YAZIN RETİNOL KULLANILIR MI?

Cilt bakımında sorun ister sivilce ister leke ister yaşlanma belirtileri olsun, çözüm çoğu zaman retinolden geçiyor. Peki mevsim yaz olunca, retinol sahneden iniyor mu? Uzman görüşüne göre evet, inmeli, ama yenilikçi ürünlere bakarsak vazgeçmeye gerek yok!

Olmalı mı? Olmamalı mı? Yoksa hiç yaşlanmamalı mı? Güzel ve genç kalma konusunda maraton koşmaya alışıksanız birçok cilt bakım içeriğine de  hakimsinizdir ve çoğunlukla da bunların başında retinol ve asitler geliyordur. Yaz geldiğindeyse maraton, düşük tempolu bir koşuya dönebilir çünkü güneşe karşı hassasiyeti artıran bu içerikler biraz olsun dikkatli olmayı gerektirir. Ama önce gelin bakalım ne işe yarıyorlar bu kahramanlar?

A vitamini türevi olan retinol, hücre yenilenmesini hızlandırmaya, aşama aşama ciltteki ince kırışıklıklara, eşit olmayan cilt tonuna ve leke görünümünün azalmasına yardımcı olur. Meyve asitlerinin görevi  ise gözeneklere ve sivilcelere etki etmesi, cildi aydınlatıp cilt yüzeyini yenilemesidir. Soyucu etkilerinden dolayı aslında kışlık cilt bakımına ait olan bu favori içerikler,  yurt dışında son yıllarda artık yazın da kullanılıyorlar, retinol ve asitlerin kullanılabileceğini söyleyen otoriteler de  gittikçe artıyor,  tabii ki güneş korumasıyla birlikte.

Dermatolog Betül Şengör  bizim ırksal ve coğrafik özelliklerimiz gereği yazın bu içeriklere sahip ürünlerden uzak durmak gerektiğini savunan bir isim, kendisi bu içeriklerin yazın cildi yoracağını ve komplikasyonlar yaratabileceğini söylüyor ve ekliyor:- ‘Güneşin olumsuz etkileri sonbaharda onarılmalı. Yazın cilde sakinlik ve koruma sağlanmalı.’

Yaz cildi için konfor hissini aklımızda tutmamız gerekiyor, işte bu yüzden de Şengör’ün uyarısı kulağımıza küpe: “Güneşin kendisi yeterince irritan ve tehlikeli. Retinoller ve asitler bu dönemde cildi yorabilir ve bize sorun çıkarabilir. A vitamini türevleri güneş çekicidir. Yani ışınları kendilerine çeker, asitler de irritan.”

Uyarıyı aldığımıza göre meselenin diğer tarafı nasıl yaşanıyor ona bakalım. Cildi güneşten korumaya, gün içinde tazelemeye bağlılık yemini edenler, bu içeriklerden hiç korkmuyor, aksine üstüne gidiyor. Çünkü yaşlanma belirtileri ile savaşan ve etkileri bilimsel olarak kanıtlanmış bilinen tek içerik retinol. Sadece tüketicinin cesareti değil markalar da retinol veya asidin cilde vereceği rahatsızlığı minimal hale getirmek için ürün formülasyonlarını sürekli geliştiriyor. Hücre yenilenmesini, kolajen üretimini desteklediği için retinolün akşamları temiz cilde, asitlerin ise ölü hücreleri gidermesi için sabahları uygulanması öneriliyor. Kurallardan bir tanesi ise cildinizin bu içerikleri tolere etme süresini aşama aşama artırmak, yani önce haftada iki, daha sonra haftada dört, sonra her gün kullanabilirsiniz. Dermatalog Şengör’e göre bu süre yazın haftada iki-üç günü geçmemeli. Peki, meraklısına neler var bu retinol ve asit reyonlarında?

1.Nasıl başlayacağını bilmeyenlere…

İsterseniz hiç başlamayabilir ama örneğin leke bakımında ısrarcıysanız ve eliniz de retinole gitmiyorsa ışığa karşı hassasiyet oluşturmayan, Caudalie’nin kült ürünü olan Vinoperfect Leke Karşıtı ve Işıltı Verici Serum’unu deneyebilirsiniz. İçeriğindeki asma yaprağı özüyle melanin üretimini dengeleyerek leke görünümünü azaltan serum, yeni leke oluşumunu da önlüyor ve cilt tonunu eşitleyip aydınlık bir görünüm veriyor. Sivilce lekeleri için de kullanıp sonuç alanlar olduğunu söyleyelim.

Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı ve Işıltı Verici Serum, 360 TL, http://caudalie.com.tr

Caudalie Vinoperfect Leke Karşıtı ve Işıltı Verici Serum, 360 TL, caudalie.com.tr

Pixi Retinol Tonic, hafifliği ile tercih edilen retinoller arasında, üstelik hassas ciltleri de düşünerek formülünde retinole, cildi yenileyen antioksidanlar, dengeleyen yasemin çiçeği ve kolajen üretimini destekleyen peptitler eşlik ediyor. Akşamları temiz cilde, nemlendiriciden önce pamukla uygulamanız yeterli, cildi temizlerken yenileyen bir ürün.

