DERMATOLOG DR. BETÜL ŞENGÖR ÖNERİYOR…

İnstagram canlı yayında dün akşam üstü konuğumuz Dermatolog Dr. Betül Şengör’dü ve cilt bakımına dair sizlerden gelen soruları yanıtladı, canlı yayın sırasında not alamayanlar, yayını kaçıranlar için Şengör’ün önemli cevaplarını özetledik…

 

1.Evde ne varsa cilde uygulayan hanımlar, bazı sebze ve meyveler ciltte gözenekleri açabilir ve bu ciltte alerjik reaksiyon oluşturabilir. Ama mesela mevsiminde salatalık olabilir, hafif baziktir. Kalorisinin de bu kadar düşük olması yağ çözücü oluşundandır. Cildimize koyduğunuz zaman hem ödeminizi alır hem de yüzdeki yağı alabilir. Patates de aynı şekilde ciltte probiyotik gibi davranabilir.

 

2. Hindistan cevizi yağına dikkat! Fazla kullanıldığında cildi kurutabiliyor. Zeytinyağı ile kombine kullanmaya çalışın.

 

3.Bazı besinler aynı gün tüketildiğinde alerjik reaksiyon verme olasılığınız artar. mesela Ananas ve avokado en alerjik olmayan bünyede bile bir hassasiyet yaratabilir

 

                                           Nicole Kidman

4. 40+’dan sonra tek görevimiz ciltte eksileni yerine koymak olmalı.

 

5. Scarlett S uygulaması ciltte tahribat yaratmaya dayalıdır. Çok kuru ciltlere önermiyorum…

 

6. C vitaminini en yüksek seviyede kullanmaya başlamak hatadır. Lekelerin tedavisi, aydınlık bir cilt ve ince çizgilerin bakımı için süper bir içeriktir.Kuru ciltlere haftada 2 kez, yüzde 5-10 arası C vitamini kullanmaları yeterli olurken, normal ve yağlıya dönük ciltlerde yüzde 10-15 oranında haftada 3-4 kez kullanmalıdırlar. 

7.Egzamaların artış nedeni dezenfektanlar olabilir, çünkü eldeki bariyeri ortadan kaldırırlar. Hametan, Bepanthol, Madecasol gibi kremleri nemlendirmek için kullanabilirler.   Not: Krem elinizi yakıyorsa cilde yetmiyor demektir, üzerine daha fazla gitmeyin.

 

8. Kök hücre otologtur, senden alınıp sana verilen bir işlem olmalıdır! Kök hücre bu anlamda başka bir canlıdan alınıp size verilemez. Kulak arkası derisinden alınan, derinin kendi kök hücresi çoğaltılıp konabilir veya asıl en etkilisi olan sizden alınan yağdan kök hücre çoğaltılarak yüz kemikleri üzerinde eksilen yerlere konabilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.