SANAT YAYINDA NO:10

Editör: Sedef Başcı

Etkinliğin en sosyal mesafelisi: Sergi

Uzun bir aradan sonra yeniden merhaba!

Bitmesini dört gözle beklediğimiz pandeminin bitmek bilmeyişi nedeniyle, sizlere bir süredir kültür-sanat etkinliği öneremiyor… Ziyadesiyle, bundan çekiniyorum. Zira ne kadar seversem seveyim, ne yazık ki henüz kendim de tiyatro salonunda bir oyun izleyemedim örneğin ya da ruhumun gıdasıysa da bir konser dinleyemedim… Şimdilerde zaten bu etkinlikler azalarak bitse de size “sosyal mesafeniz”e halel getirmeyecek birkaç etkinlik önermek istedim… Sergi gezmek! Tamam, evden gerekmedikçe çıkmayacağız ama çıktığınız zaman bir yolunuzu düşürmek istersiniz belki? 

  • Alev Ebüzziya Siesbye – Tekerrür (Arter)

Alev Ebüzziya Siesbye’nin Tekerrür başlıklı kişisel sergisi, sanatçının 2019’da bu sergi için ürettiği yüksek pişirimli seramik çanaklardan oluşuyor. Alev Ebüzziya yapıtlarında, renk, şekil ve boyut farklarını en aza indirgeyerek, tekrar eden formlar arasındaki nüansların keşfini izleyiciye bırakıyor. 7 Mart 2021’e kadar gezilebilecek sergi, Arter’de Galeri 1’de.

  • Selma Gürbüz – Dünya Diye Bir yer (İstanbul Modern)

“Dünya Diye Bir Yer” bir serginin ötesinde, Selma Gürbüz’ün yıllar içinde gittikçe rafine hale gelen sanat üretiminden süzülerek vücut bulan görsel bir ansiklopedi olarak karşımıza çıkıyor. Yapıtlar, yaşadığımız dünyanın gerçekliğinden uzak gibi görünse de aslında bize hayatı, zamanın geçişini ve insanların bu döngüdeki hallerini anlatıyor. 31 Mart 2021’de sona erecek olan sergiyi İstanbul Modern’de görebilirsiniz.

  • Eda Soylu – Meraklı Nesneler (Goethe Institut)

Eda Soylu’nun farklı bağlamlarda ve zamanlarda sergilenmiş bir dizi işi Bellek Nesneleri’nde bir araya gelerek yeni bir kurgu ile ortak hafızamıza dokunuyor. “Ortak hafıza seçicidir, hatırlamak kadar unutmaktan da oluşur. Belleğimizi biçimlendiren anlatıları kim hikâye ediyor; neleri hatırlıyor neleri unutuyor?” gibi sorulara yanıt arayan sergiyi ziyaret etmek isteyenlerin, korona virüs önlemleri kapsamında, internet sitesinden kayıt olması gerekiyor. http://www.kleeblattweb.de/free/goetheist/film_am_mittwoch_

Sergi 8 Ocak’ta sona eriyor.

  • Bonus: Joan Miró – Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar (Online)

Sokağa çıkma yasakları da yeniden başlamışken, içinizde sergilere yerinde gidemeyecek olanlar olur belki… Fakat bu sanata ulaşmamıza engel olur mu? Olmaz elbette. SSM’nin, Picasso İstanbul’da ve İstanbul’da Bir Sürrealist: Salvador Dalí sergilerinin ardından 23 Eylül 2014 – 1 Şubat 2015’te gerçekleştirdiği Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar sergisi, İspanya’nın büyük ustaları üçlemesinin sonuncusuydu. Sabancı Holding’in sponsorluğunda, Barselona’daki Joan Miró Vakfı, Mallorca’daki aile koleksiyonu Successió Miró ve yine Mallorca’daki Pilar ve Joan Miró Vakfı işbirliğiyle gerçekleştirilen sergide, Katalan sanatçı Miró’nun eserlerinde yer verdiği kadın, kuş ve yıldız temalarına odakla, tablo, baskı ve heykellerin yanı sıra halı, dokuma, seramik gibi farklı tekniklerdeki çalışmaların yer aldığı 125 eser bir araya getirilmişti. 

Miró’nun olgunluk yıllarına odaklanan sergiden, Sakıp Sabancı Müzesinin dijital kaynaklarıyla çevrimiçine taşınan eser seçkisi, sanatçının dağarcığındaki kadın, kuş, yıldız, ay, göz ve merdiven gibi unsurlarla kurduğu dili yansıtıyor.

https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/xhibitions/joan-miro-kadinlar-kuslar-yildizlar

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.