ERKEN MENOPOZLA İLGİLİ ALTIN DEĞERİNDE İPUÇLARI

Muhtemelen birçok kadın, 50’li yaşlarının başlarında menopoza gireceğini tahmin eder. Ancak bazı kadınlar için bu durum çok daha erken gerçekleşebilir. Erken menopoz, sağlıkla ilgili olumsuz etkilerinin yanında çoğu zaman aile planlaması anlamında kötü bir sürpriz olarak görülür.  Erken menopoz ile ilgili altın değerinde ipuçları Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Tamer Sözen bakın nasıl özetliyor. 

Sağlıklı Beslenme

Sağlıklı bir beslenme programı, sağlıklı bir vücuda sahip olmanın yanı sıra  menopoz semptomlarını hafifletebilir. Kepekli tahıllar, baklagiller ve yağlı balıklar tüketmenin menopoz semptomlarını hafiflettiğini hatta menopoz başlangıcını geciktirdiğini biliyor muydunuz?. Bu besinlere rutin beslenmenizde yer verebilirsiniz.

Kalp Sağlığına Dikkat

Menopoza girdiğinizde östrojen hormonunun kalbi koruyucu etkisi ortadan kalkar. Bu yüzden erken menopoz durumunda daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski ortaya çıkar. Sigarayı bırakarak, sağlıklı beslenerek, normal kiloda kalarak ve ölçülü alkol alarak kalbinizi koruyabilirsiniz. 

Kemiklere  İyi Bakmak Önemli

Östrojen hormonunun kalp üzerinde olduğu kadar kemik sağlığı üzerinde de koruyucu etkisi vardır. Erken menopoz osteoporoz riskini artıracağı için kalsiyum ve D vitamini içeren besinler tüketmek kemikleri korumaya destek olur.

Aktif Olmak Şart

Düzenli egzersiz yapmak kalp, kemik ve ruh sağlığına iyi geleceği için erken menopozun semptomlarını hafifletir. Sağlıklı bir kiloda kalmanızı sağlar. 

Değişiklikleri Kabullenin

Menopoz semptomlarını çevrenizden daha erken tecrübe etmek ve bu durumu kabullenmek zor olabilir. Hayatınızdaki bu değişimi size sınırlayan bir durum olarak karşılamak yerine bir uzman yardımıyla gerekli yaşam tarzı değişikliklerini benimseyerek ilerlemeniz faydanıza olacaktır. Bu duruma karşı hazırlıklı davranıp embriyo ve yumurta dondurma seçeneklerini de gözden geçirebilirsiniz Yumurta dondurma işlemi hem evli hem de bekar kadınlar için aile planlamasını sekteye uğratmayacak önlemlerdir.

Yaşam Tarzı 

Vücudunuza iyi gelen alışkanlıklar edinmeniz genel sağlık durumunuz için olduğu kadar erken menopoz için de önemli. Yaşamınızdaki ani değişiklikler, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve stres erken menopoz riskini arttırıyor.

Peki Neler Yapabiliriz? 

HRT Çözüm Niteliğinde 

Yumurtalıklarınızın artık üretmediği östrojen ve progesteron hormonlarının yerini alan hormon replasman tedavisi, bu hormonların yokluğu ile ortaya çıkabilecek kalp rahatsızlıkları ve osteoporoza (kemik erimesi) karşı koruyucu bir etki yaratır.

Hamilelik Hala Mümkün

Şansınız düşük olsa da ara sıra yumurtlama olabileceği için hamile kalabilirsiniz. Hamilelikten kaçınmak istiyorsanız “Nasıl olsa menopozdayım!” demek yerine doktorunuzla konuşarak bir doğum kontrol yöntemi seçmeniz gerekir. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.