GÜZELLİK DOĞUDAN YÜKSELİYOR

Asya’nın yükselişi kozmetikte de kendini kanıtladı. İpi göğüsleyen ülke ise Güney Kore oldu. Güney Kore güzellik pazarı veya batı dünyasının taktığı ad ile ‘’K-Beauty’’ ile henüz tanışmadıysanız, değil tanışmak müdavimi olmanız yarından bile yakın. Uyarayım!

        ‘’Kozmetik Avrupa’dan sorulur’’-du. Bu cümle geçmiş zaman kipine öyle hızla geçiş yapıyor ki bizim çocuklarımız Fransız menşeli bir fondöten veya İsviçreli bir markaya ait bir kırışık önleyici krem görünce bırakın şaşırmayı, yadırgayabilir! İşte Güney Kore doğudan o denli hızlı geliyor. K-Beauty’nin büyüklüğü 2018 itibariyle $9.3 milyara ulaştı. 2026’ya kadar ise $22 milyara çıkması bekleniyor. Şuan için bunun %70’i hala Asya pazarında tüketilse de, dünyanın diğer yerlerine yıldan yıla artan penetrasyon hızı Kore güzelliğinin ne kadar hızla kabul gördüğünün en büyük kanıtı.

        E tabi bir başkaldırı sezen Avrupa markaları konuyu sıkı markaja aldı. Planlar oluşturuldu, yatırımlar gerçekleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıl tam da kasım ayında Estee Lauder Have&Be isimli Kore markasını tam 11 milyar dolara satın aldı. L’Oreal ise ondan birkaç ay önce davranıp Nisan’da Nanda isimli markayı portföyüne kattı.

Peki nedir K-Beauty’nin sırrı?

Her şeyden önce dış görünüşe verilen önem Güney Kore’de bakım kültürün bir parçası. Öyle ki, bu kişinin kendisine ve etrafına duyduğu saygının simgelerinden biri sayılıyor. Durum böyle olunca, Güney Kore halkı için kendine bakma ritüeli küçük yaştan itibaren günlük rutinin bir parçası haline geliyor. Yani bizdeki, ‘’sabahları uyanır uyanmaz yüzümüzü yıkarız’’ kadar olağan… Özellikle de konu cilt bakımı olduğunda! Ülkede kız erkek ayırt etmeden herkes çocukluktan cildini derinlemesine temizlemeyi, nemlendirmeyi ve güneşten korumayı öğreniyor. Ürün çeşitliliği fazla, satış kanalları müthiş yaygın. Ülkede hemen herkesin iyi cilt bakımına erişimi var!

Gelelim ürünlere… İçleri ayrı, dışları ayrı güzel! Nihayetinde inovasyona müthiş önem veren, iyi içerik konusunda kendisiyle yarışan bir ülkeden bahsediyoruz. Üstelik K-Beauty natürel içeriklerden beslenerek formülasyon yaparken, sıra dışı alternatifleri denemekten de korkmuyor. Örneğin salyangoz mukusu! Hemen yüzünüzü buruşturmayın. Hatta nemlendiricinizin içeriklerini bir yoklayın derim! Çünkü müthiş nemlendirme özelliğine sahip bu içerik akneli ciltlere de iyi gelmesi sebebiyle tahmininizden çok daha yaygın kullanılıyor.

K-Beauty ürünlerini farklı kılan özelliklerden birisi de aynı ürün gamındaki çeşitlilik. Mesela bir yüz temizleyicisi. Bizim görmeye alıştığımız ‘’yağlı ciltler için’’, ‘’kuru ciltler için’’ ayrımına sahipken, K-Beauty içerisinde ürünlerin içeriklerine hatta cilt tipine göre yeniden sınıflandırılmaları ve daha sonrasında cildinizin dokusu ve ciltte istenilen etkiye göre bir daha ayrışmaları mümkün!

Paketlemeler desen resmen iştah açıcı! Göz alıcı, rengarenk ve kesinlikle sıra dışı. Öyle ki, ürün paketlemeleri birer pazarlama harikası olarak içinde ne olduğundan bağımsız tek başına sizi kendilerine doğru mıknatıs gibi çekiyor. Bir an önce paketi açmak, içindekini koklamak, sürmek, kullanmak istiyorsunuz!

Orjinal ürünler onlardan sorulur. Şimdiye kadar hiçbir Avrupalı marka dudaklara uyku maskesi düşünmemişti. C vitamini, antioksidanlar ve nemi hapseden hyalüronik asit içerikli maskeler tüm gece dudaklarda bırakılıyor, sabaha öpülesi dudaklar garanti.
Laneige Lip Sleeping Mask dudak maskesi  205 TL Sephora 
TonyMoly k-beauty’nin en oyuncaklı kozmetik markalarından biri. Mesela gözenek sıkılaştıran ve içerisinde yumurta kabuğu tozu bulunan Egg Pore isimli peeling içeriğine gönderme yapan yumurta formunda satışa sunuluyor.
TonyMoly Egg Pore Blackhead Steam Balm Peeling gözenek temizleyici peeling 95 TL Sephora 

Kore güzellik ürünlerinin popülaritesi o kadar arttı ki, turistlere verilen tavsiyeler arasında ‘’Güney Kore’den ne alınmalı?’’ başlığı altındaki listenin ilk sırasında artık ‘’kozmetik ve cilt bakım ürünleri’’ geliyor.

