YAZDAN KALAN

Yaz tüm hızıyla gelip geçerken elimizde kalan rengi bir iki ton açılmış saçlar, bronz ten , dinlenmiş bir beden, eğlenmiş bir ruh ve elbette bir dolu güzellik sorunu… Başlıca canımızı sıkanları sizin için cevapladık.

ÇATLAK TOPUKLAR

Flip flop’lar yaza ait en sevdiğiniz detaylardan biri olabilir. Ancak topuklarımıza zarar verdiği kesin. Açıkta kalan hassas ayak derisi kurumaya ve kalınlaşmaya başlıyor, üzerine bastıkça nasırlaşıyor ve deride çatlaklar oluşuyor. Çatlak derinleştikçe iyileşmesi daha zordur ve acı verir hatta enfeksiyon bile kapabilir. 

Ne yapmalı? Çok basit, her gün düzenli nemlendirin, ölü ve kalınlaşmış deriden peeling yardımıyla kurtulun. Kumsalda ıslak kum çok işe yarıyor ya da evde az efor çok etki için elektrikli törpülerden yardım alabilirsiniz. Haftada bir iki gece tek kullanımlık ayak nem maskeleri de işe yarayacaktır.

TETİKLENEN AKNE

Gün içerisinde sürülen  UV kremler ve ter gözeneklerin hızla tıkanmasına neden olur. Özellikle de yağlı bir cildiniz varsa vay halinize. Kontol altına aldığınız akne çoşar. Hem yüzde hem de vücutta isilik tarzı sivilceler baş gösterir.

Ne yapmalı? Temizlik sizin için anahtar kelime. Düzenli olması ise ilk şart. Güneş kremi, klor, tuz ve elbette terli cildi her gece detaylı bir şekilde temizlemelisiniz. Sebumu dengeleyen ve hassas bakım yapan bir temizleme jeliniz olsun ve bunu Sonic sistemli bir temizleme aleti ile uygulayın.  Salisilik asit içeren akne bantları bakterilerden kurtulmanızı sağlar. Ve elbette su bazlı bir nemlendirici kullanın. 

ARTAN KIZARIKLIK

Sıcak cilt altındaki ince kan damarlarını genişletir ve  bu da kızarıklığa neden olur. Aynı zamanda güneş altında sürdüğümüz UV filtreli kremler ve terimiz de ciltte kızarıklık ve kaşıntı ile kendini gösteren alerjilere de sebep olur. 

Ne yapmalı? Yatıştırıcı özelliği olan bir ürün mutlaka çantanızda olmalı. Soğutucu ve rahatlatıcı ürünler kan damarlarını büzerek kızarıklığı azaltır. Aynı zamanda anti-histamik etkisi olan bir ilaç almak  ya da krem sürmek de vücutta ki bu alerjik reaksiyonu kontrol altına alacaktır. 

BEYAZ LEKELER

Güneşin ciltte bıraktığı lekeler her zaman koyu olmaz, Ciltteki beyaz lekeler genellikle “Tinea versicolor” denilen bizim de “Samyeli” olarak bildiğimiz bir çeşit mantardır. Sıcak ve nemin yarattığı bu mantar zararlı değildir ama bronz tende dikkat çeker. 

Ne yapmalı? Öncelikle ıslak ve nemli mayo ile güneşlenmeyin. Güneşte kalmak bu mantarı daha görünür kılar. Güçlü bir antioksidan olan E vitamini yağı ile UV hasarını ortadan kaldırın, ardından sülfür veya selenyum içeren bir maske ile mantarı etkisiz hale getirin. Ya da direkt anti-fungus mantar kremi kullanın.

KURU SAÇLAR

Tuz, klor ısı, kum ve elbette rüzgar saçlarımızı kurutur. Özellikle de işlem görmüş saçları. İşlem görmüş saçların renk içeri girmesi için saç pulları açıktır. 28 derecelik bir yaz günü, güneş altında yarım saat kalsa saç telleri 45-48 dereceye kadar ısınır ve genleşir, iç yapısı tamemen kurur. 

Ne yapmalı? Hırpalanmış saç kendi kendini onaramaz. Dışardan ürünlerle destek çıkmanız şart. Keratin içeren ve saç pullarının kapanmasını sağlayan onarıcı bakımlar uygulayabilir veya argan, jojoba gibi doğal yağlar ve bitkisel içerikli kremlerle saça nem depolayabilirsiniz.

SOYULAN TEN

O kadar koruma faktörlü krem sürdünüz ve yine de soyuluyorsunuz. Anlaşılan sürdüğünüz koruma yeterli gelmemiş, çünkü soyulma hızla yanan ölü derinin kendini yenileme çabasıdır.

Ne yapmalı? Öncelikle kızarıklık da varsa bunu anti-inflammatuar etkili bir ilaç ile içten kontrol altına alın. Sık sık yeşil çay için, çünkü sıvı tüketmeye ve antioksidana ihtiyacınız var. Son olarak soyulan bölgeyi nemli tutmalısınız. Yoğun nem verecek içerikler kullanın, mesela saf argan yağı bu konuda çok başarılı.

Oriflame Ecobeauty argan yağı

YEŞİL BALYAJLAR

Oysaki tatile yeni attırdığınız balyajlarınızla ne de havalı gelmiştiniz. Melanin aynı tenimizde olduğu gibi  saçımızda da bulunur, saça rengini verir. Güneş altında saçlarımızda serbest radikaller açığa çıkar, oksidasyon başlar, renk açılır. Hele saçlar işlem görmüşse havuzun klorü ve güneşin ısısı kimyasal bir etkileşime girerek balyajları yeşile döndürür.

Ne yapmalı? Saçtan ve vücuttan klorü en iyi hindistancevizi yağı veya sütünün arındırdığını biliyor muydunuz? Her gün şampuan yapmayın ama mutlaka saçınızı klordan arındırın. Saçınızı güneşe çıkmadan suyla temizleyin ve güneş altında renk koruyucu etkisi olan UV filtreli spreylerden kullanın. Çoktan yeşerdi diyorsanız sarı saçlara özel balyajları cilalama özelliği olan şampuanları kullanmalısınız.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir