HAKKINDA BİLMEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR: SALEP

Soğuk, yağmurlu bir kış gününde battaniyenin altına gömülmek kıştan beklediğimiz en harika şeydir. Sıcak bir içecekle tamamlanan hayalin başrollerinden biri de hep “o” olur : Salep.

Salepi kış mevsimine çok yakıştırdığımız kesin. Ama aslında onu düzenli aralıklarla tüketmemiz için de oldukça fazla sebebimiz var.

‘Salepin sağlıklı etkilerinden yararlanmak için dikkat etmemiz gereken en temel şey, hazırlama aşamasında saf salep kullanmak. Hazır içecek formunda satılanların içerisinde oldukça yoğun miktarda katkı maddesi mevcut. Hazırlarken içerisine şeker koymamak da bir o kadar önemli.’

GRİP SİZİ DE Mİ YAKALADI?

Kış gelir gelmez yakalandığımız öksürük nöbeti ve şiş boğazlarımıza salep birebir. Tek etkisi bu değil; enerji veriyor, kuvvetimizi arttırıyor ve bağışıklık sistemimizi de güçlendiriyor. Üstelik keyifli içimi de cabası..

Etkiyi daha da mı arttırmak istiyorsunuz? Ekleyeceğiniz toz zencefil ve ufak bir miktar bal, salepe çok yakışacak.

METABOLİZMA BU SEFER SALEP İLE HIZLANIYOR..

Biz sağlıklı ve doğru beslendiğimiz sürece metabolizmamızın olağanca hızıyla çalıştığı bir gerçek. Salepin metabolizma hızına etkisi de vücut ısısını arttırmasından ileri geliyor. Üzerine eklediğimiz tarçın ise, hem lezzetin, hem de bu etkinin artması demek 🙂

REGL DÖNEMİ & SALEP

Regl düzensizliği birçoğumuzun ortak derdi. Mevsim değişikliği, hastalık, stres derken düzende tutmak öylesine zor ki; salep bize yardımcı olmak için en tatlı haliyle sıcacık kupamızın içinde bekliyor.

KAN ŞEKERİNİZİ SAKİNLEŞTİRİN

Yerinde durmayan kan şekerini eğiten besinler ve içecekler elbette ki var; salep de bunlardan biri. Kan şekerini düzenleyen salep, süt ve tarçınla birleşince yanında ufak bir miktar ceviz ile birlikte kışın ara öğünlerde yıldız olmaya aday. Tabii belirttiğimiz gibi şekersiz olarak hazırlarsanız…

Alternatif hazırlama önerisi olmazsa olmaz…

SALEPLİ YULAF LAPASI

Pratik, sağlıklı ve besleyici yulaf lapası kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olup çıkmışken, kış mevsiminde bir parça salepin katacağı lezzet ve faydayı da es geçmeyin derim.

Süt ve yulafın içerisine 1 çay kaşığı eklemeniz ve her zamanki gibi yulafı pişirmeniz yeterli olacak. Nar, ceviz ve kuru meyveler ile taçlandırmayı unutmayın.

 

Written By
More from İzem İlayda
SAĞLIKLI, LEZZETLİ YEŞİL BİR ADRES: YEŞİL NO: 11
Sizi yeni bir sağlıklı beslenme istasyonuyla tanıştıracağım bugün. Ama önce… Sağlıklı beslenmenin...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.