Facial Deep Cleanser Exfoliator silikon fırça 110 TL

Slimming Face Bandage yüz toparlayıcı bandaj 128 TL www.boggleup.com

K-beauty ürünleri gelecekten gelmiş gibiler. İçerikleri ve ambalajları bir yana öyle pratik ve zihni sinir uygulamalar da sunuyorlar ki etkilenmemek elde değil  İçerisine temizleyici ürünüzü koyduğunuz bu toksik olmayan şirin silikon fırça bir tarafıyla masaj yapıp diğer tarafıyla temizlerken yüz ovalini toparlamaya ve inceltmeye yardımcı bandaj son dönemde yok satıyor.  

Yine de, her şey bir yana, bana göre Avrupa’nın pabucunu dama atacak esas konu ürünlerin satış fiyatında saklı! Düşünsenize, kaliteye, içeriğe, yeniliğe dair her şeyi barındıran bu ürünler Avrupa muadillerinin en az yarı fiyatı. Hatta bazen 10’da biri! Avrupa’daki isimlerin verdiği tanıdıklık ve onun getirdiği güven hissi elbette yadsınamaz. Ancak, özellikle yeni jenerasyonlar K-Beauty’ye doğru hızla meyil ettiğine göre kozmetik sektörünün gelecek 10 yılının geçtiğimiz 50’den epey farklı olacağı gerçek!

K-Beauty Top 5!

K-Beauty konu oldu mu pek çok marka ve ürün olduğu bir gerçek ama radarınıza almanız gereken 5’li burada…

3CE:

Veya tam ismi ile ‘’3 Concept Eyes’’. Bu aslında Style Nanda isimli moda markasının kozmetik uzantısı ve Güney Kore’nin en popüler markalarından bir tanesi. Müdavimi genellikle 20’li yaş grupları olsa da özellikle ‘’UYU Cream’’ isimli nemlendiricisi için her yaştan kuyruklar oluşuyor. ‘’Uyu’’ Kore dilinde inek sütü anlamına geliyor. İnek sütünden gelen proteini içerikli ürün  aydınlık bir cilt vaat ediyor.

ETUDE

Doğru söyleyin; ucundan bir parça ısırmak istemiyor musunuz! Milyonlar böyle düşünüyor olmalı ki Etude’un en çok satan ürünlerinin başında bu dudak mürekkepleri geliyor. Lolipop görüntüsündeki bu rujlar sadece Güney Kore’de değil Japonya’da da müthiş popüler! Etude’un ürün gamı ise bu rujların fersah fersah ötesinde. Hershey’s ve Disney ile işbirliğine oturan, cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinin yanı sıra kaş jileti gibi ürünlere de sahip Etude, K-Beauty ile tanışma sebebiniz olabilir!

THE FACE SHOP

The Face Shop konumlaması itibariyle diğer bahsi geçen Kore markalarına göre biraz daha ‘mass’ olsa da markanın natürel içerik kullanımındaki cömertliği bahse değer. En revaçta ürünleri ise BB cream’leri ve pirinç suyu içeren cildi aydınlatan temizleyici serisi.

IOPE:

Belki de gözünüze en tanıdık bu marka gelecek. Zira IOPE Güney Kore dışında bilinirliği en yüksek kozmetik isimlerinden bir tanesi. Fondöteni rahat sürmek için minik yastıklara benzer süngerlerin yaratıcı IOPE kendine medikal ve kozmetiğin birleşiminden oluşan ‘’cosmedical’’ tanımını yakıştırıyor. Pudralarını görün isterim!

SKINFOOD:

‘’Ne yersen o’sun’’ fikrine müthiş inançla yola çıkan Skinfood, tam da bu sebeple ürün içeriğinde meyve ve sebzelerden gelen özleri kullanıyor. Böğürtlen, çilek, domates, nar kayısı ve üzümün bol bol yer aldığı ürünler ülkemizde Sephora’larda satışa sunuluyor.Pirinç maskeleri ve siyah şekerden yapılma scrub’larının yanı sıra cildi her anlamda besleyen maskeleri en popüler ürünleri arasında. 

More from Begüm Egeli Bursalıgil
NELER OLUYOR HAYATTA!
Değil bir daha ne zaman elimize bakım yaptıracağımız, bir daha tokalaşmak üzere...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.