DİŞLERİNİ PARLAT;  Ağız ve diş bakımında hindistancevizi yağının antibakteriyal etkisinden faydalanabilirsiniz. Bir çay kaşığı karbonatla karıştırın ve dişlerinize sürün bakalım, beyazlığına inanamayacaksınız!

More from Gözde Atakoğlu
SHARON STONE YİNE VE YENİDEN KISA SAÇ
En son ‘Ratched’ isimli Netflix dizisinde izlediğimiz Sharon Stone, 40’lı yıllarda geçen...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir