EN YENİ BESLENME TRENDİ: JUICING

Juicing, yani taze sıkılmış sebze ve meyve suları tüketmek, tüm dünyada bir detoks metodu olarak biliniyor.  Peki uzmanları ikiye ayıran bu yeni beslenme yöntemini ne kadar iyi tanıyoruz?

 

juice2

Tam olarak nedir bu juicing? Cold press yöntemi ile yapılıyor, yani özel hidrolik bir press sıkacağı ile soğuk olarak presleniyor. Bu yöntemle elde edilen juicelar, sindirim sistemini dinlendirmeyi dolayısıyla vücudun toksinlerden arınmasını ve yeniden yapılanmya odaklanmasını sağlıyor.

Peki nasıl yapılıyor? Gün içerisinde 6 farklı içecek tüketiyorsunuz ve bunu yaparken hayvansal proteinlerden,kafein ve işlenmiş gıdalardan kendinizi uzak tutarak vücudun alkali dengesini düzenlemesini ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamış oluyorsunuz.Ne kadar uzun süre yapacağınız ise size kalmış ama tavsiye edilen 3 gün ve mümkünse bunu ayda iki kez tekrar etmeniz.

Eğer bununla ilgili kendi görüşümü belirtmem gerekirse yaklaşık 1,5 yıldır, yaşam tarzına dönüştürmeye başardığım ‘Cleanse’ (arınma, temizlenme) programlarından sonra gözle görebildiğim en belirgin sonuçlar, ışıldayan cilt ve saçlar, enerjik bir beden ve bir miktar kilo kaybı.

Buraya kadar hersey çok güzel ama benim tüm deneyimlerime ve araştırmalarıma rağmen hala cevaplarını bulamadığım sorularım var.

Neden yemek yerine içiyoruz? Bize yıllaca anlatılan meyvenin suyunu içmektense kendisini tüketmenin daha doğru olması değil miydi?

İşte tam bu noktada  yardımıma benim için Cold Press yönteminin en güvenilir markası Juice LA’in kurucusu İrem Tuncaltan koştu,  hem merak ettiğim soruları sordum hem de markanın yeniliklerinde haberdar oldum.

juice1

1.Cold Press nedir?

‘Cold press’, soğuk sıkım olarak adlandırılan Juice Los Angeles içeceklerinin hazırlanma yöntemidir. Marketlerde satılan meyve ve sebze suları raf ömürlerini arttırmak için pastörize edilmişlerdir. Pastörizasyon, ısı yardımı ile taze meyve sebze sularındaki vitamin ve minerallerin büyük bir kısmını yok eder. JUICE LA içecekleri ise diğer makinelere oranla sıkma işlemini çok daha yavaş gerçekleştiren hidrolik pres ile hazırlanır. Hidrolik pres, binlerce kiloluk basınç ile meyve ve sebzeleri posasından tamamen ayırır. Meyve ve sebzeleri çok daha düşük hızda sıkarak içeceklerin ısı ile temasına izin vermez, besin,vitamin ve mineral değerlerini korur.

2.Cleanse yaparken birseyler yiyebilirmiyiz?

Cleanse bir sıvı detoks olduğu için katı yiyecek önermiyoruz. Ancak cleanse sırasında istediğiniz kadar bitki çayı içebilir, çiğ meyve sebze atıştırabilirsiniz. Özellikle çok aç ve yorgun hissederseniz sebze çorbası içebilir ya da yağsız tuzsuz salatadan yana seçim yapabilirsiniz.

3.Cleanse programlarını ne sıklıkla yapmalıyız?

Eğer 1 günlük cleanse yapıyorsanız her hafta bir gün yapabilirsiniz. Fakat 3 günlük cleanse ayda 2 kereden fazla yapılmamalıdır. Önemli olan cleanse yapmanın yanı sıra soğuk sıkım meyve ve sebze sularını hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Bu şekilde bağışık sisteminizi güçlendirip vücudunuzu istediğiniz formda tutabilirsiniz.

4.İçtiğimiz Juice’lar bir öğün yerine gecebilir mi?

Kesinlikle! Özellikle kahvaltı yapmaya vakti olmayanlar için yeşil juice’larımızı tavsiye ediyoruz. Badem ve Kakao içeceklerimiz de daha yoğun kıvamda oldukları için yemeği fazla kaçırdığınız günlerde akşam yemeği niyetine tüketilebilir.

5.Bir Cleanse programının günlük kalori değeri nedir?

Bizim programlarımızın kalori değerleri 900-1000 arasındadır.

6.Cleanse yaparken kilo verebilir miyiz?

Cleanse yapmanın amacı kilo vermek olmamakla birlikte sıvı detoks programları ödem atmak için idealdir. 3 günlük cleanse sonrasında ortalama üç kilo kaybı gözlemlenmektedir.

juice3

7.Meyve ve Sebze’lerin sıkılma sırasında lif oranlarında önemli bir miktar kayıp oluyor o yüzden sizce,’Yemek mi,İcmek mi?

Her ikisi de 🙂 Liflerden ayrılmış şekilde içilmesi sindirim sistemine bir mola verdirmek için ideal, detoks sırasında bu şekilde tüketilmelidir. Ancak normal beslenme sırasında meyve sebzeleri lifleriyle yiyerek tüketmeye devam etmeliyiz.

8. Bir başka önemli nokta ise şeker. Meyvenin sıvı halinde yüksek oranda meyve şekeri denilen fruktoz bulunuyor. Bunu cleanse yaparken vücuda almak ne kadar doğru?

Gün boyu sadece meyve suyu tüketilmesi doğru değildir. Bu yüzden bizim sunduğumuz detoks programlarında meyve suyunun yanı sıra sebze suyu ve badem sütleri de bulunmaktadır. Fruktoz vücutta çok daha kolay çözülse de mutlaka meyve suyu kadar sebze suyu da tüketmeliyiz.

9.Cildimizi güzelleştirmek  için önerebileceğiniz Cleanse programınız var mı?

Tüm cleanse paketlerimiz cildin yumuşaklığı ve parlaklığını arttırır. Ancak en derin temizliği yeşil sebzelerin ağırlıkta olduğu Amazon setimiz sağladığı için ciltte de en etkili bu set olacaktır. Tekli ürünlerden ise cildi nemlendirdiği için Yeşil 3’ü, antioksidan değeri yüksek olduğu için Kök 1’i tavsiye ediyoruz. Badem sütlerimiz de yine cilt, saç ve tırnak için oldukça faydalıdır.

Gelelim markanın yeniliklerine; 

  • JUİCE L,A.’in Nişantaşı Teşvikiye Fırın Sokak’ta yeni bir mağazası bulunuyor.
  • Web sitemiz ve Nişantaşı mağazasının yanı sıra ürünlerini Gayrettepe Petra Roasting Co’da, tüm Hub Food şubelerinde ve Espresso Lab Taksim ile Bilgi Üniveristesi’nde de bulabilirsiniz.
  • Sonbaharın gelmesiyle menülerinde bulunan, çilekli içecekleri Meyve 3’ü kaldırmışlar. Onun yerine havuç, zencefil ve elmadan oluşan kış karışımı Kök 2  eklenmiş.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.