KARA CUMA İÇİN AYDINLIK BİR REHBER

1980’lerin başlarında başlayan kara cuma, Amerika’da tatil mevsiminin başlangıcı sayılıyor. Yıl içinde markalar ve satıcılar için en kârlı zamanı gösteren günde diyebiliriz. Türkiye’de de yaklaşık 2-3 yıldır aktif kara cuma.. Dünya üzerindeki en büyük tehditlerden birini hiper-tüketicilik oluştuyor. Ve hızlı satışlar insanların daha sık satın alma kararlarının artmasına neden oluyor.  Bizde artık Kara Cuma’nın dünya veya tüketici dostu bir etkinlik olduğunu düşünmüyoruz. Alışveriş merkezine gitmek veya internette gezinmek, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca öğenin nakliyesi, paketleme ve alışveriş torbaları tarafından üretilen plastik atıklar ve hatta akılsızca satın aldığımız ürünlerin ürettiği uzun vadeli atıkların neden olduğu karbon emisyonlarını düşünün. Gerek var mı gerçekten belki de yok hiçbirine…

Kara cuma üzerindeki etkinizi azaltmak için yapabileceğiniz şeyler;

1.Ne aldığınızı ve size gerçekten gerekli mi? Alacağın parçaları dolabındaki kıyafetlerle nasıl kombinlersin? bir sor kendine. Belki de aynısına benzer kıyafetlerin olabilir. Dikkatli düşünüp sonra satın alın.

2.Belki alacağınız şey bugün trend ama yarın modası geçecek ‘onu gerçekten kullanabilir miyim?’ diye sor kendine, yazık 1 yıl sonra dolabın bir köşesinde hala kullanılmamış şekilde kalmasın.

3. Satın aldığın bir malın gelirinin bir yardım kuruluşuna bağış yapması ne kadar iyi hissettirecektir. Bir düşün! Öyle markalardan alışveriş yapmaya öncelik ver.

4.Kendine illa bir şey almak istiyorsan bir sanat satın al. Hafta sonu bir tiyatro, müze veya sergiyi kendine hediye edebilirsin.

5.Bir şeyleri değiştir. Nasıl mı? Artık ihtiyacın olmayan kıyafet, çanta veya okuduğun kitapları arkadaşlarınla değiştir.

6.Bu cuma alışveriş merkezlerinden çok, kendine zaman ayır. Doğayla tanış, yürüyüş yap veya biraz koş..

7. Küçük ucuz parçalar satın alıp kendini tatmin edeceğine, paranı tut daha gereken ve kaliteli bir parça için harca.

8. Sezon başından beri peşinde olduğun bir parça sonunda indirimde o zaman bu fırsatı da kaçırma!

9.Her gün istisnasız kahve içen biriysen neden artık bir termos edinmiyorsun. Gereksiz kağıt bardak ve plastik ağızlık da kullanmamış olursun.

10.Ve son olarak mutlaka ne alıyorsanız bez çantanız yanınızda olsun veya büyük çantalarla çık alışverişe. (Örnek Longchamp Le Pliage modeli) Plastik poşet alma, ekstra para harcama. Zaten evde koyacak yer de zor bulunuyor, karışıklık yaratıyorlar , diye düşün.

                    Longchamp Le Pliage – 575 TL

 

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir