Yaz Kafası

Bir kadının saçı kötüyse istediği kadar şık giyinsin, makyajı kusursuz olsun yine de kendini kötü hisseder, çünkü doğruya doğru saç bir kadının en önemli ve gösterişli aksesuarıdır. 

Yazın tatilde de saçlar ayrı bir sorundur. Isı, tuz ve klor sonrası o saçlar bir türlü toparlanamaz. Bağımsızlığını ilan eder şekle şemale zor girer. Tatilde bununla uğraşmak ayrı bir mesaidir ve biz kadınların kuşkusuz en önemli yaz bakım derdidir.

Peki ne yapmalı? 

Saçın derdine göre hareket etmeli ve tatilde pratik olmalıyız. Zira tatildeyiz ve çok da konuyu abartarak zora girmemeliyiz, zahmetten kaçmalıyız, ne de olsa bu bizim dinlenme zamanımız. 

Hangi ürünü ne için kullanmalı?

 Her markanın birçok farklı saç ürünü mevcut, ama hangisini nerede ve hangi saça kullanmak gerektiği ile ilgili kafalar karışık. Mesela besleyici saç yağları, saçları beslemesine besliyor ama ince telli saçları öyle bir söndürüyor ve yapıştırıyor ki, ya da kullandıktan sonra saçlarda bıraktığı yağlı görüntüden ve histen kurtulmak gerçekten de zorluyor. 

O zaman gelin ürünleri ayrı ayrı ele alıp bir de tatilde işinize yarayacak pratik saç modellerini konuşalım; 

Eğer boya veya balyaj gibi işlem görmüş saçlarınız varsa deniz kenarında içerisinde UV koruma filtresi olan ürünler kullanmak işinize yarayacaktır. Bu filtre saçların rengini ısıya karşı korumak için çalışır. Özellikle saçları deniz ve havuz sonrasında temiz suyla durulamak da rengini korumak için önemlidir. Tuzdan ve klordan arındırdıktan sonra ise UV filtresi içeren saç ürününüzü rahatlıkla uygulayabilirsiniz. 

Bakım yağları adı üzerinde saçların onarımına yardımcıdır doğal yağlarla saçları besler ama aynı zamanda saçları ağırlaştırır. Bakım yağlarını şahsen deniz kenarında kullanacaksanız önerim, akşamına sıkı bir ense topuzu ile günü sonlandırmanız olacaktır zira hem bakım yağının etkilerinden tam faydalanmak için saçta bir gece bırakmış olursunuz hem de saçtan tek bir yıkama ile arındıramayacağınız için bu model saç ağırlaştı, yapıltı, söndü gibi sorunları da beraberinde getirmez. 

Durulanmayan saç bakım kremleri ise ayrı bir konu, özellikle boyalı, balyajlı saçlarınız varsa deniz sonrası onları taramak büyük bir derttir, çünkü işlem görmüş saç kurudur ve tuz ve ısıyla daha da kurur. Saçı hem nemlendirmek hem de kolay açılmasını sağlamak biraz yatıştırmak için durulanmayan saç bakım kremlerinden yardım alabilirsiniz ama unutmayın bunlar saçta kaldıkları için güneş altında saçın renginde kızarmalar yapabilirler iyisi mi UV filtresi olanlardan bir tane seçin. 

Hindistan cevizi yağı saç bakımında gerçekten fayda sağlayan özel bir yağdır. Düşük moleküler ağırlığa sahip olması onu daha kullanışlı hale getirir, tüm saç tiplerine uygundur ayrıca proteinler ve laurik asit içerir bu sayede de saçtaki proteine kolaylıkla bağlanır ve saça derinelemsine nüfuz eder. Bakım yağı için tercihinizi  saf hindistan cevizi yağından yana kullanabilirsiniz. 

Peki ya modeller!

Belli başlı saç modelleri deniz sonrası akşama hazırlanırken çok işe yarar. Bunların başında daha önce de söylediğim gibi sıkı ense topuzu gelir. En kolay en zarif tatil kafasıdır topuz. dilerseniz bunu tepe topuz olarak da yapabilirsiniz. 

At kuyruğu yerine örgü tercih etmek yazın daha mantıklı olabilir, çünkü saçlarınızı kuruttuktan sonra özellikle de işlem görmüş saçlarınız varsa kuyruğunuzdaki saçlar kuru, nemsiz ve bakımsız görünür. Onları bakım yağı veya şekillendirici bir krem ile biraz yatıştırabilirsiniz ya da örgü yaparak sorunu toptan çözebilirsiniz. 

Ön kısımları şekle girmeyen saçları şekilendirmek için ince örgüler ayrı bir kurtarıcı görevi görecektir. Ön kısımlarını ördüğünüz saçları at kuyruğu ile sonlandırarak bohem bir tarz yaratabilirsiniz.

Kakülleriniz varsa yazın biraz daha fazla zorlanabilirsiniz, zira kaküller sulu ortamları pek sevmez. Mesela yazın büyük sorunlarından biri olan terlemek kaküller için sıkıntıdır aynı şekilde deniz sonrası onlara şekil vermek de öyle. Çünkü kakülü nasıl kurutursanız öyle kalır, öne doğru kurutmak da deniz kenarında zordur.Kalın telli saçlarınız varsa deniz sonrası nemlendirici etkisi yüksek bir şekillendirici ile tarayarak kurutmak yeterli olacaktır. 

Asi dalgalarınızı da şekillendirici yardımı ve vigo ile daha belirgin hale getirmeyi tercih etmelisiniz. Tatil demek saçlara kendinizin şekil vermesi demek bu nedenle dalganızı düzleştirme peşinde koşmak yerine saçlarınızın doğasına ve doğalına uygun davranmak daha doğru olacaktır. 

Çok zor saçlarınız varsa bir türlü şekle girmiyor ve sizi yoruyorsa tatil öncesi keratin bakım ile onları düzleştirmek de iyi bir çözüm olabilir.

Aksesuarlardan yardım alın!

Eşarplar veya taçlar yazın saçları şekle sokmak için harika yardımcılardır. Ayrıca tatilde dibi gelmiş saçları gizlemek için de kullanabilirsiniz. Özellikle bohem tarzda bağlanan eşarplar hem gündüz hem de gece size hoş bir tarz da katacaktır.

More from Gözde Atakoğlu
AMELİYATSIZ GENÇLEŞME TABİKİ MÜMKÜN!
Cildimize sürdüğümüz kozmetikler bir yere kadar etkili, asıl yaşımızın iyisi olmakta en...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir