YENİ NORMAL AMA HANGİ NORMAL?

Sevdiğiniz bir arkadaşınızla en sevdiğiniz kahveciye gidip saatlerce sohbet etmeyi çok özlediniz; içinizde ise hala peki bir şey olur mu tedirginliği… Evet bu süreçte tüm bunları düşünüyor olmanız, yeni normal sürecini belirsiz ve kafa karıştırıcı buluyor olmanız çok olası.

Yaklaşık üç aydır birçoğumuz evlerimizdeyiz; Koronavirüs ve sosyal izolasyona bağlı bizi zorlasa da bir şekilde her birimiz kendi rutinlerimizi oluşturduk ve bu düzene adapte olur hale geldik.  Şimdilerde ise her yerde normalleşmeye yönelik haberler görmeye başladık.

‘‘Yeni Normal’’ diye bir kavramla bir aradayız. Elimizde normalleşme süreci ile ilgili net bir bilgi olmasa da biliyoruz ki eski hayatlarımıza sosyal mesafe, maske gibi yeni düzenlemelerle dönüyoruz. Birçoğumuzun zihninde ise bundan sonrası için nasıl olacağına dair sorular, kaygılar… Eski düzenimize ne kadar dönebileceğiz, hayatımızda neler değişecek… Koronavirüs öncesi hayatımıza geri dönmek için bir yanımızla can atarken tüm bu süreçte yaşadıklarımıza bağlı olarak bir yanımız hala kaygılı, stresli hissediyor olabilir. Unutmamalıyız ki tüm bunları deneyimliyor olmak bu süreç için çok doğal; kolay günlerden geçmedik. Sürecin başından beri hep bir belirsizlik hali içindeyiz, belirsizlikler hep var… Tam da bu belirsizliklere değil alacağımız tedbirlere odaklanıp normalleşme sürecinde adım atma zamanı!

Normalleşme Sürecinde Size Yardımcı Olabilecek İpuçları:

-Normalleşme sürecinde dışarı çıktığınızda zaman zaman kaygılanıyor olabilirsiniz. Kendinizi tedirgin ve kaygılı hissettiğinizde nefes egzersizleri yapmaya çalışın. O anda size iyi gelecektir. 

-Öncelikle kendinizi güvende hissettiğiniz ve özlediğiniz yerlere tedbirinizi alarak gitmekte fayda var. Unutmayın, kendinizi güvende hissedeceğiniz yerler ile başlamak adapte olma sürecinizi kolaylaştıracağı için kaygı seviyenizi de düşürecektir. 

-Kendinize şefkat göstermenin tam sırası; kolay bir dönemden geçmediniz ama elinizden gelenin en iyisini yaptığınızı siz de biliyorsunuz…

-Her zaman rutinler önemlidir diyoruz. Bu dönemde de sosyal mesafeye dikkat ederek eski rutinlerinize dönmek sürece adapte olmanızda size yardımcı olacaktır. 

-Birçoğumuz evde yeni bir beslenme, uyku ve yaşam rutini oluşturduk, pandemi öncesi dönemdeki rutinlerimize dönmeye başlamak yeni düzene adapte olmamız konusunda bize iyi gelecektir. 

-Sevdiklerimizi özledik! Sevdiklerinizle, güvendiğiniz arkadaşlarınızla tedbirinizi alarak sosyalleşmeye başlamak size moral olacaktır; ama tedbiri elden bırakmadan…

-Normalleşme ile ilgili kaygı ve korkularınız varsa size iyi gelen birisine ifade etmek ve konuşmak iyidir. Örneğin, evde eşinize normalleşme süreci ile ilgili hissettiklerinizi paylaşmak, varsa kaygılarınızdan bahsetmek ondan destek almak size yardımcı olabilir. 

Uzman Klinik Psikolog Naz Töz

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir