BEN NEDEN YAŞLANDIĞIMI BİLİYORUM, YA SİZ?

Doğru beslenmeye çalışırım, spor yaparım, acıdan kıvranmadıkça ağrı kesici bile almam, alkali su içerim, erken yatarım, erken kalkarım, paketli gıda tüketmem, katkı maddelerinden olabildiğince uzak dururum,sigara hiç içmedim, alkol derseniz ayda yılda bir, bana karşıdan baktığınızda görünen büyük resim işte bu, ancak detaylara inildiğinde aslında tüm bu saydıklarımdan daha tehlikeli bir birliktelik içerisinde olduğum ise bir gerçek. Ne yazık ben bir şeker bağımlısıyım(dım). Evet ya! bunu açık seçik dile getirmek bile ne kadar iyi geldi. Aslına bakarsanız kendisiyle olan ilişkimi küçüklüğüme nazaran olabildiğince kontrol altına aldığımı söylemeliyim. Ama yine de en sevdiğin yemek nedir diye sorduklarında aklıma ilk olarak New York Style cheescake’in gelmesi pek de mantıklı durmuyor. Herneyse dediğim gibi yıllar içerisinde kendimi bu konuda ehileştirdiğim aşikar. Önce çay ve kahveye atılan şekerleri çıkardım hayatımdan ardından şerbetli tatlıları.
Kanser hücrelerinin şekerle beslendiğini kendime söyleye söyleye hergün biraz daha uzaklaştım, yerine alternatifler koydum, canım nutella çektiğinde tahin pekmezle hayat buldum.

Geçen haftalarda katıldığım bir basın lansmanında bir başka nedenden daha şekerden uzaklaşmamız gerektiği hatırlatıldı, tokat etkisi yapan bir başka neden daha. Cilt yaşlanmamızda tükettiğimiz şekerin yüksek oranda suçu bulunuyor. Glikasyon adı verilen bu antipatik durum kısaca şöyle tanımlanıyor; cildimizde doğal olarak şeker bulunuyor, ancak yedip içtiklerimize bağlı bünyemizde fazladan alınan şeker, hem serbest redikallerin etkisini arttırıyor hem de kolajen liflerine yapışarak onları sertleştiriyor ve cilt altında sakızlaşma yaratıyor. Cilt üstünde bizler bu durumu yaşlanmak olarak görüyoruz.

10005874_595403337211128_1183597119_o

 

Birkaç yıl öncesinden kozmetik sektörü bu durumu ele almaya başlamıştı, glikasyon’a karşı savaşan, anti aging konusuna yenilik getiren son bir seri de Lierac tarafından geldi, Magnificence isimli seri uygulamadan sonra yapılan kullanıcı testleriyle oldukça şaşırtıcı sonuçlar vermiş; uygulamadan 1 hafta sonra kullanıcıların yüzde 87′ si göz çevresindeki şişkinliklerde azalma olduğunu söylerken, yüzde 89’su ise cilt tonunda iyileşme ve eşitlik olduğunu belirtmiş. Anlayacağınız şimdilerde cilt bakımımın yıldızı Magnificence serisi, özellikle de glikasyon’a karşı 2 kat fazla koruma sağlayan D-Glyox kompleks içeren Red Serum İntensive isimli serumu.

More from Gözde Atakoğlu
İYİ HİSSETTİREN RİTÜELLER!
YAZAR: LİAN PENSO BENBASAT Eline kalemi alıp en son ne zaman duyguların,...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir