YAŞA GÖRE CİLT BAKIMINI KEŞFET!

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, günümüzde cilt bakımı ile ilgili kulaktan dolma bilgilerin revaçta olduğuna ve bu durumun ilerleyen yıllarda daha fazla cilt problemleri yaşanmasına neden olduğunu söylüyor. 20’li yaşlardan itibaren cilt bakımının püf noktalarına gelin daha yakından bakalım..

20’li yaşlar

BELLA HADID

20’li yaşlarda cildin yapısında bulunan kolajen proteininin sentezi yavaşlamaya, bunun sonucu olarak ciltte hafif kırışıklıklar ve ince çizgiler oluşmaya başlıyor. Bu yaşlarda yapılacak basit uygulamalar ile ilerleyen yaşlar için derimize yatırım yapabiliriz.

NE YAPMALI? Günlük cilt temizliği, haftalık peelingler, güneş koruyucu kullanmak, solaryumdan ve saatlerce korumasız güneşlenmekten uzak durmak, C vitamini ve hyalüronik asit içeren nemlendiriciler ve serumlar kullanmak alınabilecek basit önlemler.

HANGİ VİTAMİN? Güçlü bir antioksidan olan C vitamini cilde zarar veren serbest radikallere karşı korurken, C vitamini içeren kremler de doğal kolajen üretimini tetikleyerek cildin elastikiyetini arttırır. Ciltteki ton farklılıklarını yok etmeye yardımcı olurken parlak ve ışıltılı bir cilt yaratır. Fazlası vücuttan atılan bir vitamin olduğu için gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz , günde 1 efervesan tablet içerek içeriden de cildi destekleyebilirsiniz.

30’lu yaşlar

SCARLETT JOHANSSON

30’lu yaşlarda cildimizin nem seviyesi düşmeye, ciltteki ince çizgiler iyice belirginleşmeye ve gözenekler ne yazık ki genişlemeye başlıyor. Ciltteki kuruluk, cilt renginin daha cansız ve donuk görünmesine neden oluyor. Yaşlanmanın ilk belirtileri göz çevresinden başlıyor.

NE YAPMALI? Göz çevresi için yoğun nemlendirici içeren kremler kullanmak, yüz ve boyunda kolajen sentezini artıran C vitamini içeren ürünler uygulamak önemli.

HANGİ İÇERİK ? Akşamları kolajen sentezini artıran retinoik asit ve glikolik asit içerikli kremler kullanın. İnce kırışıklıklar için Botox başlama yaşı kişiden kişiye farklılık gösterse de, 30’lu yaşlarda ufak dozlarla da olsa başlamakta çok ama çok fayda var.

40’lı yaşlar

DIANE KRUGER

40‘lı yaşlarla birlikte ciltteki kolajen yapımı hızla azalıyor. Ciltte sarkmalar oluştuğundan cilt bakımının yoğun ve düzenli bir şekilde yapılması gerekiyor.

NE YAPMALI? 40’lı yaşlarda yaşlanma karşıtı retinoik asit içeren anti aging kremler ve yoğun nemlendirici ürünler kullanmakta fayda var. Cildin kaybettiği kolajeni yerine koymak için kolajen, C vitamini ve omega 3-6 içeren besinler tüketmeye özen gösterin. 40’lı yaşlarda cilt bakımı yaparken boynunuza ve ellerinize de bakım uygulamayı ihmal etmeyin. 

NE UYGULAMALI? Bu yaşlarda cildin orta tabakasını uyaran mikro-iğneleme, iğneli radyofrekans, lazer uygulamaları ve mezoterapi (cilt altına iğnelerle besleyici vitamin ve çeşitli destek ürünlerin verilmesi) gibi yöntemler de, ciltte kolajen ve elastin üretimine yardımcı oluyor. Anlayacağınız ciltte tahribat oluşturup kendini iyileşitirme mekanizmasını tetiklemek bu yaşlardaki en doğru yaşlanma karşıtı bakım olarak karşımıza çıkıyor.

50’li yaşlar

NICOLE KIDMAN

50’li yaşlardan itibaren kemik erimesine bağlı olarak iskeletimizde değişimler başlıyor.  Özellikle yanak bölgesinde azalmış cilt altı yağ dokusundan dolayı, hacim kaybı yaşanıp, cilt sarkıyor. Yaş ilerledikçe çene kemiği, elmacık kemiği, şakak kemiği ve alın kemiğinde aşınma ve çökme oluyor.

NE YAPMALI? Bu bölgelerin eski dolgunluğuna gelebilmesi için dolgu uygulamalarından faydalanılabilir.  Kök hücre tedavileri 50’lere gerçek bir yatırım için 40’ların ikinci yasısından itibaren yaptırılabilir. Natürel görünümün korunması için her zaman eksileni yerine koyma mantığı ile tedavi planlandığında daha doğal bir görüntü elde edilebiliyor.

NE UYGULATMALI? Dermatoloğunuzun oluşturacağı kozmetik uygulama takvimine göre PRP, kök hücre gibi hücresel bakımlar, nem aşısı olarak da bilinen yoğun hyalüronik asit içeren ürünlerin cilt altına enjeksiyonları da yıllık olarak planlanabilir. Bu uygulamalar cilde nemini kazandırdığı gibi parlaklık, elastikiyet ve sıkılaşmasına da yardımcı olur. Ve elbette  göz kapağı, gıdı ve yüz kontüründe sarkma problemi çok fazla ise estetik müdahaleler yaptırılmalı.

 

Yaşınız kaç olursa olsun! Bu önerilere dikkat!

  • Kesinlikle makyajlı uyumayın. Yüzünüzü her gün uyumadan önce mutlaka temizleyin.
  • Günde 2 litre su için. Gazlı, kolalı içeceklerden kaçının. Çay ve kahveyi sınırlandırın.
  • Sağlıklı beslenin, özellikle C vitamini, kolajen ve omega 3-6 içeren besinler tüketmeyi ihmal etmeyin.
  • Sigaradan sağlığa zararlarının yanı sıra cildi de hızla yaşlandırdığından uzak durun.
  • Düzenli uykuya özen gösterin.
  • Cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapın, nemlendirici kullanın. Bunun için beraber çalıştığınız bir dermatoloğunuz olsun
  • Uzun süre güneşe maruz kalmayın. Erken yaşlardan itibaren güneş koruyucu genç ve aydınlık bir cilde giden yolun ilk basamağını oluşturuyor.
  • Cilt bakımı ve gençleştirme yöntemleri için bir hekim kontrolünde ilerleyin.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.