Cilt Bakımında Mikrobiyom Devrimi

Cilt bakımına yepyeni bir yaklaşım: Cilt ekosistemi anlamak

Şüphesiz cildin mikrobiyomumun cilt bakımında önem kazanmasını başta teknolojiye borçluyuz. Cildi tanıdıkça ve daha iyi anladıkça, sadece sivilce gibi özel durumlarda bozulan ekosisteme dikkat çekmek yerine aslında cilt mikrobiyotasının hep aklımızın bir köşesinde olması gerektiğini bu alanda yapılan bilimsel çalışmalara borçluyuz. Cildin ihtiyacı ve cildin denge durumundaki işleyişi daha iyi anlaşıldıkça bu yönde içeriklerin üretilmesi, ürün formüllerinin cildin ekosistemini destekleyecek şekilde tasarlanması kaçınılmaz oldu. Bu anlamda fermentasyonla elde edilen doğal içeriklerin yanı sıra biyoteknolojiyi kullanan markalar da ön plana çıkmaya başladı. Örneğin Mibelle Group biyoteknoloji kullanarak prebiyotik görevi gören içerikler geliştiriyor ve markalara formüllerinde kullanılmak üzere hazır hale getiriyor.

Güzellik Sektörünün Merceği Altında

Cilt bakımından, ağız ve vücut bakımına kadar bir çok bakım kategorisinde mikrobiyomu destekleyen ürünleri daha fazla görmeye başlayacağız. Bu anlamda markalar hali hazırdaki ürün gruplarına cilt mikrobiyomunu destekleyen yeni ürünler eklerken, sadece bu alanda yeni oyuncular da pazara girmeye başladı. Mesela Gallinée markası bunlardan biri; Fransız bir eczacının kurduğu mikrobiyom odaklı niş marka bu alanda hem tüketiciler hem de rakipler tarafından o kadar ilgi çektiki 2022 yılında Shiseido markayı satın aldı. Kısa zaman önce ise L’Oreal, probiyotik ve mikrobiyom araştırma şirketi Lactobio’yu satın aldığını duyurdu. Markaların cilt ekosistemine ilgisi arttıkça artık şüphesiz bu özel içerikler cilt bakımımızın ayrılmaz birer parçası olmaya devam edecekler.

Cilt mikrobiyomunun önemini çok daha iyi anlıyoruz:

Cilt mikrobiyotası dengede olduğu zaman cilt bariyeri de en iyi kapasitesinde çalışıyor. Böylece dış etkenlere karşı cilt kendini korumuş oluyor. Aynı zamanda sağlıklı bir cilt bariyeri nemi ciltte tutabildiği için cilt kurumuyor, gün boyunca esnek ve yumuşak kalıyor. Öte yandan cilt ekosistemi cildin enflamasyonla mücadelesinde de önemli rol üstleniyor. Cilt dengede olduğu zaman enflamasyonun etkileri gözlemlenmiyor ama ne zamanki denge bozuluyor o zaman enflamasyonun göstergesi olan cilt kızarıklıkları ve iritasyon baş gösteriyor.

Cilt mikrobiyotasını bozan etkenlere dikkat etmek sağlıklı bir cilt için son derece önemli. Cildin dengesini bozan başlıca faktörler:

  • Cilt bakım ürünleri: cildi kurutan sert temizleyiciler, asitli soyucuların fazla kullanılması ve çok fazla antibakteriyel ürünlere maruz kalmak,

  • Çevresel faktörler: UV ışınları, hava kirliliği, ani sıcaklık değişimleri

  • Stres ve uykusuzluk.

Aslında sağlıklı cildin önündeki bu engelleri daha önce de biliyorduk, fakat şu an bu etkenlerin temelde cilt ekosistemini değiştirdiğini de biliyoruz.

Hangi içerikleri kullanmalı?

Bu zararlı etkenlere karşı cildimizi korumaya alırken cilt bakım ürünlerinde özellikle tercih etmemiz gereken özel içerikler de bulunuyor. Bunlar; prebiyotikler, probiyotikler ve posbiyotikler. Prebiyotikler yararlı bakteriler için ciltte uygun ortamı sağlıyor. Kore cilt bakımında sıkça rastladığımız ginseng, pirinç ve soya gibi içerikler prebiyotik yönünden oldukça zengin. Probiyotikler ise özellikle irite olmuş cildi tekrar sağlığına kavuşturmaya yardımcı oluyor. Antienflamatuar olarak görev yapan bir probiyotik olan lactobacillus cillteki yangıyı söndürmede ve cildi yatıştırmada sıkça kullanılıyor.

Cilt Mikrobiyomunu Destekleyen Markalar

Lancome Advanced Genifique Serum

Formülünde milyonlarca prebiyotik ve probiyotik içeren bu eşsiz serum cilt bariyeri üzerinde kusursuz çalışırken, cilt bariyerini zorlamadan cilde aydınlık görünüm veren ve antioksidan koruma sağlayan türev C vitamini, kırışıklıklar üzerinde etkinliği klinik çalışmalarla gösterilmiş Adenosine, güçlü bir antioksidan olan E vitamini ve farklı boyutta Hyaluronik Asit içeriğiyle cildin ihtiyacı olacak tüm bakımı hafif yapıdaki su bazlı formülüyle sunuyor.

Axis-Y Biome İntensified Essence serum

Cildin mevsimle olan ilişkisin anlayan ve buna özel formüller geliştiren ünlü Kore markası Axis-y’nin cilt mikrobiyomu için sunduğunu geniş bir ürün yelpazesi var. Bunlarda biri olan esansı beş farklı çeşit biome karşımı ile adeta cilde oldukça faydalı bir kokteyl sunuyor. Lactobacillus Lisate, Lactococcus Ferment Lysate, Saccharomyces Ferment Filtrate, Bifida Ferment Filtrate ve Bifida Ferment Lysate’dan oluşan bu harika beşli cilt bariyeri ve cilt tonu üzerinde çok hassas bir şekilde çalışıyor. Hem cilt bariyeriniz bozulduysa hem de cilt lekelerinden şikayetçiyseniz mutlaka denemeniz gereken K-beauty esanslarından biri.

Clinique Moisture Surge Yüz Kremi

100 saate kadar kesintisiz nem etkisine sahip Clinique’in kült ürünlerinden biri olan Moisture Surge krem, C ve E vitaminleri ile DNA hasarına karşı antioksidan koruma sağlarken, Aloe Vera bioferment içeriğiyle cildi dongunlaştırıyor aynı zamanda cildin nem tutma kapasitesini arttırıyor. Cilde doğal bir parlaklık ve esneklik kazandıran bu pembe krem harika bir makyaj bazı olarak da görev görüyor.

Loupe Organics Unisex Roll-On Deodorant

Sadece cilt bakımında değil vücut bakımında da cilt florasının önemine rastlıyoruz. Koltuk altı bölgesi kendi ekosistemi açısından çok özel. Bu ekosisteme zarar vermeden hoş koku sağlamayı başaran, organik içerikler kullanan Loupe Organics uçucu yağlarla antibakteriyel etki sağlarken, tüm kokularındaki ortak baz formülü koltukaltı florasına zarar vermiyor.

Written By
More from Ceyda Sinağ
2023’ün En Yeni Saç Bakım Trendleri Neler?
2023 yılında saç bakımına yaklaşımda inovatif markalar, cilt bakımı esaslarını baz olarak...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir