OFİSTE ZAMANI İYİ KULLANMANIZI SAĞLAYACAK 10 ÖNERİ

Zaman ne kadar kıymetli bir şey, özellikle de işteyken. Sayılı saatleri en iyi şekilde değerlendirmek, geçe kalmamak, ertesi güne bugünün işini taşımamak … Bu konuda ne kadar başarılısınız? Zamanı iyi kullanmanızı sağlayacak önerilerimize kulak verin…

1. Toplantı saatlerine sadık olun. Geç gitmeyin, geç çıkmayın. Bu tüm günü hatta haftayı etkileyecek bir kelebek etkisi yaratacaktır.

2. En gereksiz zaman toplantılarda harcanır. İnsanlar başta havadan sudan konuşup toplantı saatlerinin son dakikalarına koca konuları sıkıştırmaya çalışır. Toplantıya girmeden konuşacaklarınızı maddeler halinde not ederek girin, konuştukça çentik atarak ilerleyin. Bu hem o günkü işlerinizi hem de daha sonrakileri olumlu şekilde etkileyecektir.

‘The İntern’ isimli 2015 yapımı filmde, Anne Hathaway zamanla yarışan bir web sitesi sahibini oynuyordu. Öyle ki ofis içerisinde yürüyerek zaman kaybetmemek adına bisiklete biniyordu…

3. Sabah işe gider gitmez o gün ve o hafta ‘yapılacaklar’ listenizi yazın, her yapacağınızı işe makul bir süre tanıyın ve yanına yazın. Mesela sabah mailleri kontrol etmek 45 dakika olsun. O 45 dakika kendinizi o işe adayın ama. Yok kahveydi, suydu, müzikti, telefondu diye bölmeyin kendinizi.

4. Yapılacaklar listesini hazırlarken gerçekçi olun. Kendinizi zorlamaya ve yıpratmaya gerek yok. Bir gün içerisinde 3’ten fazla karar almayın. Dünyaca ünlü CEO’lar böyle yapıyor. Sizin neyiniz eksik.

5. Bugünün işini lütfen yarına bırakmayın. Üşenmeyin, çünkü yarın daha da zor olacak. Unutmayın başlamak bitimenin yarısıdır.

6. Bugün ofise gittiğimde  en çok hangi işi yapmak istemiyorum? diye sorun kendinize, işte o iş çözüm noktanız, onunla başlayın, onu hallettikten sonra zamanı ne kadar iyi değerlendirdiğinizi göreceksiniz.

7.  İşinizi yaparken sosyal medya ve telefondan olabildiğince uzak durun. Ve elbette what’s app gruplarından. gereksiz bir mesaj ekstra bir iş yüklenmenize neden olabilir, ne gerek var, sonra bakarsınız.

8. Mola verdiğinizde de gerçekten işinizi bir kenara bırakın. Yaptığınız ne olursa olsun farkında olarak yapın, bu farkındalık moladan da işten de maksimum seviyede yararlanmanızı sağlar.

Ofis masasında atıştırmalıklarınız ne kadar sağlıklı olursa olsun, farkında olmadan tüketeceğiniz gıdalara dönüşür. Masanızdan kalkın, kahve molası verin ve iş yapmıyorken, bilgisayara bakmıyorken ara öğününüzü atıştırın.

 

9.  İstanbul zor şehir. İşiniz, toplantınız dışarıdaysa ve o gün birden çok mekanda bulunmak gerekiyorsa, trafiği işin içine katın, belki de ofis günü ve dışarıda toplantı günlerini ayırmak en doğrusu olacaktır. Birbirine yakın mekanların toplantılarını aynı güne toplayabilirsiniz.

10. El oyalayacak işlerde yardım alın, eğer elbette alma ihtimaliniz varsa. İş paslamak, görev dağılımı yapmak başarının en önemli detaylarından biridir, her şeyi gereksiz siz üstlenmeyin. Unutmayın gereksiz iş yükü almakyaptığınız işin kalitesini de düşürür.

More from Gözde Atakoğlu
KALIN KAŞLAR İÇİN PRATİK UYGULAMA
Yaşınız kaç olursa olsun günümüzde güzel görünmenin iki temel noktası var ; Doğal durmak...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir