KISA SAÇ

Editör: Ayşe Can İpek

Siz bu satırları okurken ben saçımı kestirmeye gitmiş olabilirim. Kendimi bildim bileli kısa saçlıyım ve vaktimin çoğunu saçlarımı uzatmaya çalışarak geçirdim. Çevremde ‘Zaten kadınsı giyinmiyorsun, bari saçın uzun olsun, bir denge yakala’ diyen de oldu, ‘Erkekler uzun saç sever’ diyen de oldu, ‘Saçının kıvırcığı harika, böyle ziyan oluyor’ diyen de …Tüm bu söylemlerde bir haklılık payı görüyorum, yalan yok. Kadında uzun saç sevdiğini belli aralıklarla dile getirmeyi seven erkek arkadaşlarım mevcut. Ve evet, saçınla şöyle oynayabilmek, onun sağa sola uçuşması, senden bağımsız hareket etmesi filan… tüm bunlar feminen ve seksi haller. Ve yine evet, kısa saçla güzel uyanmak zor zanaat, bir hayli ”ibibik style” oluyor, ruh hastası bir mükemmeliyetçiyseniz her sabah her teli özenle yerine yerleştirmeye çalışıyorsunuz.

Öte yandan kısa saç, en bakımsız ve perişan halinde bile ”bir şey”. Yani, en aptal jeanin üstüne en aptal tişörtünü giydin çıktın, kısa saçla bu sıradan kombin bile havalı görünüyor. Bakışları gözlere odakladığı için kadını dinamik, genç ve enerjik gösteriyor. Minicik bir aksesuar bile (kısa saçlı kadınlara illa küpe taktırma sevdası da buradan geliyor sanırım) kısa saçla kendini gösterme şansı buluyor. Evet, şu an sizleri hem kendimin hem de başka kadınların kısa saçları konusunda ikna etmeye çalışıyorum, farkındayım. Vazgeçmek niyetinde değilim.

Kısa Saç Deyince Ne Anlıyorsunuz?

Önce bu konuda bir anlaşalım. Bana göre kulak boyuna gelmiş her saç artık uzun sayılır. Saçını bel hizasından omzuna çıkarıp ‘kısa saçlı oldum’ diyen kızlara üzüntüyle beyan ediyorum: ”Siz hala uzun saçlısınız.”  

Peri Saçı ‘Pixie’

Yıllardır tüm kuaförlerin dilinde ve güzellik sitelerinin ise satırlarında dolaştırıp duran ‘pixie’, kısa saçın en güzel, en orman cini, en havalı halidir. Zaten ismini de mitolojiden, perilerden alır. Başın arkası ve yanlarındaki saçlar olabildiğince kısa tutulurken, üstte yüzü olduğundan ince ve uzun gösteren bir hacim bırakılır. Bu modelin dikkati gözlere çekebilmesinin sebebi ise alına düşen, kısa, birbirinden farklı boylarda kesilmiş, ara makas darbesi yemiş perçemlerdir. Eğer pixie saçın bir derneği olsaydı, başkanı pek tabii ki Halle Berry olurdu. Onun kısacık saçlı hallerini görüp ‘vay be, kısa saç amma da seksi bir şeymiş’ diyebilir ve soluğu kuaförde alabilirsiniz. Bu saç altın vuruşu, oval kesilerek yakalıyor, kare ya da üçgen formda kesilmemiş. Dolayısıyla oğlan çocuğu saçı yerine havalı bir kadın saçı gibi duruyor. Resim 1 resim 

Kısa Saçın İkonları

Hem çizgili breton üstleri hem de pixie kesimi sahiplenen Jean Seberg, Audrey Hepburn’ün Sabrina dönemi, Goldie Hawn’un ışıklı enerjisine çok yakışan avangart kesimi, tabii ki Edie Sedgwick… Kimse cesaret edemezken onlar vardı bu oyunda. Liza Minnelli vardı bir de. Ömrü hayatı boyunca, kusurlu yüz hatlarına rağmen sadece kısa saçlı olup, onu tüm DNA’sıyla özdeşleştiren bir kadın. Mia Farrow’u bu anlamda şutladığını düşünüyorum.  

Audrey Hepburn
Jean Seberg
Edie Sedgwick
Liza Minnelli 

Sizi (ve beni) Kısa Saçlı Olmaya İkna Edecek Filmler ve Karakterler

A Bigger Splash’te Tilda Swinton

O Dior kıyafetler içinde hem yalın hem Parizyen hem de rockstar’dı Tilda’cığım. Ne kadar katkısı var bilemiyorum ama sonuç öyle olacaksa millet beni de sadece ve sadece yönetmen Luca Guadagnino’nun objektifinden görsün.  Resim 6

Sliding Doors’da Gwyneth Paltrow

Uzun saçlı ve mutsuz bir ”hiç kimse”den önce kendini sonra büyük aşkını bularak kısa saça geçiyordu bu filmde Gwyn. Hatta o sıralar gerçek hayatta birlikte olduğu Brad Pitt’le de bir örnek dolaşıp duruyorlardı, aynı saçlarla.

Reality Bites’da Winona Ryder, Factory Girl’de Sienna Miller

90’lara damga vuran Pixie modelini daha iyi sahiplenen biri oldu mu? Bence hayır. Daha sonra az biraz uzun ve katlı haliyle Reality Bites’da da muhteşemdi saçları. Her daim benim poster kızım oldu kendisi uzun yıllar boyunca. Hatta bu konuda yalnız değilim çünkü Sienna Miller da 16 yaşındayken elinde bir Winona Ryder fotoğrafıyla kuaföre gidip saçlarını kısacık kestirmiş. Eve döndüğünde sevgilisi kapıyı yüzüne kapatmış. İşe bakın ki kariyerindeki en havalı dönemlerden birini kısa saç içinde geçirdi Miller. Factory Girl’de Edie Sedgwick’i canlandırmak için saçlarını kestirdi ve sonuç muhteşem oldu.

Only You’da Marisa Tomei

Evlenmek üzereyken kalbinin ve falının sesini dinleyerek hiç tanımadığı bir adamı, Damon Bradley’i bulmak üzere İtalya’ya yollanan Faith, (e bu isim de biraz düşünülmüş herhalde) kısa saçlı bir kadının ne kadar zarif, kırılgan ve şık olabileceğinin kanıtıydı adeta. 90’lı yılların stiline biraz drama, biraz romantizm ekleyen kostümlerin de bu işte büyük payı var elbet. 

90’lar Ve Bazı Cool Süpermodeller

90’lar demişken bu isimleri ve kısa saçlarını anmadan olmaz. Kate Moss, Erin O’Connor ve Carolyn Murphy’nin kısacık saçlı halleri gerçekten de ilham vericiydi.  

Sezonun En Güzel Kısa Saçı

Totême Studio Stockholm’un Instagram hesabı benim için bir kısa saç mabedi son bir aydır. Belki siz de çoktan takiptesinizdir bu enfes, Nordik stüdyoyu ama 2020 Sonbahar/Kış çekimlerindeki şu model, son dönemlerde karşımıza çıkan en güzel kısa saç ilham perilerinden biri. 

E Yok mu Türkler’den?

Olmaz mı? Bir kere Bergüzar Korel var. Ne kadar yakıştı o kısa saçlar, güzel yüzünü ortaya çıkardı, onu modernleştirdi, özgürleştirdi. O kıvırcıklarda bir perma darbesi de olabilir, uzaktan öyle görünüyor ama güzel yapılmış yapılmışsa da. Sonracığıma, yıllarca kısa saçı keyifle kullanan moda editörlerinden Konca Aykan (ki o Totême kızı bana onu da hatırlattı biraz), Aman da Bravo’nun (henüz orada yemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz) Yetenekli ve güzel şef/ortağı İnanç Çelengil. İnanç, ‘sakın bu saçı uzatma’ dediğim insanların başında geliyor hatta, daha iyi taşıyanını görmedim sanırım.

Kısa Saçı İyi Taşımak İçin Neye İhtiyacınız Var?

Kendinizi sevmeye, çünkü saklanmak için kullandığınız saçlar imdadınıza yetişemeyecek. Kısa saçın en iyi arkadaşı, ince ve uzun bir boyun. Güzel ve yuvarlak bir kafanız varsa, bu da bonus. Doğru kaş şeklini, kalınlığını, rengini bulabilmiş olmak ise, bence diğer her şeyden daha mühim, çünkü çıplak bir yüzü saçtan sonra en iyi kaşlar giydiriyor. Yuvarlak bir yüze sahip olmak, Türkçe tabiriyle yanaklı olmak, kısa saçı taşımanıza engel değil. Bakınız, Michelle Williams. Her boyunu misler gibi taşıdı. Evet, kilo verdi vermesine ama hala ‘’varyanak’’lı bir kadındı kısa saçlıyken.  

Williams’ın 2011 yılında Elle dergisine yaptığı şöyle ultra-romantik bir açıklama da mevcut: “Saçlarımı bu dünyada kısa saçı beğenen tek hetero adam için kestirdim ve şimdi bu modeli çok sevdiğim birinin, onun hatırasıyla taşıyorum.’’ Bahsettiği kişi, Heath Ledger’dan başkası değil elbet.

Kısa Saçı En İyi Kimler Kesiyor?

Ben isimleri sayayım, siz Google’layın. Ata Dikbaş, Kemal Baykar, Sedat Temur, Fazıl Özen, Suat Tekten. İbrahim Zengin.

Kısa Saçı Nasıl Uzatırsınız?

Uzun bir süre boyunca arafta, yani ara boyda kalacağınızı en baştan kabullenin ve saçınızın alacağı farklı şekillerin tadını çıkarmaya bakın.  

Uzun bir süre boyunca arafta, yani ara boyda kalacağınızı en baştan kabullenin ve saçınızın alacağı farklı şekillerin tadını çıkarmaya bakın. İşin matematiğine geçmeden önce bir de şuna karar vermeniz gerekiyor. Varmak istediğiniz nokta neresi? Mica Arganaraz’ınki gibi

bir ‘’shaggy’’e, yani pasaklı katlara varmak istiyorsanız, saçınızı yine katlı bir şekilde uzatmaya devam edebilirsiniz. İyi kesilmiş bir pixie’yi bu şekle getirerek uzatmak için 15 günde bir kuaförünüzü ziyaret edip kalınlaşan bölgelere kat verdirmekten başka bir göreviniz yok. Varmak istediğiniz yer, küt bir saçsa o halde rotanız değişiyor. Ense her daim kısacık ve temiz kesiliyor, tepedeki saçlar küte varana kadar uzamaya bırakılıyor. Bence saçlarını uzatmasaydı daha iyiydi ama Fransız prenses Audrey Tautou, bu yoldaki rehberiniz olmaya aday. Kendisinin kısacık saçlarıyla Chanel bayrağını Nicole Kidman’dan devraldığını da hatırlatayım.

Ense Tıraşı Denen Tek Dişi Kalmış Canavar

Valentino Garavani’nin de dediği gibi ‘Bir kadın önden olduğu kadar arkadan da muhteşem görünmeli’. Dolayısıyla kısa saç kestirirken kuaförünüzün saç cinsiniz kadar ense hattınızı da iyi anlaması önemli. Yani diyeceğim o ki, eğer ki Robin Wright gibi uzun bir ense çizgisine sahipseniz, oradaki saçları makineyle tıraşlamak yerine, farklı bir kesim stiline gitmek lazım. Keira Knightley ve Sienna Miller’ın da önden, arkadan, yandan, her açıdan müthiş görünen kısa saçları vardı ve enseleri asla tıraşlı değildi. Unutmayın, dokunması keyif veren bir kısa saçın peşindesiniz, bir jilet setinin değil.

Kısa Saç Hangi Ürünleri Seviyor?

Kısa saçla ilgili bir başka yanlış bilinen konu da budur: Kısa saç ürün istemez. Hem de nasıl ister. Kısa saçın tel tel elektriklenmesi ya da olduğundan kuru görünmesi, uzun saçtan daha fazla zorlar bir kadını. Belli bir boya gelen kısa saç, parmak uçlarıyla ustaca şekle sokulmak ister. Saçı yıkadıktan ve nemini aldıktan sonra, biraz köpükle ana şekli verebilirsiniz. Daha sonra avucunuzda ısıtarak incelttiğiniz bir pomadı, parmak uçlarınızla sadece saç uçlarına sürmelisiniz.

Böylece verdiğiniz şeklin kalıcılığı artacak ama saçlarınız kalıp gibi durmayacak. Leonor Greyl Au Lotus Volumizing Mousse ve Rene Furterer Style Vegetal Mousse, saç köpüğünde favorilerim.

Üstüne de Tenax Extra Strong High Shine Pomade.
Eğer sonradan olma bir sarışınsanız, saç diplerinizi Kristen Wiig gibi bir iki ton koyu bırakmak, saçı daha boyutlu ve havalı gösterecektir.

Diyelim ki yanınızda doğru saç ürünü yok, o zaman imdadınıza Nivea lacivert kavanoz ya da Homemade Aromaterapi’nin Shea Butter el kremi yetişsin. İkisini de saç şekillendiricisi olarak kullanıyorum, ve bu alternatif amaca müthiş hizmet ediyorlar.

Peki ya çok revaçta olan ıslak görünüm? Geriye doğru taranmış ıslak görünümlü kısa saçlar, özellikle şık gecelere çok yakışıyor. Bu look için yapmanız gereken saça önce Hindistan cevizi yağını cömertçe sürmek, sonra da bir saç maskesiyle yarattığınız ‘’kask’’ı sabitlemek. Maskelerin maskesi yine Aveda’dan geliyor: Botanical Repair Intensive Strengthening Masque Rich.

Peki Kısa Saç Hangi Ünlüleri Seviyor

Şu ana kadar saydıklarım dışında;

Natalie Portman: Evet, saçlarını omuz hizasından fazla uzattığında güzel yüzünün kredisinden yiyor. O da hem pixie’nin hem de ara uzun boyların hakkını verenlerden.
Olivia Colman: Fleabag ve The Crown’dan sonra televizyon ekranlarımızın ve kalbimizin tam ortasına yerleşen yetenekli aktris, kısa saçın doğal yaşlanmayı seçen bir yüze de yakışacağının kanıtı.
Anne Hathaway: Onu bu listeye koymak konusunda çekincelerim vardı ama kuğu gibi bir boyun ve kusursuz yüz hatları, her kısa saç jürisini tavlar.
Lena Dunham: Minik hatlarına ve sivri kalemine yakışan bir stildi pixie.
Pamela Anderson: Amerika’nın seksi bombası kısa saçla ihtiyaç duyduğu sofistike rüzgara da kavuştu.
Ruth Negga: Kıvırcık saça kısa yakışmaz diyenleriniz varsa hala, onlara şu iki fotoğrafı göstermekle yetineceğim sadece. Laf aramızda kalsın, biz kıvırcıkların ara boy dönemleri de düz saça göre daha kolay geçiyor.
Zoe Kravitz: Günümüzün Winona Ryder’i ve Halle Berry’si o. Kısa saçın yeni poster kızı, müthiş yüz hatları ve doğru makyajıyla kırmızı halıda enfes görünümler yakaladı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir