YENİ YEMEK TRENDİMİZ: BOWL

Her  sezon yeni bir beslenme trendini öğreniyor, deniyor  ve hayatımıza adapte etmeye çalışıyoruz.

Bilinen isimleriyle ‘Buddha Bowl’, ‘Macro Bowl’, ‘Poke Bowl’ ve ‘Smoothie Bowl’ 2016 yılından beri hayatımızda olan bir beslenme trendi, kalıcılığını da artık ispatlamışa benziyor.  Biz bu süper besinler içeren kase’leri en çok sosyal medya üzerindeki resimlerinden tanıyor olsak da onların özellikleri inanın sadece bu fotojenik görüntüden ibaret değil.

Besleyici, lezzetli, renkli ve göz doyurucu bir karışım olan Bowl tarifleri kendi içlerinde bazı farklıklar ile ayrılıyor. Her biri de önerilen ölçülerde ,öğün başına almamız gereken vitaminleri, mineralleri ve sağlıklı besini almamızı sağlıyor.

Minik farklılıklarla ayrıldıklarını söylemiştik örnegin bir Macro Bowl,  fermente yiyeceklerle hazırlanırken Buddha Bowl’da tahinli soslar kullanılıyor.  Vegan Bowl ise  adından da tahmin edebileceğiniz gibi içerisinde hayvansal hiçbir gıdaya yer vermiyor.  Poke Bowl’lar ise Hawaii ‘de başlangıç veya ana yemek olarak servis edilen, tabanı sebze üzeri çiğ balık ile servis edilen popüler tabaklardan biri aslında. 

Smoothie Bowl’lar ise içerisinde Brezilya meyvesi Açai kullanılan ve  benim favorim olan kaselerden biri.

Bir Bowl tarifi hazırlarken  ölçümlere ve kısıtlamalara bağlı kalınmamalı, ancak yine de  bir ‘Macro Bowl’ yapmanız  için nelere ne kadar ihtiyacınız olduğunu kısaca yazmak istedim, eklemek, çıkarmak tercihinize kalmış.

Tahıl( %30) Sebze(%40) Balık(%5) Baklagil (%15) Fermente yiyecek(%5) – Probiyotik (isteğe göre tarifinizin icine çorba da ilave edebilirsiniz)

Afiyet olsun.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.