KIRMIZISIZ YENİ YIL MI KARŞILANIR?

        Yılbaşı gecesine ait bir detay var. Kat kat kıyafetlerin altında, sadece sizin bildiğiniz… Gizlendiği yerden size tılsımını saçan, yeni senenin şans ve neşe getirmesini sağlayan ah o kırmızı detay…

 

Siz de ritüeller arasında yılbaşı gecesindeki kırmızı iç çamaşırının yeri ayrı diyenler arasında mısınız? Size göre bu, kapı eşiğinde nar kırmaktan daha da mı önde? Saat 00:00’ı vurduğunda illa kumandayı kapıp kanalı Victoria’s Secret ‘resmi geçidine’ değiştiren karşı cins arkadaşlarınızın inadından da  mı baskın? Açık konuşalım, yalnız değilsiniz!

Rakamlar, yılbaşı gecesi ruhunu kırmızı iç çamaşırıyla taçlandıran kadınların git gide arttığına dikkati çekiyor. Hatta olay kadınlarla da sınırlı değil. Örneğin Çin’de (tabi onların yıl başlangıç tarihine göre) kadınlarla erkeklerin yeni sene başlarken hediye ettikleri objeler arasında kırmızı iç çamaşırını sıklıkla görmek mümkün.

Bu ritüel Latin kültüründen çıkarak dünyaya yayıldığını biliyor muydunuz? İspanyol kültürü içinde kırmızının baskınlığını düşününce, bu rengin pozitif inanışları temsil edişine şaşmamak gerek. Bugün başta İspanya ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere İtalya’dan Bulgaristan’a, bu topraklardan Çin’e kadar birçok ülkede kırmızı iç çamaşırlarının satışı yılbaşında tırmanıyor. Hatta ve hatta Sevgililer Günü ile kapışıyor ve onu geçiyor!

        

Aslına bakarsanız, daha geniş düşünüldüğünde tüm dünyada iç çamaşırı satışlarının son 10 senedir müthiş sıçramalar yapıyor. 90’ların kült modeli tanga ile push-up sütyenler gün be gün gözden düşerken, kadınlar artık sadece daha iyi hissetmek adına, anlık kararlar ile iç çamaşırı satın alıyor. Tıpkı günümüzde mücevher sektörünün geldiği nokta gibi. İç çamaşırı artık kendi mutluluğunu düşünen partnerler tarafından alınan bi hediyeden ziyade kadınların kendilerini daha iyi hissetmek adına satın aldıkları bir detaya dönüştü. Önümüz yılbaşı, hediye almak adına daha fazla iç çamaşırı bilgisi isterseniz, beyazın sarsılmaz tahtı kendini ‘nude’ tonlara, dantellerin asaleti ise tercihlerde yerini sportif tasarımlara bıraktığını söyleyebilirim. Şıklık değil rahatlık ön planda. En azından rakamlar böyle gösteriyor. Dünyada satılan her 100 külottan 3’ü kırmızı yani konu renk seçmeye gelince ise, şüphesiz kırmızı en ön sırayı kapıyor.

Latin ülkelerinde kırmızı iç çamaşırı daha çok aşk hayatına gönderme yapıyor. Romantik anlamda şans dolu bir yıl olmasını istiyorsan kırmızı, daha çok bereket ve başarı odaklıysan da sarı renk iç çamaşırı giyilmesi öneriliyor.

 

ÇILGIN RİTÜELLERİN ZAMANI: YILBAŞI!

Elbette yılbaşı gecesi gerçekleştirilen ritüeller sadece kırmızı iç çamaşırından ibaret değil! O halde dünyanın farklı ülkelerinde daha neler yapılıyor, bir göz atalım.

İspanya:

Saat gece yarısını vurduğunda, yeni senenin getirdiği 12 yeni aya ithafen 12 adet yeşil yaş üzüm tanesi yiyorlar.

Kolombiya:

Tatil dolu bir yıl geçirmek umudu ile ellerine boş valiz alıp sokakta bir tura çıkıyorlar. İşe yaradığından emin olsam valizimi bu akşamdan kapının yanına koyarım!

Filipinler:

Şans getirdiğine inandıkları için puantiyeli kıyafetler giyiyorlar.

Danimarka:

Sandalyelerin üzerine çıkarak tam yılbaşı saatinde ‘Ocak ayının içine doğru’ bir atlayış gerçekleştirenler yok değil. Şans dediğin ne büyük motivasyon!

 EN KOLAY HEDİYE!

Kırmızı iç çamaşırının yılbaşı dönemi artan önemi markalara da bu yönde ilham oldu. Yılbaşına özel yapılmış süslü kutularda dantelli kırmızı iç çamaşırınız hazır nazır sizi bekliyor. Hatta ağaca asılmak üzere kurdelası bile mevcut. Ne diyelim hediye olayına çok fazla kafa yormak ve zaman harcamak istemiyorsanız bu kutulu külotlar gerçek bir kurtarıcı.

Oysho Like’lı kutu 49.90 TL
Penti Yıldız kutu 19.90 TL

TARZINA GÖRE SEÇ BİR KIRMIZI!

Tangayı senelerin içinde tozlanmaya bırakmış olsak da Brezilya kesimi iç çamaşırları hala çok revaçta. Üstelik yüksek bel kesimi ile birleşince tam da yılbaşına yakışır bir şıklık ortaya çıkıyor.

H&M, 59,99TL

Madem spor seçimler her kulvarda yükselişte o halde yeni yıl için seçiminiz neden bu yönde olmasın? Victoria’s Secret’in canlı kırmızı tonuyla enerji veren ve yumuşacık koton dokusuyla da rahat ettiren düşük bel külodu olabilir mesela.

Victoria’s Secret koton külot 60 TL

‘‘İlle de dantel’’ diyenlerdenseniz, dantelin kaliteli dokunmuş olmasına dikkat etmekte fayda var. Sadece yılbaşı gecesi giyerim diye düşünmeyin kullanışlı ve konforlu bir kesimi tüm yıl taşımanız 

Intimissimi Lace Cheeky külot  70 TL

More from Begüm Egeli Bursalıgil
ASLA DEMODE OLMUYOR: KOLONYA
Onunki öyle bir hikaye ki, ortaçağdan beri süregelen telif davaları Napoleon Bonaparte,...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.