Sezonun Stil Kodları: Zarif ve Güçlü

Konuk Yazar: Buse Turan

Henüz kışlık kıyafetler için derin sohbetler yapmaya hazır olmasak da yeni sezona kayıtsız kalamazdık. Üstelik sezon trendleri bu kadar çarpıcı ve zarifken.

2023 Sonbahar Kış sezonunun en güzel yanı çok tanıdık olması ve sürdürülebilir moda kavramına dikkat çekmesi. Bu kez tasarımcıların podyum mesajları, kıyafetlerden önce doğaya saygı duymaya odaklanmamız yönündeydi. Temel referanslar arasında  minimalist şıklığın vurgulandığını da gördük. Podyumlarda ekoseler, gömlekler, blazer ceketler, özetle maskülen çizgiler ön plandaydı. Bununla birlikte transparan detaylar, korse bel ve kırmızı ayakkabı gibi güçlü duruşlar da sezonun dikkat çekenleri arasında yerini belirledi. Şimdi gelin yeni sezonun majör trendlerini daha yakından inceleyelim.

Kırmızı Ayakkabılar

Sezonun ana rengi kırmızı olarak belirlendi. Tasarımcılar geleceğe bir adım daha yaklaşırken, cesur ve dikkatleri üzerine çekmekten korkmayan kadınları görmek istiyor. Kırmızı renkte, topuklu, sivri burun terlik ve ayakkabılarla adım attığınız her ortamı etkilemeye hazır mısınız?

Siyah Blazer Ceket Meselesi

Bu sezon ve gelecek tüm sezonların gardırop yatırımı blazer ceketler hala geniş vatkalı ve bir beden büyük olmak zorunda. Biliyorsunuz modada cinsiyet ayrımını ortadan kaldırmak adına yapılan çalışmalardan biri boy friend akımı. Bunun en rahat değerlendirilebilir hali de bir beden büyük görünümlü siyah blazer ceketler.

Beyaz Gömlek ve Gömlek Elbise

Sezon vurgularının arasında en tanıdık olduğumuz beyaz gömlekler ve gömlek elbiseler. Beyaz gömleklerin gardırobunuzdaki küs parçaları barıştırıcı etkisi vardır. Giymeye çekindiğiniz renkteki bir parçaya ısınmak için, eliniz ilk beyaz gömleğinize gider. Bazen de zarif ve dikkat çekici gözükmeyi seçersiniz, gömlek elbiseniz gözünüze takılır. Bu sezon her ikisine de doyasıya yer verebilirsiniz çünkü fazlasıyla gündemde olacaklar.

Hoşgeldin Kravat

İşler biraz karışıyor. Tasarımcılar pandemiyle birlikte başlayan rahatlığı kesin bir kararla ortadan kaldırmaya kararlı gibi gözüküyor. Valentino ve Dior için ciddiyete odaklanmanın vakti çoktan geldi. Podyumlarda görmeye başladığımız beyaz gömlek üzeri ince kravat görünümüne kendimizi alıştırmaya başlasak iyi olur. Ciddi siluetler ve güçlü duruşları görmek için sabırsızlanıyorum.

Uzun Şallara Sarılıyoruz

Bu sezon üşümek imkansız diyebiliriz. Saint Lourent ve Giorgio Armani önderliğinde yeniden gündeme gelen uzun omuz atkıları ve şalları hiç olmadığı kadar gündemde. Özellikle kaşmir ve yün atkıları boyundan yere kadar uzatarak zahmetsiz şıklığın elçisi seçilebilirsiniz. Örgü şallarınızı da omuzlarınızdan sarkıtmayı ihmal etmeyin.

Çiçek Açtık Yine

Sezonun dikkat çeken detaylarından biri de iri çiçek desenler. Yaz sezonunda gardırobumuzu ele geçiren çiçek deseni, Sonbahar Kış sezonunda da bizi yalnız bırakmıyor. Louis Vuitton, Alexander McQueen ve Chanel bizi çiçeksiz bırakmayacağını gösteren öncü markalar arasında yerini aldı. Özellikle iri çiçek desenli elbise ve paltolara sık rastlayacağız.

Nostaljik Ekose

Konu ekoseler olduğunda tasarımcılar bizi şaşırtmıyor ve her Sonbahar olduğu gibi bu Sonbahar da gündeme geliyor. Artık ekoseler konu olduğunda, her kadının moda yorumu yapmaya yetkisi vardır. Ne diyebiliriz ki, gardırobunuzdaki ekoseleri saklamaya devam edin hanımlar. 

Kum Saati Formu

Bu sezonun en sevdiğim detaylarından biri kum saati görünümü. Bulunduğumuz coğrafyanın vücut formuna da fazlasıyla uyumlu ince bel, geniş kalça görünümü hepimizi mutlu etmeye geldi. Korse belleri ve kalın kemerleri radarınıza almaya başlamanızı öneriyoruz. Özellikle bağcıklı kalın kemerler ve korse belli elbiseler gündemde.

Makosen Ayakkabılar Yeni Versiyonuyla

Beyaz gömleğin, siyah blazer ceketin ve kravatın olduğu bir yerde makosen ayakkabı eksik kalamazdı. Bayların dolabından ilhamla tasarlanmış makosen ayakkabılar, yüksek tabanlı yeni versiyonuyla sezonun en çok tercih edilecek ayakkabı modelleri arasında yerini alıyor.

XL Çantalar Sahada

Tüm gün dışarıdasınız ve yanınıza almanız gereken her şey sizinle birlikte. Makyaj çantanız, ilerleyen saatler için babet ayakkabınız ya da kişisel eşyalarınız, hepsi tüm gün yanınızda, tıpkı eski günlerdeki gibi. Mini omuz çantalarına ve mikro el çantalarına veda etmenin vakti geldi. Deri ve süet yapıdaki büyük boy çantalar gün yüzüne çıkmayı bekliyor.

Cesur ve Transparan

Zarafet ve seksiliğin arasında bir yer belirleyin kendinize. Çünkü iç gösteren zarif parçalar sezonun en cesur detaylarından. Dilerseniz geceye seksilik katmak için iç çamaşırı görünümü verebilir, dilerseniz de stilinize zarafet ekleyerek mini elbiselerle tamamlayabilirsiniz. Niyetiniz ne olursa olsun, bu sezon üzerinizden akıp giden transparan parçalar gardırobunuzdan eksik olmasın.

Cigarette Pantolonların Dönüşü

Sezon trendleri her detayıyla bizi ciddiyete davet etmeye yemin etmiş gibi. Gündemimiz dar ve düz kesimli, bilekte biten kumaş pantolonlar. Moda kavramıyla namı diğer cigarette (sigaret) pantolonlar. Kalıplarının dar olması sebebi ile renk ve beden seçimlerimizde özenli olmamız gerektiğini vurgulayarak sezonun en dikkat çekici detayına geçiyoruz.

Metalik Efekt

Konu moda olduğunda nadiren fikir birliğine varılsa da, bu sezon ortak bir kararla metalik renkler parlak halleriyle şehre uyarlandı. Altın ve gümüş renklerin ön planda olduğu, hemen arkalarından da bronz, mavi ve siyahın eşlik ettiği metalik görünümlü giyim ve aksesuarlarla parıltının dozu hiç bu kadar yerinde olmamıştı.

More from Deniz Çakmakçı
Toprağın Ritminin Ve Hayallerinin Peşinde Bir Kadın: Armağan Portakal Anlatıyor!
Armağan Portakal, İstanbul’daki iş hayatını toprak uğruna bırakıp, ritmini ve bütünün bir...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir