SAĞLIKLI, LEZZETLİ YEŞİL BİR ADRES: YEŞİL NO: 11

Sizi yeni bir sağlıklı beslenme istasyonuyla tanıştıracağım bugün.

Ama önce…

Sağlıklı beslenmenin en büyük düşmanıyla açmak istiyorum bugün sözü: Öğün atlamak!

Eğer sağlıklı bir beslenme rutininiz varsa, dahası bilinçli besleniyorsanız, dışarıdaki birçok “sağlıklı görünen” yiyeceğe burun kıvırır hale geliyorsunuz. Bunun üzerine bir de yemek yiyeceğiniz mekanın “atmosferini seçme” kriteri de eklendiği zaman, dışarıda geçen sıradan bir günde “nerede yemek yesek?” sorusu, açık ara farkla yanıtlaması en zor sorulardan biri haline dönüşüyor.

Soruyu cevaplamak zor olunca, geriye öğün atlama hatasına düşmek, veya sağlıklı ara öğünlere “ana öğün” muamelesi yapmak kalıyor..

Bundan 2 ay kadar önce, bizim gibi sağlıklı beslenme rutinine düşkün 23 yaşındaki Duygu Barlas, tam da bu düşüncelerden yola çıkıp “Neden yalnızca salatalardan ve sağlıklı tatlardan oluşan minik bir dünya kurmayayım?” demiş ve Teşvikiye’ye minik, bir o kadar da ferah bir dünya getirmiş: Yeşil No:11

Adresi adında gizli olan bu küçük ve sevimli “salata bar”ı bir arkadaşımla beraber ziyaret ettik bu Cumartesi. Daha içeriye bile girmeden gözümüze çarpan duvardaki ışıklandırmaya ise bayıldık!

Menü önümüze gelir gelmez, spordan da çıkmış olmanın verdiği açlık haliyle, tercihimiz direkt olarak salatalardan yana oldu. Ancak bunun haricinde sağlıklı başlangıçlar, smoothie’ler ve sağlıklı kahvaltı alternatifleri de menüde mevcut.

Arkadaşım Dila, Izgara Somon Füme Salata’yı seçti, ben ise birçok kez vazgeçemediğim Keçi Peynirli Tahıl Salata’dan bir kez daha vazgeçemedim.

Dilerseniz kendi salatanızı da yapabileceğiniz bir salata barı olan Yeşil No:11’de, porsiyonlarınız açık mutfakta ve hijyenik şartlarla hazırlanıyor. Küçük bir mekan olmasından dolayı, masa sayısı da sınırlı. Bu da, kimi zaman yoğunlaşan restaurantlarda buna bağlı olarak kalite düşüşünün burada pek başımıza gelmeyeceğini müjdeliyor 🙂

Henüz çok yeni olmalarına rağmen şimdiden Teşvikiye sakinleri ve günlük ziyaretçiler tarafından oldukça tercih edileceğe benzeyen Yeşil No:11’i biz de çok sevdik!

Ufak bir eleştiri: Salatamdaki sosa çok sıcak bakmadığımı belirtmeliyim. Zira salatalarda ekstra sos kullanmayı çok tercih etmediğim için, menüde “sos önerisi” olarak bulunan salata sosumun sorulmaksızın salataya eklenmesini çok beklemiyordum. Lezzet konusuna gelince ise her şey yolundaydı, onu da belirtmeden geçmeyelim 🙂

Küçük bir öneri: Menüye vejetaryen veya vegan öğünlerine uyabilecek farklı seçeneklerin de eklenmesi, böylesi güzel bir konsepti ve şehirde gerçek sağlıklı besinleri bulmak isteyen vejetaryen ve veganları da son derece mutlu edebilir diye düşünüyorum.

Bugün…

Sağlıklı mekan alternatiflerime güzel bir yenisini ekledim.

Keyifli minik dünyada yeni misafirlerini bekleyen Duygu’ya yolunuz düşerse şöyle bir uğrayın ve ister salataların, ister smoothie’lerin tadına bakın. Benden selam söylemeyi de unutmayın! 

Adres: Teşvikiye Mahallesi Osman F. Seden Sokağı No:11

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.