NEDEN KAHVEMİZE HİNDİSTANCEVİZİ YAĞI EKLEMELİYİZ?

Bulletproof Coffee denilen içerisine bir kaşık tereyağ veya hindistancevizi yağı katılmış kahve, Amerika’daki sağlık ve egzersiz tutkunlarının spor öncesi sıklıkla yaptıkları bir uygulama.

Amerikalı yazar ve girişimci David Asprey’in geliştirdiği bu kahve türü, dinçlik hissini ve konsantrasyonu desteklemeyi vadederek doğmuş.

Aslına bakarsanız bulletproof’un hikayesi Tibetlilerin geleneksel bir çay tarifine dayanıyor. Asprey’in Tibet seyahati sırasında yaptığı gözlemlere göre; bölgenin yerlileri, birden fazla besin ihtiyaçlarını hızlıca karşılayabilmek için bir çeşit yağlı çay tüketiyor. Bunun nedenini araştıran Asprey, benzer bir kahve tarifi oluşturarak “Bulletproof” adıyla kahve severlere sunuyor. Asprey’in ayrıca, ürün gamında bu kahvenin de bulunduğu aynı adlı bir şirketi de bulunuyor.

Herneyse içerisine bir kaşık hindistancevizi katılmış kahvenin neler yapabileceğine gelirsek;

Ayrıca;

  • Metabolizmanızı hızlandırabilir. Araştırmalar, Hindistan cevizi yağında bulunan MCT’nin ve kahvede bulunan kafeinin metabolizmanızı hızlandırabileceğini, bunun da yaktığınız kalori miktarını arttırabileceğini söylüyor.
  • Enerjinizi arttırabilir. Kahvede bulunan kafein, yorgunluğunuzu hafifledir. Hindistan cevizi yağındaki MCT de doğrudan karaciğerinize giderek size hızlı bir enerji kaynağı sağlar.
  • Bağırsaklarınızı düzenlemeye yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağındaki MCT ve kahvedeki kafein ile klorojenik asitler, bağırsaklarınızdaki hareketi tetiklemeye, sindirim sisteminizin sağlığını korumasına yardımcı olur.
  • İyi kolesterolü (HDL) yükseltmeye yardımcı olabilir. Bazı araştırmalar, Hindistan cevizi yağının kalp hastalığına karşı koruyucu olan HDL kolesterolü yükseltebileceğini gösteriyor.

Peki zararı var mı? Çünkü her zaman her şey yüzde yüz yararlı diyemeyiz di mi?

Tok tuttuğu kesin, kahve içerisine konan süt gibi ağırlık da yaratmıyor sindirim sisteminde, ayrıca kahveye kattığı aroma da cabası ancak aç karnına içilen bulletcoffee’nin kahvaltı yerine konması ne derece doğru tartışılır. Metabolizmayı hızlandırıyor anladık ama kalorisi de azımsanmayacak bir ürün hindistancevizi, kullanacğınız miktara dikkat etmelisiniz. Bir yemek kaşığında yaklaşık 14 gram, 121 kalori bulunur. Birçok kişi kahvesine 2 kaşık ekler, bu da ekstra 242 kalori aldığınız anlamına gelir. Az buz değil…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.