BALLI GÜZELLİK TÜYOLARI

Faydaları saymakla bitmeyen aminoasit, mineral  ve antioksidan zengini bir gıda bal, ama gerçek baldan bahsediyoruz. Lif, protein ve yağ içermeyen bu gıdanın alameti farikası organik asitler ve flavonid içeriğindedir gizlidir aslında. Bunlar balı kaliteli bir antioksidan kaynağı yapar. Balın rengi ne kadar koyuysa o kadar yoğun antioksidan içeriyor anlamına gelir. Öyle ay tatlı ,tü kaka demeyin, yüksek tansiyonu düşüren bir özelliğe sahiptir, aynı zamanda kötü kolesterolle de savaşır.

Bu arada cilde faydaları da saymakla bitmez.  Anti-inflmmatuvar ve anti-bakteriyal bir yapısı olduğu için özellikle akneli ciltlerde harika sonuçlar verir. Cildin parlaması ve doğal ışığını kazanmasına da yardımcıdır . Mesela ince taneli tuz, bal ve hindistan cevizi yağı ile yapılmış doğal bir peeling, ölü derilerden arındırırken, cildi nemlendirir ve anında ışıltı katar.

 

Bu kadarla sınırlı da değil işte size baldan faydalanarak yaratacağınız minik bir bakım listesi… Tek dikkat etmeniz gereken kullanacağınız balın doğru yerden alınmış, gerçek bal olmasına dikkat etmek. Hatta organik olursa o ne ala:)

KURU DUDAKLAR İÇİN

Bir gece önceden dudaklarınızı kahve telvesi ve hindistancevizi karışımı bir pelling ile ölü derilerden arındırın, full dudağa maske gibi bal sürün, yarım saat yalamadan beklyin sonra ılık suyla durulayın. Dudaklarınızın ne kadar yumuşak olacağına inanamayacaksınız.

AKNE PROBLEMİ İÇİN

Yukarıda da dediğimiz gibi sivilceler ve akne lekeleri için ideal bir anti-bakteriyal içeriğe sahip. İzlerin olduğu yere uygulayıp üstlerini ince bir kat tuvalet kağıdı ile örtün. Tüm gece boyunca bu şekilde uyuyun sabah ılık suyla durulayın, sivilceler kuruyacak, taze akne izlerinde de azalma gözlemleyeceksiniz.

KURU SAÇ UÇLARI İÇİN

Kestirmeye vakit bulamadınız, saçlarınızın saçak saçak uçlarıyla haftaya başlıyorsunuz. Merak etmeyin geceleyin zeytinyağı ve bal ikilisini sadece saç uçlarına gelecek şekilde  uygulayın, saçlarınızın uç kısımlarını jelatine sarın ve uyuyun sabah erken kalkıp işe gitmeden güzel bir duş alın, ne kadar güzel bir düşüşe sahip olduklarına şaşıracaksınız.

 

Bal, saç rengini açmak için de kullanılır. Özellikle taze toplanıp demlenmiş papatya çayına eklenerek saçlara uygulayabilirsiniz. Genelde güneşin ısısı bu karışımın etkisini hızlandırır, o yüzden bu uygulamayı yazın yapmakta fayda vardır.

PARLAK BİR TEN İÇİN

2 kaşık balı, aloe vera bikisinin içindeki jel ile karıştırın ve gece yatmadan tüm cilde uygulayın, sabah yastık kılıfınız biraz batmış olarak ama parlak bir ciltle uyanacaksınız. Bizden söylemesi, ılık suyla durulamayı unutmayın:))

SİYAH NOKTALAR İÇİN

2 kaşık balı 1 limonun suyuyla karıştırın ve siyah noktalı nereniz varsa uygulayın. Aslında bu karışımdan en iyi sonucu, cilde buhar yaptıktan sonra uygulayarak elde edebilirsiniz, aklınızda olsun!

More from Gözde Atakoğlu
2020 YILINDA EVRENDE NELER OLUYOR?
Son yüz yılda değişim birden gelmedi. Evrenin acelesi olmadığını yaşadıkça göreceğiz. 2008...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir