SANAT YAYINDA NO:2

Kış ayları gelip çattı… Kışlıklar dolaplara yerleşmiş, herkes mevsim geçişi etkilerini tamamlamış ve havalar da yavaş yavaş soğumaya başlamışsa, evde oturmaya başlayacak değiliz elbette. Biz de kışlık alışkanlıklarımızı geri kazanabiliriz öyleyse. İnanın, özellikle bu havalarda bir sergi gezdikten veya oyun seyrettikten sonra dostlarla içeceğimiz kahvenin tadı da bir başka olacaktır. Bu ay es geçilmemesi gereken etkinlikleri önermek benden, gezip görmesi sizden.

Görmek için:

Mutluluk Resimlerimiz-  Nur Koçak


Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın 1960’lardan 2010’lar arası dönemdeki desenleri ve resim serilerinden oluşan en kapsamlı sergisi SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da gerçekleştiriliyor.  29 Aralık’a kadar gezilebilecek sergi, kadın dergilerinden Hollywood sinemasına, popüler kültürün yaygınlaşması ve Türkiye’deki yansımalarını eleştirel bir gözlemci anlatıcı olarak irdeleyen sanatçının üretimine ayrıntılı bir bakış sağlıyor.

 Düzenli Delilik


Akbank Sanat, bu ay Marcus Graf küratörlüğünde uluslararası, pek çok farklı disiplinden sanatçının bir araya geldiği karma bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, içinde bulunduğumuz -sözde- bilgi çağında bize sayısız ekran ve medya kanallarıyla ulaşan bilgi kavramını gözden geçiriyor. Sanatın eleştirel yönünü sevenler için ilgi çekici olabilecek sergi, 11 Ocak’a kadar sanat severlerin beğenisine sunulmaya devam edecek.

 Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos


Bu ay itibariyle, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini Yapı Kredi Kültür Sanat ve Yayıncılığın Beyoğlu’ndaki görkemli binasına taşıyan sergi, 3 kata yayılmış ve epey kapsamlı bir şekilde ele alınmış muhteşem bir tarihi bizimle paylaşıyor. Projenin bilimsel danışmanlığı KU Leuven Üniversitesi profesörlerinden ve Sagalassos Kazısı Başkanı Jeroen Poblome tarafından yapıldı.

İzlemek için:

Waterproof


Geçen ay oynanmaya başlayan ve seyircinin ilgisini çekmeyi başaran oyun, 1966 yılında gerçekleşen, “Crown”un son sezonunda da tanık olduğumuz Aberfan faciasını toplumun kadın-güzellik algısı üzerinden ele alıyor. Aslı İnandık, Bala Atabek, Başak Daşman, Hande Doğandemir, İdil Sivritepe’nin oynadığı oyunun yönetmeni de Craft Tiyatro’nun kurucusu Çağ Çalışkur.

 Evlat


Geçtiğimiz günlerde Şahsiyet dizisinin (ve tabii Haluk Bilginer’in) başarısıyla adından çokça söz ettiren Onur Saylak’ın sahneyi Cem Yiğit Üzümoğlu, Şükran Ovalı, Sezin Akbaşoğulları, Esra Bağışgil, Burakcan Doğan ile paylaştığı oyun, baba-oğul olmaya çalışanların hikayesini anlatıyor.

Dinlemek için:

Finghin Collins-İstanbul Resitaleri


İstanbul’un ”çok amaçlı etkinlik merkezi” olarak Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi içinde hizmet veren the Seed, İstanbul Resitalleri adını verdiği etkinlikler kapsamında 2019’un son resitalini, İsviçre’de düzenlenen Clara Haskil Uluslararası Piyano Yarışması 1999 Birincisi, ”New Ross” ve ”Music for Galway” gibi İrlanda’daki iki önemli festivalin de müzik direktörü olan İrlandalı virtüöz Finghin Collins ile 20 Aralık’ta düzenliyor.

 Aldırma Gönül


Geçtiğimiz sene, hayat yolculuğu fotoğraflar, mektuplar ve bulunduğu şehirler üzerinden enfes bir anlatımla biz okuyucularıyla bir sergide buluşturulan Sabahattin Ali, bu kez de pek çoğumuzun bildiği şarkılarının yer aldığı “şarkılı oyun” adı verilen bir gösteride karşımıza çıkıyor. Ferhat Göçer’in Sabahattin Ali’yi canlandıracağı performans Uniq Hall sahnesinde gerçekleşecek.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir