BOTOX’UN DAHA UZUN DAYANMASI İÇİN 5 GERÇEK

Botox’u bilmeyenimiz hatta neredeyse yaptırmayanımız yok, o halde samimi şekilde tartışalım. Botox’un yapıldıktan sonraki 3.gün ortaya çıkan etkileri, ilk haftanın sonunda en zirve haline ulaşıyor. Bu durum herkeste aşağı yukarı böyle işliyor, zaten derdimiz bu değil,  derdimiz, o kadar para verip üstüne yüzümüzü gözümüzü aydınlanmış görüp kısa süre içerisinde hızla düşüşe geçmesi .

Doktorlar ısrarla maximum 6 ay dayanır dese de yeri geliyor 4 ayda yeri geliyor 2.ayın sonunda etkileri azalıyor. Peki bu neden oluyor? Doğrusunu isterseniz doktorlar bize en iyi şekilde 6 aya kadar dayanır demek istiyorlar, yani iyi şekilde bakıp muhafaza etmek için emek harcarsak. O halde gelin bir bakalım etkisini nasıl daha uzun tutabiliriz.

‘Doğallıktan yanayım asla yaptırmam, yüz ifademi değitirir ‘… gibi düşüncelere sahip olabilirsiniz, ancak botox’un yaşlanma karşıtı bakımdaki yardımlarını es geçmek olmaz. Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın sol resimdeki doğal kırışıkları sağ resimde kontrol altına alınmış. Middleton, derin bir gülümsemeye sahip olmasına rağmen kesinlikle yapay görünmüyor aksine daha genç ve dinlenmiş bir ifadeye kavuşmuş. Botox doğru yapıldığı taktirde insana iyi geliyor.

MİMİKLERİMİ NASIL OLSA DURDURDU DEYİP BİLDİĞİNİZİ OKUMAYIN!

Yani yüzün alışık olduğu ve Botox ile bir süreliğine durdurduğuz mimiklerinizi  illa zorlayarak kullanmaya çalışmayın. Hazır işlevleri durmuş o çok kullandığınız çatık kaşları çatmamayı kendinize öğretme, ayna karşısında ağlama provası yapma vakti.  Biraz kontrol. Anlayacağınız kendinizi eğitmeniz gereken konu botox’luyken de  büyük, travmatik mimikler yapmamayı öğrenmek olmalı. Unutmayın Botox ile etkisi durdurulmuş bir mimiği zorladıkça ya kaçak yeni kırışıklıklar oluyor (Özellikle burun üzerinde ince ince, hani kedi gibi tıslayarak konuşan bir kadına dönüşenlerden bahsediyoruz ( ya da çok zorladığınızdan başınıza ağrı giriyor ve etkisi ister istemez azalıyor.

ALIŞKANLIKLARI DEĞİŞTİRMEYE NE DERSİNİZ?

Mesela yatakta yatış pozisyonunuzu değiştirmeye… Sırtüstü uykuya dalmak  botox’unuzun daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır ayrıca ekstra yeni kırışıklıkların oluşmasını da engelleyecektir. İlk zamanlar zor gelebilir, ama insan oğlu istedikten sonra herşeye alışmak üzere programlanmış mı?

GÜNEŞTEN KAÇIN!

Güneş cilde yapılan her işlemin etkisini hafiflettiği gibi botox’un da etkisinin geçmesini hızlandırıyor. Özellikle de gözünüzde gözlük olmadan güneşli bir ortamda gözlerinizi kısa kısa birşeyler yapıyorsanız. Yaz-kış demeden cilde sürülen güneş korumalarının etkisini uzatmaya yardımcı olduğu söyleniyor, ama deneyip kendiniz de bunu bizzat gözlemleyebilirsiniz.

CİLT UYGULAMALARINI BOTOX’LU BÖLGEYE YAPTIRMAYIN!

İğneli, ısıya dayalı,  ya da sadece sonic ses dalgası veriyor olsun cilt altına ulaşan hiçbir bakımı botox’lu bölgeye çok yapmamak gerekiyor. Botox’u yaptırdığınız ilk ay bu tip uygulamaları zaten kesinlikle yaptırmamalı, sonraki aylar nasıl olsa birşey olmaz demeyin, etkisini daha hızlı tükettikleri bir gerçek.

DOĞRU BAKIM ÜRÜNÜ KULLANIN!

Yapılandırıcı serumlar, peptit içeren bakım ürünleri ile zenginleştirmek kırışıklık tedavisinde etki sağlıyor. Hyalüronik asit zengini yoğun bakım serumları özellikle botox’lu bölgelerin üzerine istikrarla uygulanmalı. Peeling gibi ovalama gerektiren bakımlardan da uzak durmakta fayda var.  Zira cilt yüzeyine yapılıyor olsa bile her türlü agresif hareket kasların arasına enjekte edilmiş botox üzerinde bir  masaj etkisi gibi hissedilebilir ve hızla dağılmasına yardımcı olabilir.

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.