GÖLGELENDİRME NASIL YAPILIR?

All dergisinin güzellik editörü Nilay Yalçınkaya, bu ay en sevdiği makyaj hilesini anlattı; ‘Yuvarlak yüzünü ince göstermek’

Highlighter’ların (Aydınlatıcı etkili kozmetiklerin), mucizevi olduğuna inanıyorum. Tende saniyeler içinde yarattıkları büyük değişim beni her seferinde kendilerine hayran bırakıyor. Highlighetr uygularken önemli olan noktaysa doğru ürün, doğru ton, doğru doku ve nereye uygulayacağını doğru bilmek. Benim yuvarlak bir yüz hattım ve toplu yanaklarım var. Bu yüzden yüzümü olduğundan daha ince gösterip, daha keskin yüz hatlarına sahip olmak için makyaj yaparken küçük ışık oyunlarına başvuruyorum.

Bunu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de yüzünüzü iyi tanımak, hangi bölgenizi öne çıkarıp, gizlemek istediğiniz yeri bilmek. İnternette onlarca uygulama videosu ve güzellik çekimlerinde makyaj artistlerini pür dikkat izledikten sonra artık yüzümü nasıl şekillendireceğimi çok iyi keşfettim. Tabii boş zamanlarımda evde ayna karşısında defalarca uygulama yaptıktan sonra.

 

Adım adım kusursuz ten

 1. Sağlam bir baz

Kusursuz bir makyaj için bence ilk adım sağlam bir baz oluşturmak. Burada önemli olan temiz, ince ve kusursuz bir ten elde etmek. Cilt tipine ve ihtiyaçlarına uygun bir fondöten işinizi kolaylaştıracak. Benim tercihim Giorgio Armani Designer Lift. Yağlı ve biraz problemli bir cildim var. Designer Lift, hem cildimde yağlı bir his bırakmıyor hem de istediğim ölçüde doğal bir kapatıcılık sağlıyor.

Designer lift
Giorgio Armani, Designer Lift Foundation, 149 TL
 1. Belirgin hatlar

Fondöten sürdükten sonra yüzümde aydınlık yaratmak ve hatlarımı belirginleştirmek için kapatıcı kullanıyorum. Bu alanda favorimse bir ikon olan Yves Saint Laurent Touche Eclat. Kremsi formülü ve incecik yapısıyla yüz hatlarımı belirginleştirmemde en büyük yardımcım. Göz altlarıma, burun kemiğimin üzerine, kaş altlarıma, dudak çizgimin etrafına, elmacık kemiklerim ve burnumun arasındaki mimik çizgisinin üzerine sürüp bu bölgelerimde aydınlık sağlıyorum.

Touche+Eclat1
Yves Saint Laurent Touche Eclat, 95 TL
 1. Aydınlanma zamanı
  Makyajda en sevdiğim şey kesinlikle highlight. Sağlıkla parlayan ışıl ışıl bir ten için makyajda vazgeçilmezim. Elmacık kemiklerimin ortasından şakaklarıma doğru dağıtarak uyguluyorum. Ve her sürdüğümde etrafımdakiler yüzünde ne var diye soruyor. Muhteşem bir parlaklık ve gergin görünüm sağlıyor. Kremsi dokusuyla Benefit Watt’s Up, yoğun ışıltılı Dior aydınlatıcı pudra ve likit aydınlatıcı M.A.C Lustre Drops bu alanda favorilerim.

  watts_up_c_no_reflection-610x1024
  Benefit, Watt’s Up, 112 TL

 

LustreDrops-SunRush-300 x
M.A.C Lustre Drops, 59 TL

 

DIORIFIC GOLDEN SHOCK ILLUMINATING PRESSED POWDER 001 GOLD SHOCK COMPACT
Dior, Diorific Golden Shock Illuminating Pressed Powder, 235 TL

 

 1. Bronz Tanrıça

Bronz tenin çekiciliği kanıtlanmış bir gerçek! Bu konuda da terracotta pudraların görevi büyük. Hem cilde anında çekici bir parlaklık veriyor hem de yüzü olduğundan daha ince gösteriyor. Yanaklarımı çukur oluşturacak şekilde içime çekip, elmacık kemiklerimin altında oluşan çizgiye bronz pudra sürüyorum. Allık fırçamı yukarı doğru çekerek sürüyorum. Bunun yanında burnumu daha ince göstermek için burun yanlarıma da sürüyorum. Daha keskin hatlar için bu adımı çok seviyorum.

2012_Terracottalight_FDBLANC
Guerlain, Terracotto Powder, 183 TL
Sporty Glow
Michael Kors, Bronze Powder, 129 TL

 

 1. Esas kahramanlar

Makyajda en büyük görev şüphesiz fırçaların. Kusursuz görünüm için en etkili sonuca ulaşmak ve bir profesyonel gibi makyaj yapmak için fırça kullanımı çok önemli. Böylece gölgelendirme yapmak ve ürünün etkisini tam anlamıyla görmek çok daha kolay oluyor.

 

Bobbi Brown, makyaj fırçaları, 80 TL’den başlıyor.

 

 

More from Gözde Atakoğlu
AKLINIZDA OLSUN: DURULAMA SİRKESİ
Alışveriş yaparken aklınızda olmasında fayda olacak ürünleri sizin için belirliyoruz. Bu haftaki...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.