GERÇEKSEN GÜZELSİN!

Instagram çağında yaşıyoruz. Bu gerçeği kabul ettik.  “En iyi, en yeniden haberdar olmak tamam da bu platformdan biraz da gerçekleri öğrenmek lazım” diye düşünüyorsanız o halde sizi yeni nesil Instagrammer’lar arasına alalım! Zira prim yapan hesaplar artık hep bu kulvardan. 

İçinizde Diet Prada’yı duymamış, Gıda Dedektifi’ni bir defa “like”’lamamış olan var mı? Bu hesaplar o kadar fazla iletişim alıyor ve hatta gündem yaratıyorlar ki farklı bir takipçi grubu yaratmamaları imkansızdı.

        Bimeyenler için Diet Prada, moda sektörünün gerçek yüzünü gösteren bir hesap. Estee Laundry isimli hesap ise isminden de anlaşılacağı üzere Diet Prada’nın güzellik versiyonu. Güzellik sektörünün kirli çamaşırlarını su yüzüne sermekte kararlı olan Este Laundry, 2018’in nisan ayı sonunda yayına başladı. Hesap kısacık süre içinde 83 bin takipçiye ulaştı. Takipçileri arasında güzellik editörleri, PR guruları ve hatta Victoria Beckham gibi ünlüler var. Bu hızlı yükselişin ardına ise takım arkadaşları ile birebir aynı değerler bulunuyor. Dobralık, cesaret, samimiyet.

       

 

Ancak Estee Laundry sadece ürün içerikleri ve kimin hangi ürünü daha önce piyasaya sürüp, kimin kimden çokça esinlendiği gerçeğini anlatarak kendini sınırlamadı. Bilakis, kadın vücudunun bir meta olarak kullanılması, kültürel farklılıklara saygı duyulmaması, cinsiyet eşitsizliği gibi birçok konuyu da kapsam içine aldı. Hatırlar mısınız? Geçtiğimiz bu sene başında Rihanna kozmetik markası Fenty Beauty için “Geisha Chic” isimli bir highlighter lansmanı yapmıştı.

 

‘Geisha Chic’ isimli highlighther adı yüzünden o kadar tartışma yarattı ki hatta  Rihanna’nın birkaç Ağustos ayı Çin Harpers Bazaar için yaptığı kapak çekimi bile Çin kültüründen af dilemek için yapıyor şeklinde yorumlandı.

 

Ürün Japon kültürüne karşı saygısızlık içerdiği gerekçesiyle çokça eleştiri aldı. Durumun hassasiyetinin farkına varan marka, ‘yeni bir isim verilene kadar’ ürünü pazardan geri çekmeye karar verdi. İşte bu hamlenin mimarlarının arasında Estee Laundry de vardı. Benzer şekilde Kim Kardashian’ın “Kimono” ismini verdiği ‘vücut şekillendirici’ korsesi ismi değiştirilmek üzere geri toplatılınca Estee Laundry bu haberi takipçilerine “kazandık!” müjdeleriyle paylaştı.

 

        

Bugün Estee Laundry güzellik sektörünü tüm boyutlarıyla mercek altına yatıran bir rehber. Hem kitleleri örgütleyip harekete geçirme gücünü elinde tutan hesap hem de trendlerin nabzını tutan bir araştırmacı. Zira hesabın en çok ilgi gören bölümlerinden biri, ürün üzerinde onu deneyenlerin gerçek yorumlarını paylaştığı serbest kürsü post’ları.

        Estee Laundry’nin kendine hedef seçtiği yolda başarılarını katlayarak arttıracağını tahmin etmek güç değil. Bir defa soyunduğu işe talep büyük. Üstelik Prada’nın bile bizzat Miuccia Prada’nın özel arzusu ile Diet Prada’ya adını ‘ödünç’ verdiğini düşünürsek, sektörün arzı körükleyen büyük oyuncularının da duruma bakış aşısı aşikar.

        Hatta ben bu gerçeklik arayışının başka sektörlere de sirayet edeceğini düşünüyorum. Sahte olanı gerçekten ayırmanın gittikçe güçleştiği bu dijital dünyada orijinal olana iştah her zamankinden çok var.

        

More from Begüm Egeli Bursalıgil
KIRMIZISIZ YENİ YIL MI KARŞILANIR?
        Yılbaşı gecesine ait bir detay var. Kat kat...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir