ZAYIFLAMAYA YARDIMCI HİBİSKUS ÇAYI

Tam bir kahve bağımlısı olduğumu beni tanıyanlar iyi bilir.  Ama hayatta herşeyi dengeli tüketmek ve yapmak gerektiğine inanan biriyim. Bu yüzden gün içindeki kahve molalarımın bazılarını bitki çayları ile değiştirmeye başladım. Her defasında farklı bir bitki çayı denedim ama ne yalan söyleyeyim hiçbirini hem tat hem de faydaları bakımından Hibiskus çayı kadar sevemedim.  ‘Jamaika Gülü’ de denilen ‘Hibiskus Sabdarifta’ bitki çayı’nın faydaları saymakla bitmeyecek cinsten.
Kafeinsiz olan ve yüksek oranda vitamin C içeren bu bitki, bağışıklık sistemini güçlendirmede bir numara. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı bakım yapıyor çünkü güçlü bir antioksidan.

 

Hibiskus hakkında diğer bilmemiz gerekenler sırasıyla şöyle;

  • Şişkinliği alır
  • Demir deposudur
  • Sindirim sistemini çalıştırır
  • Kötü kolestrolü düşürür

Ama benim favorim özelliği; kendimde de bizzat deneyimlediğim kilo vermeye yardımcı olması ve tatlı yeme isteğini azaltması , zaten yapılan araştırmalar da beni doğruluyor.

BU ARADA AKLINIZDA BULUNSUN;

Ben Hibiskus çayımı demlerken içine 1 çubuk tarçın, birkaç karanfil tanesi ve bir tutam da kuşburnu çayı’ndan ekliyorum, i.imi çok daha keyifli bir hal aliyor.

Yalnız hibiskus’u kullanırken çok cömert olmamanızı öneririm zira çok küçük miktarda dahi  çok yoğun, az biraz ekşimsi bir tada sahip .

Bir öneri daha, eğer yaz aylarında da Hibiskus çayından vazgeçmek istemiyorsanız demlediğiniz çayınızı soğutup, buz ekleyip keyifli bir yaz içeceğine de dönüştürebilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.