YAZ GÜZELİ: HASIR

Yazar: Ece Acar

Hasır çantaların tarihi Eski Mısır’a dayanır, o dönemler meyve-sebze toplama görevini üstlenirler, 50’ lerde moda objesi haline dönüşür ve 60’larda da moda ikonu Jane Birkin ile bütünleşirler. Şarkıcı, oyuncu ve model Jane Birkin gerçek bir Fransız olmamasına rağmen, Paris sokaklarından Nice sahillerine hasır çantalarıyla fotoğraflanır ve hasır çanta özellikle güney Fransa, provance tarzına ait bir objeye dönüşür. 

Yazlık mekanlar ve genellikle kumsallarla özdeşleşen hasır çantalar aslında şehirde de sıkça kullanılıyor. Giyilen kıyafeti anında rahat bir forma taşıyan hasır çantalar yazın her tonuna uyum sağlamasıyla kuşkusuz hepimizin dolabında olması gereken bir parça.  Ekstra Jane Birkin etkisi için yuvarlak, piknik çantası modellerine göz atabilirsiniz, ancak geniş ve katı formundan dolayı şehirde kullanım zorluğu çıkarabilir , iyisi mi siz daha kullanışlı modellere bir şans verin…


Klasik piknik sepeti modeli, Jane Birkin’in kolunda…
Clutch’ formlu hasır çantalar şehir hayatında en rahat kullanılan ve gündüz olduğu kadar gece de kullanılabilecek ender hasır modellerinden biridir.
Hasır örgülerin arası ne kadar açık olursa o kadar daha kumsala yönelik oluyor aslında…Çünkü hasır çantanın mantığında plaj günü boyunca çantaya giren kumun dipte kalmaması, deliklerden akması vardır.
Minik kulplu sepet formlu hasırlar anında parizyen bir hava kazanmanıza yardım eder. Ancak konforlu değildir, omuza asılmaz, kısa kulpları yüzünden sadece elde taşıyabilirsiniz .
Hasırın rengi koyuldukça çok daha otantik bir hal alır. Bir anda Avrupadan çıkıp Uzakdoğu etkilerine sahip bir tarza sahip olursunuz.
Clutch’ların ebadı büyüdükçe şıklığı ve modernliği de artıyor elbette. Elde taşımak bir eziyete dönüşebilir ama öyle şık ve tarz ki buna değer.
En klasiğinden bir hasır çanta. İçine herşeyi koyabilirsin. Uzun elbiselerle Bali, beyazlarla Mykanos, midi bir elbiseyle de Provance’da hissetmen olası

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.