MAKYAJDA İLK ADIM BAZ OLMALI

Uzun süre baz ürünlere alışamadığımı itiraf etmeliyim. Sabahları hazırlanırken, en uzun süremi harcadığım makyajıma bir aşamanın daha ekleneceği fikri  başlangıçta çok zor gelmişti ama bazlara bir şans daha verdim ve şimdi neredeyse onlarla taban oluşturmadan makyaja başlayamıyorum.

Baz ürünler deyince aklımıza ilk olarak fondöten öncesinde sürülen, fondötenin gün içerisinde daha uzun süre dayanmasını sağlayan, son zamanlarda gözenek görünümünü azaltmaya bile yardımcı olduğunu iddia eden ‘Primer’ denilen bazlar geliyor.

Yeni nesil üretilmiş ve hatta uzun zamandır piyasada olan, kullanmaktan memnun olduğum bazları okudukça bana hak vereceksiniz..

FONDÖTEN ALTI BAZLARI

Doğruyu söylemek gerekirse hassas bir cildim olduğu için baz kullanma fikri başlangıçta beni biraz rahatsız etti, düşünsenize fondötenin altına ekstra bir kat ürün daha sürüyorsunuz. Ama primer kullanmaya başladıktan sonra aksine fondötenin dayanıklılığının uzadığına, cildimin bir şekilde makyajdan korunduğuna şahit oldum. Gün içerisinde oluşan bölgesel kuruluklara veda etmemi sağlayan pirmer’ım Kiehl’s ‘in Micro-Blur Skin Perfector’ü oldu. Piyasadaki pek çok ünlü make up artistin modellerin ciltlerini daha çok pürüssüzleştirmek ve çekim süresince fondötenin kalıcığını arttırmak için makyaj çantalarında Benefit The Porefessional’ı taşıdıklarını da gayet iyi biliyorum

 

skin bases1
Make Up Forever HD Microperfecting Primer 82 TL; Kiehl’s Micro Blur Skin Perfector 92 TL; Clarins İnstant Smooth Perfecting Touch 36 Dolar; Benefit The Porefessional 99 TL

 

KAŞ VE MASKARA ALTI BAZLARI

Son bir kaç senedir ve muhtemelen daha uzun bir süre daha ‘kalın kaş’ moda olmaya devam edecek. Doğuştan ince tüylü kaşlara sahip biri olarak  bu duruma uyum sağlamak için hergün mutlaka bir kaş ürünü kullanıyorum. Yıllar içerisinde profesyonel makyaj artistlerinden aldığım belki de en önemli tüyo şu oldu:  “Makyajda her ürünü kullanabilirsin, önemli olan denge ve azar azar kullanıyor olmak”  İşte bu ilkeden şaşmadan, ‘kaş bazı’ ürünlerine de şans verdim ve kaşımı boyamak için kullandığım farın gün içerisinde daha çok dayandığını gördüm.

brow - lash1
Nyx Lip Primer 7 Dolar; Flormar Lip Primer 17,50 TL; Guarlein Kiss Kiss Liplift Primer 91 TL; Mac Prep Prime Lip 60 TL

 

Maskara makyajda en önem verdiğim hatta belki de en dikkatli davrandığım aşama. Çünkü maskara sürmenin bir yetenek olduğuna inanıyorum. Çok yoğun ve gür kirpikleriniz olabilir ama yanlış maskara ve yanlış uygulama tekniği ile ürünü göz kapağına bulaştırabilir hatta örümcek ayaklarına benzeyen kirpiklere sahip olabilirsiniz. ‘Maskara bazı’ uzun zamandır aşina olduğumuz beyaz maskaralar aslında. Asıl amaçları kirpikleri daha dolgun göstermek ve bakım yapmak olsa da  ben en çok makyajımı çıkarırken faydasını görüyorum. Kirpiklerim zarar görmeden maskaram çıkıyor.

FAR ALTI BAZLARI

eyeshadow primer1
Nars Smudge Proof Eyeshadow Base 80 TL; Mac Prep + Prime Eye 60 TL; Urban Decay Eyeshadow Primer Potion Tube 20 Dolar; The Balm Put a Lid On It 20 TL

Benim gibi göz makyajı yapmayı çok seven ama düşük göz kapağına sahip biriyseniz , o halde en iyi dostunuz far bazları olacak. Senelerdir favorim MAC Paint Pot ama sürekli yeni markalar denemeyi seviyorum.

DUDAK ALTI BAZLARI

Dudak bazlarının diğer bazlar gibi en önemli özelliği üzerine sürdüğünüz rujun daha dayanıklı olmasını sağlamak, ayrıca dudak dokusunu iyice pürüzsüzleştirmek.Bu arada dudak bazlarını dudak nemlendiricileri ile karıştırmayalım, bazlar nötr bi renk vererek üzerine sürülen rujun rengini tam olarak almanızı sağlar.

lip primers1
Nemli dudaklar sağlıklı ve bakımlı bir ifade verdiği için dudaklarınızı  önceden nemlendirin ardından dudak bazını hafifçe uygulayın, özellikle mat rujunuzun daha uzun süre topaklanma yapmadan dayanacağına emin olabilirsiniz. Nyx Proof It Waterproof Eyebrow Primer 7 Dolar; Flormar Eyebrow Primer 16,90 TL; Clinique Lash Building Primer 69 TL; Dior Mascara Maximizer Primier 109 TL

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir