3 BASİT ADIMDA ŞEKERİ BIRAKIN!

Tam 4 ay oldu, en sevdiğim tatlılara “elveda” diyeli ve işlenmiş şekeri hayatımdan çıkartalı. Öyle enteresan hikayelerim var ki, şimdilerde işlenmiş şekere karşı sert ve emin duruşumu görenler, anlattığım eski hikayelere inanmakta zorlanıyor.

Photo Credit: Jim Wilson/ cooking.nytimes.com

Zararları saymakla bitmeyen işlenmiş şekerin eski bir bağımlısı olarak, tek seferde yiyebildiğim tatlı porsiyonlarına kendim bile akıl sır erdiremiyordum bir zamanlar. Şöyle detaylı bir araştırma yapıp zararlarını fark edene kadar da, şekerin gizli bir düşman olduğunu bir türlü idrak edemedim. Gizli düşman diyorum, çünkü o lezzetli tatlıların ardında böyle büyük zararların gizlenmesi, kulağa inanması zor bir tür efsaneymiş gibi geliyor. Oysaki çok şeker tükettiğim ve sağlıklı yaşama kısmen daha mesafeli durduğum zamanlar, neredeyse her sabah normalden fazla şişmiş bir yüz, şişmiş eller ve rahatsız hisseden bir vücutla uyandığımı hatırlıyorum. Bugün sırf bunlardan kurtulduğum için bile şekeri bıraktığıma şükrediyorum.

photocredit: foodnessgracious.com

Ama bazen öyle bir irade savaşına giriyoruz ki, her şeyi göze alıp o şekeri yemek çok daha kolay ve özgürce geliyor. Şekeri bırakmak diyince şöyle bir duruveriyoruz; çünkü bırakabileceğimize inanmıyoruz.

Ben de diyorum ki; ben bıraktıysam, herkes şekeri bırakabilir. Siz hiç tek bir oturuşta 10 adet orta boy şekerpare yiyebilecek kadar şeker delisi birini tanıdınız mı? Evet, artık tanıyorsunuz, çünkü o kişi BENDİM! Ve ben şekeri bıraktım.

Bırakırken, şu 3 basit adımı uyguladım. Hala da son iki maddeyi uygulamaya devam ediyorum; birincisini ise bir ay boyunca uyguladım ve daha sonra ihtiyacım olmadı :). Bu 3 basit adım sayesinde artık kahvenin yanında ikram edilen bir mini biscottiyi bile gözümü kırpmadan geri gönderebiliyorum.

Önce kendinize, sonra da bu 3 adıma inanın ve şekeri bırakın!

ŞEKERSİZ HAYATA GİDEN ŞEKER GİBİ İPUÇLARI :

1- SÜRE KISITLAMASI İLE BAŞLAYIN!

İnsanoğlu doğası gereği ani gelen bir kısıtlamaya ancak belirli bir süreliğine tahammül edebilir. Örneğin, diyet ve sağlıklı yaşama ilk kez adım atan biri, 3 ayda 5 kilo vermeyi hedefleyerek yola çıkar ve bu hedefe giden belirlenmiş zaman aralığı onu daha çok motive eder. Üçüncü ayın sonunda ise sağlıklı yaşamın hayat kalitesini arttırdığını gördükçe, eski düzensiz beslenmesine geri dönmeyi istemez.

Şeker için de bu durum geçerlidir. Önce kendinize küçük bir hedef belirleyin. “1 ay boyunca şeker yemeyeceğim ve sonrasında bir küçük kaçamak yapacağım.” Hayalinizde en sevdiğiniz tatlıyı yaşatarak bir ay geçirdiğinizde, işler bir hayli değişmiş olacak.

2- MEYVEDEN YARDIM ALIN

Meyve tüketimiyle ilgili olarak kafamızın çok karıştığı bir gerçek. Tabii bu kafa karışıklığı da, “işlenmiş şekeri bırakacaksam meyveyi sınırsız yiyeyim” gibi kolaya kaçan bir mantıktan geliyor. Temelde bakarsanız, doğal olan her şey gibi ölçülü tüketildiğinde meyvenin de vücudumuza bir zarar vermek veya kilo aldırmak gibi bir işlevi pek tabii ki yok. Ama tüketimi sınırlandırmak, her şey gibi onun da temeli. Meyvelerle ilgili kafanız sürekli karışıyorsa, önceki yazılarıma göz atabilirsiniz. Madem şekeri bırakıyorsunuz, aklınızda kafa karışıklığına yer kalmamalı 🙂

Meyvedeki bu doğal ve kilo aldırmayan içerik, şekeri bırakma yolculuğunuzda sizin en büyük yardımcınız olacak. Şekeri ilk bıraktığınız süreçte canınız çok fazla tatlı isteyeceğinden, en sevdiğiniz meyveyi günde bir porsiyon fazla tüketebilme özgürlüğünü kendinize tanıyın. Merak etmeyin, zaman içinde onu bile istemeyecek, hatta eve aldığınız meyveleri şeker ve lif oranlarına göre seçiyor dahi olacaksınız.

3- ATIŞTIRMALIKLAR HAZIRLAYIN!

Hiç şüphesiz bir şeyin tadından önce görüntüsü ve kokusuyla aklımız çeliniyor. Fırından çıkan sıcacık kurabiyeden o müthiş kokular yayılmasa, belki de hiç aklımıza girmeyecekti bile!

Bu da demek oluyor ki, sizin de şeker yerine hazırlayacağınız mini atıştırmalıklarınızda göz zevkinize hitap etmeniz önemli. Kendi meyvelerinizi kurutabilir, tarçınla süsleyebilir ve yanında mis gibi tarçın kokan karışık bir bitki çayı ile tüketebilirsiniz. Hem sağlıklı beslenmenin, hem de bu enfes görüntüyü elde etmenin mümkün olduğunu gördükçe değişmeye başlayan algılarınız, şeker yediğiniz günlerde hissettiğiniz ağırlığa galip gelecek ve siz de benim gibi kendinizi “şekeri bırakanlar” kulübünün bir üyesi olarak bulacaksınız.

Sağlıklı atıştırmalık, kuru meyve ve tarçın demişken… Daha önce Güzellik Yayında’da paylaştığımız tarifimizi deneyebilirsiniz.

Bu tür atıştırmalıkları şekeri bırakmaya karar verdiğiniz an’dan itibaren yanınızdan ayırmayın!

Written By
More from İzem İlayda
DENEDİK: CLINIQUE EVEN BETTER GLOW FONDÖTEN
Clinique, biz onu bildik bileli makyaj anlayışını bile cilt bakım felsefesi üzerine...
Read More
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir