DUŞTA YAPILAN 5 ÖNEMLİ HATA

Sıcak suyun altına girip, kirlerden arınırken, rahatlarken, dinlenirken veya tam tersi bir etkiyle yenilenip enerji toplarken kısacası duştayken, farkında olmadan yaptığımız birkaç hata var, dikkat etmek gerekli, aklınızda olsun!

 

1. ÇOK SICAK SU : En çok yapılan hata, özellikle kadınlar duşta sıcağı köklüyor, oysa yaşlandırdığını bilseler yaparlar mı? Sıcak su,  cilt yüzeyindeki doğal yağın uçmasına neden oluyor bu da daha kuru bir cilt anlamına geliyor. kuru cilt de konforlu olmadığı için daha hızlı kırışıyor ve yıpranıyor. O zaman neymiş ılık suyu tercih etmek gerekiyormuş. Hatta keşke duşun sonunda soğuk suyu açsanız, saçları cildi buz gibi suyla durulasanız, bu şok etkisi kan dolaşımının hızlanmasını, cildin ve saçların parlaklık kazanmasına yardımcı oluyor.

2. SCRUB YAPMAMAK YA DA ÇOK YAPMAK: Şunu bilin suyun altında sabunlanmak ölü derilerden kurtulmanızı, cildin kendini yenilemesini sağlamaz. Kuru cilde uygulayacağınız yağlı ve granürlü bir vücut scrub’ı ölü derilerden arınmanızı, cildin nefes almasını ve gerçek anlamda yenilenmenizi sağlar. Her duşta mı uygulamalı? Evet her duşta uygulamalı. Ancak bu sayede duştan fayda sağlarsınız, yanlız dikkat scrub yapacağım diye gereksiz yere cildi tahriş etmekten de kaçının. Kuru cilde uygulanan scrub, ılık suyla yumuşak hareketlerle temizlenmeli, hepsi bu!

Her banyoda bulunması gereken bir ürün. Caudalie’ye ait Gommage Crushed Cabernet’nin içerisinde kahverengi şeker, bal , üzüm çekirdeği parçaları ve üzüm çekirdeği yağı bulunuyor. Temizlerken nemlendirme özelliğine sahip.

3. HER GÜN SAÇ YIKANMAZ! Mis gibi kokan, hacimli duran, temiz saçlar hepimizin hayali ,ancak gerçek şu ki saçların biraz kire ihtiyacı var. Hem sağlıklı olmaları için hem de güzel bir düşüşe sahip olmaları için. Çok yıkanan saç doğal koruyucu yağlarından arınır yani daha çabuk elektriklenir ve kirlenir. Bir bakmışsınız kısır bir döngü içerisindesiniz, siz yıkadıkça o daha da çabuk kirlenir. İyisi mi arayı biraz açın, haftada 3 desek, yeter desek… Koku sorun oluyorsa kuru şampuanlardan yardım almayı denesenize hem bu sönük saçların hacim kazanmasına da yardımcı olur.

Organik lavanta ve ylang ylang gibi 25 adet bitki özü içeren, mis gibi kokuya sahip, doğal içeriklerden elde edilmiş pudra yapısı ile fazla yağı emen, en güvenilir kuru şampuanlardan biri desek yanlış olmaz.

4. ŞAMPUANINIZ NE KADAR SAĞLIKLI ? İşte en önemli sorunlardan biri. Zira sıcak suyun altında açılan gözeneklerden, duşta kullandığımız her ürün lenf yoluyla tüm vücudumuza anında giriş yapıyor. Bu yüzden en doğrusu duşta olabildiğince doğal içeriklere veya  az içeriğe sahip kozmetiklere yönlenmek . Köpüren ürünler size temizlendiğiniz hissini hakkıyla yaşatır ama unutmayın ki  onlar içeriklerindeki kimyasal Sodyum Lürat Sülfat tarafından köpürür, yani çok köpüren şampuan ve duş jellerinden kaçınalım lütfen!

5. NEMLENDİRİCİ DUŞTAN SONRA SÜRÜLÜR: Cildi nemlendirmek için duş sonrasını beklemenize gerek yok aksine, duşunuzu hindistancevizi yağı gibi doğal bir yağ sürerek sonlandırmaya ne dersiniz?  Fazla gelirse  suyla durulanın ve duştan çıkın. Duştaki sıcak ortam, su taneciklerini doğal yağ sayesinden cildinize hapsedecektir, yani daha çok nemlendirecektir. Demedi demeyin, deneyin!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir