PROBİYOTİK NEDİR?

Vücudumuz hem iyi hem de kötü bakterilerle doludur. Bu bakteriler arasında probiyotikler genellikle, “iyi” veya “yararlı” bakteriler olarak adlandırılırlar, çünkü bağırsaklarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olurlar. Bağırsak duvarını kaplayarak koruyucu bir tabaka oluşturur ve “düşman bakteriler”in bu duvarı bozup geçerek vücuda ulaşmalarını ve bizi hasta etmelerini önler. 

Probiyotiklerin; bağırsak iç dengesini korumak, sağlıklı bir sindirim sistemi yaratmak, bazı vitaminleri üretmek (B12 vitamini), gıdaların içindeki toksik ya da alerjik olan, vücut için yabancı ve zararlı unsurları ayıklayıp temizlemek, vücudun bağışıklık sistemini takviye etmek, hatta tümörlere karşı savunmayı desteklemek gibi pek çok görevleri vardır.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotikler, insan vücudunun sindiremediği bir lif türüdür. Dost bakterilerimiz olan probiyotiklerin besinleridir. Prebiyotikler ve probiyotikler vücudun bağışıklılığını destekler, ayrıca sindirime yardımcı olan sağlıklı bakteri ve diğer mikroorganizma kolonisini korurlar. Prebiyotikler; meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi lif bakımından zengin yiyeceklerde bulunurlar.

DIŞARIDAN DESTEK ŞART MI?

Kesinlikle şart!  Uzman Diyetisyen Nil Yurtbay bakın bu konuyu nasıl anlatıyor: ‘Günümüz koşullarında dışarıdan probiyotik desteği almak daha da gerekli. Çünkü artık hayatımızda GDO denilen bir gerçek var. Hiçbir gıda eskisi değil. Buğday ve bulgurun genetiği ile oynandı, gluten eskisin çok daha yoğun. İnsanların 20 yıl öncesine nazaran gıda intoleransları arttı, vitamin ve mineral emilimi çoğu bireyde sağlıklı bir şekilde gerçekleşmiyor. Bu yüzden hepimizin dışarıdan aldığımız besinlere daha kolay uyumlandıracak yardımcılara ihtiyacımız var. Günümüz dünyasında adapte olmak ve sağlıklı kalmak için bireyler kendilerine en uygun probiyotiği bulmalılar.’

Hangisini, Neden Kullanmalı?

NBL’ye ait dost bakteriler içeren ve çift kaplama teknolojisine sahip probiyotikler sindirim sistemimizin düzenlenmesine ve bağışıklık sistemimizin kuvvetlenmesi için güvenilir yardımcılar; peki hangisini neden kullanmalıyız?

PROBIOTİC GOLD

2,5 milyar aktif probiyotik içeren Gold’un ayrıca içerisinde vitamin A,B1,B2,B6,C ve E vitaminleri ile lifler bulunuyor. 

Nasıl? Toz formda, ister direkt suyla yutun, ister bir kaşık yoğurda ekleyerek tüketin. Saşe paketiyle her güne 1 adet kullanmanız yeterli, tariflere eklemek için de ideal.

Neden? Sağlıklı bir flora için herkes kullanabilir ama özellikle husursuz bağırsak sendromu ve kabızlık çekiyorsanız tercihiniz olmalı.

PROBIOTİC OPTIMA

6 farklı çeşit ,1,5 milyar aktif probiyotik içeren Optima içerisinde ayrıca güçlü antioksidan Vitamin C ve lifler içeriyor.

Nasıl? Çiğneme tableti formunda günde sabah ve akşam olmak kaydıyla 2  kere alabilirsiniz.

Neden? Gaz ve şişkinlik yaşayanlar için ideal bir seçim olacaktır.

PROBIOTİC TRAVEL

2,3 milyar aktif probiyotik içeren Travel liflerle zenginleştirilmiş bir içeriğe sahip.

Nasıl? Günde 1 defa, çiğneme tableti olarak yolculuğunuz sırasında pratik bir kullanım sağlıyor.

Neden? Hava şartları değişimine bağlı olarak  sindirim sistemimizin ihtiyaçlarını karşılıyor.

PROBIOTIC GYNOBIOTIC

Kadınlara özel , içerisinde 5 milyar aktif probiyotik içerik mevcut.  Ayrıca üreme yollarına iyi gelen yaban mersini esktresi ve lifler içeriyor.

Nasıl? Kapsül formuyla ihtiyacınıza göre günde 1 veya 2 adet almanız öneriliyor. 

Neden? Genital sağlık için de dost bakterilere ihtiyacımız var. Mantar,  enfeksiyon, hormonal sebeplere bağlı sıkıntılar, sistit gibi problemlerde genital  florayı düzenlemek için fayda sağlıyor

Written By
More from Nil Yurtbay
TATİLDE FORM TUT!
Tüm yıl çalışmaktan spora fırsat ayıramayanlar, herhangi bir nedenden dolayı diyet yapamayanlar,...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir