ZAYIFLAMA GENİNİ HAREKETE GEÇİRİN!

Yeni bir diyetle tanışmaya ne dersiniz? Aidan Goggins ve Glen Matten’in kaleme aldığı Sirt Food Diet isimli diyet son dönemde oldukça popüler. Zayıflama genini uyandıran besinlerin tüketilmesine dayanıyor. Alıştığımız diyetlerden oldukça farklı, zira yüksek kalorili çikolatayı da kafein deposu kahveyi de yasaklamıyor.

Peki ama nedir bu Sirt Food Diet ?

Uygulanmaya başlandığı ilk haftadan itibaren enerji seviyesini arttırmayı ve yağ yakımını hızlandırmayı teşvik ediyor. Diyetin adı vücudumuz tarafından doğal olarak üretilen ‘sirtuin‘ isimli proteinden geliyor. Bunlar yağ yakımını arttırıp kas kütlesini muhafaza etmeye yarayan harika proteinler. Hurma, ceviz, şarap, roka, zerdeçal, lahana, kereviz, maydanoz, karabuğday,kırmızı soğan, çikolata, zeytinyağı,kahve ve soya fasulyesi bu proteinin açığa çıkmasına yardımcı 20 adet gıdadan bazıları.

NEDEN ETKİLİ?

Çünkü bilindik diyetlerin tersine bir işleyişe sahip. Bu gıdalar beynin hipotalamus kısmındaki açlık ve yorgunluk hissinden sorumlu bölgeyi uyarmadan hücre metabolizmasını hızlandırıyorlar. yani açlık , yorgunluk hissetmeden kilo vermenize yardımcı oluyorlar. Yüzde 85 kakao içeren çikolata, şarap, ceviz gibi genelde diyetlerde yasaklı gıdaları da tüketme lüksüne sahipsiniz.

NASIL ÇALIŞIYOR? 

3 hafta süren bir diyet. Ama karşıt uzmanlar yağ yakmak için daha fazla  zamana ihtiyaç olduğunu, 3 haftalık sürede tarıtıda oynayan rakamın sadece ödem olacağını söylüyorlar. Böyle düşünüldüğünde Sirt Food Diyetini tatillerden, yemek içmek konusunda aşırıya kaçtığınızı düşündüğünüz zamanlardan sonra kullanmak faydalı olabilir.  Sırf sıvı detoksu ile aç bi aç gezeceğinize yerine daha doyurucu ve sağlıklı , metabolizmaya hız veren Sirt Food  diyetini deneyebilirsiniz. Hatırtlatmakta fayda var, herhangi bir diyete başlamadan önce kendi doktorunuzun profesyonel görüşünü de almayı ihmal etmemelisiniz.

Gelelim Sirt Food diyetinin işleyişine;

İlk hafta sıkı, diğer iki hafta ise pekiştirme amaçlı ilerliyor. 3 gün boyunca 1000 Kcal, 4 gün boyunca da 1500 Kcal alınıyor. Sonraki iki haftada da sirt gıdalar yönünden zengin 3 adet ana öğün ve 1 adet sirt gıda suyunu ara öğün gibi tüketmeye izin var.

SİRT TABAĞINA BİR ÖRNEK ALALIM;

Diyet sırasında sirt gıdalardan oluşmuş tabaklar tüketiliyor dedik, peki ama nasıl tabaklar bunlar?

Mesela hindi dilimli ve karnabaharlı kus kus

ya da karidesli makarna

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.