YAZ DÖNEMİ TEMBELLİĞİ

Sabah kalkar kalmaz hiçbir şey yapmak istemediğiniz, keşke tüm gün yatağımdan çıkmasam diye iç geçirdiğiniz oluyor mu? Karantina, sosyal izolasyon, evden çalışma süreci derken bir de üstüne yaz gelmesi tuzu biberi oldu … Sanki iyice karıştı rutinlerimiz, işlerimizi erteler, kendimizi hiçbir şey yapmak istemezken bulduk. Üzerimizde bir tembellik, bir rehavet… Yapmamız gereken işleri erteleyince bu da zaman zaman bizi strese sokup kendimizi daha kötü, hatta suçlu hissetmemize neden olabiliyor. Tüm yaz böyle geçemeyeceğine göre bir şeyler yapmanın vakti demektir. Peki üzerimizdeki tembelliği biraz olsun atıp harekete geçmek için neler yapabilirsiniz?

Önce küçük hedefler

Yapmak istediğiniz işle ilgili küçük ve ulaşılabilir hedefleriniz olsun. 25 dakika çalışma, 5 dakika molalardan oluşan Pomodoro tekniğinden yararlanabilirsiniz. O küçük adım bakın sizi nasıl harekete geçirecek…

Ah şu erteleme!

Heralde yorgun ve tembel olduğumuz dönemlerde en favori aktivitemizdir ertelemek. Erteledikçe daha da kaygılanırız, kaygılandıkça ertelemeye devam ederiz. O an her ne yapmanız gerekiyorsa daha uygun bir zaman olmadığını hatırlatın kendinize. 

Hedefleriniz net olsun

Tembellik belirsizliği sever. Yapacağınız işlerle ilgili mümkün olduğunca net ve ulaşılabilir hedefleriniz olsun. Hedefleriniz net olursa yorgun, tembel olsanız veya motivasyonunuz yüksek olmasa dahi hedefinizi kendinize hatırlatarak odaklanabilirsiniz. 

Gününüzü planlayın

thinkstock

Gününüzü, hatta haftanızı planlarsanız akışa uyarak harekete geçmeniz sizi motive edebilir; daha eğlenceli hale getirmek için to do listlerden, en sevdiğiniz ajandanızdan yararlanabilirsiniz. Unutmayın tembellik planı, programı pek sevmez.

Uyku-yeme düzeni olmadan asla

Yaz döneminde geç saatlere kadar uyumaya, alkole abur cubur derken yemeyi abartmaya daha meyilli olabiliriz. Hepsi bizi tembellik döngüsünde destekleyen noktalar olduğu için mümkün olduğunca düzeninizi koruyun. 

Hareket edin

-Hiçbir şey yapmak istemiyor olmak sizi kaygılandırıp strese sokabilir; tam da bu noktada hareket etmek, yürüyüş yapmak size iyi gelebilir. Havalar sıcak, spora da gidemiyorum diyorsanız hadi Leslie ile bir 20 dakika yürüyün; bakın sonra nasıl sıradaki işinizi yapmak isteyeceksiniz… 

Sizi ne motive eder?

En sevdiğiniz kupada güzel bir kahve, favori playlistiniz, kendinize güzel bir bakım günü ilan etmek; üzerinizdeki rehaveti atmak için motivasyonunu hangisi arttırırdı? Sizi o yataktan neyin çıkarabileceğinin cevabı sizde…

Uzman Klinik Psikolog Naz Töz

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.