Pixi Retinol Tonic, 305 TL, http://sephora.com.tr

2. Dengede kalmayı sevenlere…

Clinique’in yenilikçi bir formatta sunduğu ikiliFresh Pressed sistemi, saf C vitamini ve A vitaminini bir arada sunuyor. Kendi nemlendiricinizle karıştırıp uygulayacağınız bu aktifleştirilmiş içeriklerden C vitaminini sabahları, retinolü ise akşamları kullanmanız öneriliyor. C vitamini ile cilt yüzeyinde aydınlatıcı etki sunarken A vitamini ile kırışıklık görünümünü azaltmaya ve cildinizi canlandırmaya yardımcı olan bu ikiliyi de kullanırken güneş kremi uygulaması tabii ki şart.

Clinique Fresh Pressed Clinical™ Daily + Overnight Boosters with Pure Vitamin C 10% + A (Retinol), 219 TL

Skinceuticals Retinol 0.3, cildi zora sokmayacak bir formüle sahip. Retinol dozunun yavaşça ve eşit olarak cilde dağılımını sağlayan yenilikçi mekanizmasıyla ince çizgileri, kırışıklıkları ve lekeleri hedef alıyor. Aynı zamanda geniş gözeneklere ve sivilcelere de etki ediyor. İnce krem formundaki ürünü akşamları temiz cilde uygulayın.

SkinCeuticals announces the launch of a new anti-aging retinol cream.

3. Hızlı etki isteyenlere…

Kırışıklık odaklı bir bakım sunan Murad Retinol Youth Renewal serum, hızla etki etmesi açısından farklılaşan bir içeriğe sahip. 3’lü retinol teknoljisini sunan formülde hızlı hareket eden retinoid, iritasyonu engellemek için zamanla kontrollü salınan retinol ve retinolü destekleyici bir kombinasyon bulunuyor. Cilde nazik davranan losyon kıvamındaki serumu temiz cildinize, nemlendiricinizden önce uygulayın.

Murad Retinol Youth Renewal Serum, 1.250,00 TL, eczanalerde

Yüksek retinol cephesinde sevilen markalardan Medik8, Crystal Retinal 6 ürününde kapsüllenmiş retinaldehit, yani retinole göre 11 kata kadar daha hızlı çalıştığı kanıtlanmış bir A vitamini formunu barındırıyor. İnce çizgileri ve kırışıklıkları, pigmentasyonu hedefleyen bakım, cilt dokusunu düzenlemeye yardım ediyor. İçeriğindeki hyalüronik asit, gliserin ve E vitamini ile de cildi nemlendiriyor. Hızlı etkisiyle olgun ciltlerin sevebileceği bu bakım, yine de aşama aşama ciltle tanışmalı ve hassasiyet açısından test edilmelidir.

Medik8 Crystal Retinal 6, 669 TL, eczanelerde

AKLINIZDA OLSUN! 

Son bir uyarı daha, güneş yanığı ile retinolden oluşan kızarıklığın farkına varmak zorunda kalabilirsiniz, böyle bir durum olduğunda retinol kullanmaya ara verin ve cildi onaracak nemlendirici formüllere yönelin. Dilerseniz Dermatalog Betül Şengör’ü dinleyin, lekelere, kırışıklıklara sonbaharda görüşürüz deyin ve güzelim yaz mevsimini kendinize dar etmeyin.

PRATİK GÜNEŞ KORUMALAR

Yazın aktif içerikli bakımlar kullananlar, güneş kremini gün içinde tazelemeyi unutmayın. Bunu kolaylaştırmak makyaj üstüne de uygulanan alternatifler kurtarıcı olabilir ve bahaneniz kalmaz!

Mat görünüm verirken, SPF 45 ile güneşten koruyan Peter Thomas Roth SPF45 İçerikli Transparan Mineral Pudra, fırça aplikatörüyle kolayca ve eşit uygulanmasını sağlıyor. Aynaya bakmadan uygulayabileceğiniz ürünlerden! Ürün çalkalayıp, fırçaya pudranın gelmesini sağlayın, bu kadar kolay.

Peter Thomas Roth Instant Mineral SPF45, 394,00 TL

Geniş spektrumlu Jane Iredale SPF 30 güneş koruyucu, cildinizi hem besliyor hem de koruyor. Geniş aplikatörü ile hızlıca uygulanan pudra güneş koruyucu, makyaj üstüne kolayca uygulanabiliyor. Bu pratik formül hem transparan hem de renkli formatta sunuluyor, seçim sizin.

    Jane Iredale Powder-M transparan pudra  244 TL

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir