BİR BESİN BİR BAKIM: AVOKADO

Efendim kendisi diğer meyvelere pek benzemiyor.  Düşük karbonhidrat ve çok sağlıklı yağlar içeriyor. O yüzden gerçek anlamda doyurucu süper besin kategorisinde yer alıyor.

Son yıllarda popülaritesi oldukça arttı, öyle ki yumurta bile onsuz yenemez oldu. Güzellik dünyası da elbette kendisine kayıtsız kalamazdı. Buyurun avokadonun tüm faydaları, nasıl yemeli, saklamalı, kesmeli, sürmeli, sayesinde gençleşmeli….

AVOKADONUN SAĞLIĞA FAYDALARI:

DOYGUNLUK HİSSİ

Avokado yağ içerdiği için düşük kalorili diyetlerde tüketilmemesi gerektiğini düşünen kişiler vardır. Aksine diyet sırasında avokado tüketmek, kilo vermenize engel olmaz, tam tersi içerdiği iyi yağlar sayesinde doygunluk hissini artırarak fazla veya sık yeme isteğine engel olur.

GÖZ SAĞLIĞI:

Avokado göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. İçeriğinde zeaksantin ve lutein vardır. Bu maddeler de gözdeki hasarların daha çabuk ve sağlıklı olarak iyileşmesine ve başka hasarların kolaylıkla oluşmamasına yardımcı olur.

K VİTAMİNİ EKSİLİĞİNİ ÖNLER:

Günlük K Vitamini ihtiyacının %25’ini, yarım avokado yiyerek karşılayabilirsin. Kemik sağlığı içinde yararlı olan avokado, kalsiyum emilimini artırır ve kalsiyumun idrarla atılmasını azaltarak kemik sağlığını destekler.

KALBİ KORUR:

İçerdiği sağlıklı yağlar, kolesterol kontrolü sağlar. Bu da, kalp ve damar hastalıklarının iyileşmesini ve kalp ve damar hastalıklarının oluşmasına engel olur.

MUZDAN DAHA FAZLA POTASYUM İÇERİR:

Potasyum, böbrek fonksiyonları ve kalp, iskelet ve düz kasların kasılmasına yardım eden temel bir mineraldir. Potasyumun en iyi kaynağı olarak bilinen muzdaki potasyum oranı %10 iken, avokado da %14’tür. Ee birde içerisindeki şeker oranı muza göre çok daha düşüktür.

BESİN DEĞERİ VE KALORİSİ:

Avokado, %73 su, %15 yağ, %8,5 karbonhidrat (çoğunlukla lifli) ve %2 proteinden oluşur. Avokadonun yarısı yaklaşık olarak 105 kalori içerir. Bu da demek oluyor ki, 100 gram avokado yaklaşık 160 kaloridir.

100 gram avokadodan günlük alman gereken vitamin ve minerallerin hepsini alabilirsin.

•K Vitamini: %26, Folik Asit: %20, C Vitamini: %17, Potasyum: %14, Vitamin B5: %14, Vitamin B6: %13, E Vitamini: %10

 

Editörün der ki; Aldığın avokadonun lezzetli olmasını istiyorsan olgunlaşmış olması önemli. Yani yarı yumuşak olması gerekiyor. Olgunlaşmamış olanlar ise hem serttir hem de tatları acıdır. Olgunlaşmamış bir avokado aldıysanız evde kendiniz de olgunlaştırabilirsiniz. Bunun için birçok yol var. Bunlardan ilki bir gazete kağıdına sarıp karanlık bir yerde 2-3 gün bekletmek. Bir diğeri de pirincin içerisine koyup 3 gün kadar bekletmektir.

 

CİLT BAKIMINDA AVOKADO

 

 

 

NEM BOMBASI:

Tahriş olmuş, kurumuş veya pul pul dökülen bir cilde sahipseniz avokado kurtarıcınız olabilir. İçerdiği E vitamini diğer sağlıklı vitaminler ve sağlıklı yağlar sayesinde cildi besler ve nemlendirir. Avokado içeren cilt bakım ürünleri hassas ve renk tonu eşitsizliği yaşayan yani kızarmış ciltleri yeniler.  Aynı zamanda cildin doğal kolajen üretimini hızlandırarak daha taze ve genç bir cilde sahip olmanıza yardımcı olur.

YAŞLANMA KARŞITI ÖZELLİĞİ: 

İyi bir antioksidan olan avokado, içeriğindeki omega 3 ve 6 ile ciltte biriken enflamasyonu engeller. Yıpranmış, hasar görmüş cildi tedavi etmeye yardımcı olur. Yaşlanma karşıtı özelliği, kırışıklıkların görünümünü de azaltır.

K VİTAMİNİN CİLT BAKIMINDAKİ ROLÜ:

İçerdiği K vitamini, cilt altındaki küçük kan dolaşımını destekler.  Ve ciltte oluşan ödemin atılmasını sağlar.  Aynı zamanda bu vitamin yara ve sivilce izlerinin de iyileşmesinde olumlu etki sağlıyor.

 

EV YAPIMI GÜZELLİK!

Aslına bakacak olursanız ev yapımı hazırlanan  maskeler daha parlak, dinlenmiş ve nemlenmiş bir cilt yaratmak için idealdir. Ama bu tip ev yapımı maskelerden teknoloji veya aktif maddeler içermedikleri için sıkılaştırıcı, toparlayıcı gibi yaşlanma karşıtı etkiler beklemek yanlış olur.  Evde avokado ile maske kolaylıkla yapabilirsiniz, her cilt tipine uygun bir tarifimiz, 1 olgun avokado, 1 çay kaşığı elma sirkesi, 2 yemek kaşığı gerçek bal. Hepsini karıştırın, yüzünüzde 15 dakika kadar tutun, bal cildi temizleyecek, avokado nem verecek, elma sirkesi de cildin pH dengesini düzeltecektir. Sonuç mu? kesinlikle daha canlı ve temiz bir cilt.

 

EVDE YAPMAKLA UĞRAŞAMAM DİYENLERE; 

                                 Avocado Nourishing Hydration Mask 129 TL

İlk önerim; Kiehl’s ‘e ait Avocado Hydration Mask. Güçlü antioksidan etkili, yağ asitleri bakımından zengin avokado içeriğiyle ciltte anında yumuşaklık ve konfor sağlıyor.

 

Diğeri ise; Origins’e ait Drink Up Intensive Overnight. Tüm gece yüzünüzde kalarak cildi gerçek anlamda neme doyuruyor. Avokado ve İsviçre Buzulu suyu içeren bu özel maske, hyalüronik asitle formülüze edilmiş,(işte evde maskede böyle içerikler pek söz konusu olamıyor)  72 saate kadar nemli bir cilt vaat ediyor.

ORİGİNS – DRİNK UP INTENSİVE OVERNİGHT HYDRATİNG MASK WİTH AVOCADO & SWİSS GLACİER WATER 175 TL

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir