EV YAPIMI YULAFLI VÜCUT SCRUB’I

Doğal tariflerine alıştığımız yazarımız Aslı Yücealpan’dan bu sefer de güzelliğimiz için doğal bir tarif.Her cilt tipine uygun yulaflı vücut scrub’ı yapıyoruz.

Her kadın gibi ben de kozmetik seviyorum. Bakım kremlerini, serumları, maskeleri makyaj ürünlerine göre çok daha fazla sevdiğim ise su götürmez bir gerçek. Yüzüm kadar vücudum için kullandıklarım da çok önemlidir. Yüzüm için nemlendiricim ne kadar vazgeçilmezse vücudum için de düzenli kullandığım vücut scrub’ım aynıdır.

Yıllarca neredeyse her markanın vücut bakımlarını kullanmışlığım oldu aralarında çok beğendiklerim de oldu, anlam veremediklerim de.  Ama herşeyin doğalını savunduğum ve sevdiğim için son yıllarda sadece yediklerimin değil dişardan sürdüğüm ürünlerin de doğal içerikleri olmasına dikkat ediyorum.

Bu yüzden kimi zaman kendimde evde var olan doğal içeriklerle bir şeyler yaratıyorum. Son olarak vücut scrub’ı yaptım sizinle paylaşmaktan gurur duyuyorum. Çünkü yaz’a bu kadar yakışan, besleyici ve bu kadar doğal piyasada satışta bulunmuyor.

photo-1-1

Her ne kadar bu küçük kase çok fazla görünse de tüm vücut için oldukça yeterli . Fazlaca yapıp buzdolabında da saklayabilirsiniz. Buzdolabının soğukluğu scrub’ın etkisi  arttıracaktır. Kan devranının hızlanmasına ekstra katkıda bulunacaktır.

Scrub’ın içinde bulunan şeker ve yulaf birlikteliği adeta bir takım çalışması yaratıyor. Biri sert yapısıyla ölü derilerden arındırırken diğeri yumuşak yüzeyiyle  onu dengeleyip ten üzerinde yaratabileceği tahrişi en aza indiriyor. Birçok üründe olduğu gibi bu scrub’ında yıldızı hindistancevizi yağı, derinlemsine nemlendirirken cildi beslemeyi de unutmuyor. Bir diğer içerik olan elma sirkesi ise cildin yağ salınımını dengelemeye yardımcı aynı zamanda verdiği yumuşaklık ve parlaklık da cabası.

photo-8

Gelelim tarife;
6 kaşık toz şeker
4 kaşık yulaf ezmesi
3 çorba kaşığı hindistancevizi yağı
1 çorba kaşığı elma sirkesi

Yapımı;
Tüm malzemeleri bir kasede karıştırmanız yeterli, nemlendirici etkili , tüm cilt tiplerine uygun vücut scrub’ınız hazır! Bu arada hassas bir cildiniz varsa scrub’ın içerisine eklediğiniz şeker cildinizi hırpalayabilir, bu yüzden şekeri rondo’da biraz daha inceltmeyi deneyin. Haftada bir kez yapmanız yeterli, hadi doğru mutfağa…
photo-14

More from Aslı Yücealpan
ZAYIFLAMAYA YARDIMCI HİBİSKUS ÇAYI
Tam bir kahve bağımlısı olduğumu beni tanıyanlar iyi bilir.  Ama hayatta herşeyi...
Read More
Join the Conversation

1 Comment

  1. says: Zeynep

    Toz şeker ve yulaf ezmesi kaşık demişsiniz ama hangi kaşık tatlı kaşığı,çay kaşığı, çorba kaşığı?

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir