KOZMETİKLERİN DE SON KULLANMA TARİHİ VAR

Kimyagerimiz Tuğçe Şabaz, kozmetiklerin son kullanma tarihlerine dikkat çekiyor. Biz de ona kulak veriyoruz.

Tüm cilt bakım ürünlerinin belli bir raf ömrü var. Evet kabul ediyorum. Cildinize son kullanma tarihi geçmiş bir nemlendirici sürmek, bozuk süt içmek kadar iğrenç değil. Ama unutmayın cilt en büyük organımız, sonuçta sürülen herşey anında lenfler yardımıyla kan sistemine giriyor, cildinize bu içi geçmiş içerikler nüfuz ediyor.

IMG_3450

‘Doğal’ kategorisinde yer alan kozmetik ürünlerin raf ömürleri elbette diğer kozmetiklere göre çok daha kısa. Ne de olsa diğerlerinde pek çok koruyucu bileşen içerikler bulunuyor ve bunlar raf ömrünü uzatıyor. Ambalajlara son kullanma tarihleri bir kavanoz çizimiyle , 9M- 12M, 24M ibareleri ile belirtiliyor.

İşte size son kullanma tarihleri hakkında genel bir liste:

3-7 hafta: Vücut lifleri ve süngerler

Çoğumuz bir vücut lifini 3 haftalık kullanımın ardından atmaz, çünkü daha görünümü eskimemiştir. Ama 3 haftalık süreden sonra içi su dolan deliklerin bakteri yatağı haline geldiğini bilseydiniz eminim onu parmağınızın ucuyla tutup doğrudan çöpe atardınız.

 3 ay: Maskara ve sıvı eyeliner

Bir maskaradan herhangi bir göz enfeksiyonu oluşmaması için en fazla 3 ay kullanılması öneriliyor, oysa biz ne yapıyoruz neredeyse yıllarca aynı maskarayı kullanıyoruz, hatta dibinde kalan kurumuş olan boyayı bile ısıtarak tekrar kullanmaya çalışıyoruz. En hassas organlardan biri olan gözlerimiz sizce bunu hak ediyor mu?

 6 ay-1 yıl: Nemlendiriciler, güneş koruyucular, anti-aging ve akne ürünleri, sıvı fondöten, sıvı kapatıcılar

Pompalı ürünlerde her zaman bakteri üremesi daha az olur. Özellikle parmakla kavanozdan sürülen nemlendiriciler içerisinde bakteri üremesi hızlıdır. Minik kaşık yardımıyla alıp sonra cilde sürmeye ne dersiniz. Nemlendiriciniz bir kez açıldı mı, oksijenle, güneş ışınıyla ve ısıyla birlikteliği eskimesine yol açacaktır. 6 ila 9 ayda yenisini almalısınız.

 2 yıl: Şampuan, saç şekillendiriciler, traş kremi, diş macunu, kolonya, tırnak cilası

Burnunuza güvenin. Parfümü ve kolonyayı her zaman gün ışığından uzakta tutun. Dayanma süresi 2 yıl olan bir kozmetik sizi de korkutmuyor mu?

More from g_yayinda_g_yayinda
MAKYAJ ÇANTASINA YENİ GİRENLER
Her ay sizlere makyaj çantama giren en yeni ürünleri anlatacağım, kimbilir belki...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir