DOĞUMGÜNÜNE ÖZEL ŞEKERSİZ TATLI

Mutfak yayında’nın yazarı Aslı Yücealpan, küçük kızının doğumgünü için kendisi gibi form tutan annelere özel sağlıklı bir tatlı hazırladı.

Yoğun ama güzel geçen koskoca 2 haftanın ardından kendimle gurur duyuyorum. Haftanın 5 günü yaptığım kardiyo ve Crossfit antremanları ile birlikte beslenme programımda hiç kaçak vermeden sonunda tartıda görmek istediğim tabloya yaklaşıyorum.

Ancak yakın zamanda kızımın doğumgününü kutlayacağız ve ben de kendimi o gün biraz ödüllendirmenin iyi olacağını düşünüyorum. Ara sıra rutini kırmalı, elbette abartmadan. Bu yıl doğumgunu büfesini kendimi ve benim gibi yaza hazırlanan anneleri düşünerek hazırlamaya karar verdim. Çocuklar için nefis kremalı doğumgünü pastası elbette olacak, ama karşısına tamamen şekersiz,unsuz içeriklerden oluşan fit bir büfe de hazırlanacak. Bu sayede ben de suçluluk hisetmeden, cildimi şekerle yaşlandırmadan ve ertesi gün yediklerimin tartıda beni üzmesine izin vermeden gönül rahatlığı ile bir doğumgününü bitirmiş olacağım.

Şimdi paylaşacağım tarif o güne ait tatlılardan sadece biri. Özellikle çocuk doğumgünlerinde yağlı, şekerli yeme alışkanlıklarımızı sağlıklı alternatifleri ile değiştirmeye başlayabiliriz.

bademlı kat1

 

MALZEMELER

1 bardak hurma

1 bardak ceviz

1 bardak hindistancevizi yağı

Dilediginiz kadar hurma şurubu

2 tatlı kaşığı kakao

1 tatlı kaşığı bal

1 bardak badem kreması (bir önceki yazıda tarifini vermiştim, hatırlamak için tıklayın…)

 

YAPILIŞI

  • En alt kat için: Hurmaları ve cevizi mutfak robotundan geçirip hamur kıvamına getirin ve tabanına yaglı kağıt serdiğiniz borcama yayın. ( Yağlı kağıt daha sonra rahat çıkarmanızı sağlayacaktır)
  • Orta kat için: Badem kremasını ilk katın üzerine yayın ve buzdolabında soğumaya bırakın.
  • En üst kat için: Bir tencerede hindistancevizi yağını ve dilediğiniz kadar hurma şurubunu eritin, üzerine kakaoyu ilave ederek karıştırın.
  • Elde etmiş olduğunuz kakao sosunu tarifin en üst katına eşit bir şekilde yayın ve tekrar buzdolabında soğumaya bırakın.
  • Yaklaşık 5 ila 6 saat sonra donmuş tatlınızı servis edebilirsiniz. Afiyet Olsun…

More from Aslı Yücealpan
YENİ YIL DİLEK LİSTESİ
Her biri yep yeni 365 sayfa.. Kulağa ne güzel geliyor.. Öncellikle her...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir