ÇİĞ BESLENMEYi ÖĞRENELİM

Sağlıklı yaşam ve güzelliğimiz için hepimiz bir arayış içindeyiz. Diyet trendleri sürekli değişsse de aslında tek doğrunun sağlıklı beslenmek olduğu bir gerçek.  Kendimiz için doğru yiyecekleri seçerek bedenimizi dışarıdan olduğu kadar içeriden de iyileştirmemiz gerektiğinin artık bilincindeyiz.  

Son dönemin gözde beslenme trendi ‘Raw Food’ yani Çiğ beslenmek ne kadar doğru, ne kadar sağlıklı işte bunu biraz araştırmak istedim.

Peki nedir bu Raw food? Aslında bu bir beslenme şeklinden çok bir yaşam biçimi. Temelinde doğanın bize sunduğu sebze,meyve,kuruyemiş ve tohumları en doğal haliyle hiçbir işlem görmeden tüketmemiz yatıyor.

Raw beslenmemin asıl amacı bedeni arındırmak,vucudumuzu ve cildimizi ilk günkü canlılığına kavuşturmak. Tabi bu sürede işlenmiş karbonhidratlardan, proteinden, alkolden, şekerden ve kafeinden uzak durmamız gerekiyor.

Bu anlatıklarım size her ne kadar çok çekici gelmese de raw beslenmeye başlayanlar çiğ beslenme tarzından asla vazgeçmediklerini söylüyorlar. Üstelik lezzet konusunda da bir sorun yaşamadıklarını ekliyorlar.

Screen Shot 2016-02-18 at 13.50.30Yemekle Ateşkes ‘ sloganıyla yola çıkan Atelier Raw’ın kurucuları Neyir Turalı ve Aliye Turagay, doğru beslenmenin insanın hayatında ne kadar güzel ve büyük değişimlere yol açtığını fark ederek bunu diğer insanlarla paylaşmak istemişler.  Ve iki yıllarını harcamışlar.

Screen Shot 2016-02-18 at 13.57.19

Birlikte yaptığımız sohbetimizde bana menülerinden de bahsettiler. Tam gün, business, essential ve detox diye ayırdıkları menüleri dilerseniz günlük, haftalık ya da aylık paketler halinde kullanabiliyorsunuz. Menüler kesinlikle herkesin hayatına adapte edebileceği tarzda.

Gluten ve laktoz intoleransı olanlara da uygun yemekler var.Yemeklerin lezzetleri kadar cam kavonozları ve sunumları da etkileyici.

Screen Shot 2016-02-18 at 13.49.52

Bu nefis yiyeceklerin ardından  hem mideniz bayram ediyor hem de siz yemek sonrasında ağırlık hissetmeyi bırakıyorsunuz, hatta dilerseniz yemek üzerine hindistan cevizi yağından oluşan bir cheesecake ve brownie bile yiyebilir ve buna rağmen zayıflamaya da devam edebilirsiniz.

Screen Shot 2016-02-18 at 13.57.06

Çiğ beslenme deyince sınırlamaların geldiğini de düşünmeyin sakın. Raw Atelier’de peynirden yoğurda, nefis ekmeklerden tatlılara kadar her ürünü bulabilirsiniz, hatta dilerseniz Etiler’deki mekanlarında Raw Marketlerinden alışveriş bile edebilirsiniz.

Beraber geçirdiğimiz süre ve sohbet sırasında Neyir ve Aliye hanımın ikram ettikleri truffle,powerball ve ekmeklerin tadı,mutfaklarının hijyeni ve pozitif enerjileri,  ayrılırken aklımda kalanlardan sadece bir kaçıydı.

Bence siz de tamamen olmasa bile, çünkü biraz zor,raw food beslenmeyi  ufaktan hayatınıza sokmaya çalışın derim. Sonuçta en değerli şey sağlımız ve bedenimiz değil mi?

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.