Tırnak Deyip Geçmeyin!

Tırnaklarımız, aslında en göze çarpan aksesuarlarımız. Parmak uçlarımız için destek ve koruma sağlayan bir protein olan yarı saydam keratin yapısından oluşuyor. El tırnakları ayda ortalama 3 mm, ayak tırnakları ise 1 mm uzuyorlar. Sağlıklı tırnakların pürüzsüz, sert, parlak ve pembemsi renkte olması gerekli. Çocuklarda ise tırnak çok daha ince olduğundan bakım ve gözleminin çok dikkatli yapılması şart. Tırnaklarda yaşa bağlı deformasyonlar ve yıpranmalar olması normal tabi ancak bazı değişiklikler çeşitli hastalıkların sinyalleri olabileceğinden iyi gözlenmeli; el ve ayak tırnaklarında renk, doku ya da şekil değişikliği fark edildiğinde bir uzmana başvurmak gerekiyor. Sık oje sürüldüğünde kimyasal etki ile tırnaklarda sararma ve çabuk kırılmalar görülebileceğinden tırnakları gözlemleme iki kat önem kazanıyor.

Hayatın koşturması içinde en çok bakım ve özen isteyen yerlerden biri olan tırnaklar için her geçen gün yeni bir bakım türü, modeli çıkıyor ve modası değişiyor, başkalaşıyor. Nasıl göründüğü bir yana temiz, sağlıklı ve bakımlı olması en önemlisi. Sonrasında uzun, kısa, ojeli ojesiz nasıl kullanmayı tercih ettiğiniz size kalmış elbette.

Tırnak bakımında bu noktalara dikkat!

Tırnak bakımının düzenli yapılması gerekli, özellikle duş ve banyo sonrası yumuşak bir tırnak fırçası ile temizlenmesi önemli bir nokta. Tırnakların bebeklik döneminde hafifçe törpülenmesi, çocukluk ve erişkinlik döneminde ise kişiye özel bir tırnak makası ile düzenli aralıklarla kesilmesi gerekiyor. Uzmanlar sık sık su ve kimyasal maddeye temas edenlerin mutlaka eldiven kullanmasını, ellerini iyice kuruladıktan sonra tırnak ve çevresine uygun nemlendirici uygulanmasını tavsiye ediyorlar. Ayak tırnaklarının ise yuvarlak değil küt bir şekilde kesilmesinin tırnak batması gibi problemleri önleyeceğini unutmayın. Ayrıca tırnaklara baskı yapan dar ve sert ayakkabılar giyilmemesini, manikür ve pedikür yapılıyorsa tırnak etlerinin derin temizlenmesinden kaçınılmasını ve kullanılan aletlerin steril aynı zamanda kişiye özgü olması gerekli.

Bakımlı ellere, ayaklara ve güzel görünümlü tırnaklara sahip olmak isteyen ve zaman kaybetmek istemeyen bizler, jel tırnak, kalıcı oje ve protez tırnak gibi uygulamaları çok sevdik. Sevdik ama diğer yandan da bu giderek yaygınlaşan uygulamalar sonrasında tırnak kozmetiklerine bağlı sorunlar nedeniyle dermatologlara başvurular da artıyor. Tırnak kozmetikleri sağlık açısından zararsız ancak bazı önlemler almakta da fayda var. Özellike çok trend olan jel tırnak, kalıcı oje ve protez uygulamaları için kaliteli ürünleri tercih etmek, temizlik ve hijyen kurallarına dikkat etmek ve olası reaksiyonlara karşı duyarlı olmak önem taşıyor.

Tırnaklarınızı yaptırmadan önce bu önerilere kulak verin: 

1. Öncelikle işlem esnasında steril aletlerin kullanıldığından emin olun. Hem işlem esnasında enfeksiyon riskini azaltmak hem de kişiden kişiye kan yoluyla bulaşabilecek enfeksiyonların kontrolü için önemli.

2. Manikür işlemi esnasında tırnağın kütikül denilen kısmının derin bir şekilde kesilmesi enfeksiyonlara ve tırnakta şekil bozukluklarına yol açabilmektedir. İşlem esnasında mümkünse kütikül korunmalı.

3. Tırnaklar uygun teknikle kesilmelidir. Uygun olmayan şeklide kesilen tırnaklar, batık tırnağa yol açabilir.

4. Jel tırnak, kalıcı oje gibi uygulamalar, sürekli değil, aralıklı olarak uygulanmalı. Uzun süre tırnak üzerinde baskı oluşturan yöntemler, tırnak plağında incelme, sararma,  kırılma ve şekil bozukluklarına yol açabilmektedir.

5. Özellikle jel tırnak uygulamalarında, kullanılan UV lambaları, dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konudur. UV deri kanserleri için bilinen bir risk faktörüdür. Tırnak plağının UV’ye karşı geçirgenliği oldukça düşüktür. Yani tırnak plağı ve altındaki dokular UV’nin zararlı etkilerinden korunurlar. Ancak tırnak çevresindeki dokunun mutlaka korunması gereklidir. Uzun süreli, sık uygulamalar, uzun vadede sorunlara yol açabilir. UV uygulaması esnasında tırnak dışındaki alanların uygun, parmaksız bir eldivenle kapatılması ya da işlemden önce güneş kremi uygulaması koruyucu olacaktır.

Güzel görünümlü ve bakımlı tırnaklara sahip olurken, sağlık da korunmalı. Bu tarz uygulamalar; güvenilir merkezlerde, uzman kişiler tarafından steril koşullarda yapılmalı. Uygulamaların sürekli değil aralıklı kullanımı yan etkileri azaltabildiğini aklınızdan çıkartmayın. UV lambaları kullanılırken tırnak çevresindeki alanların korunması, uzun vadede deri kanserine karşı koruyucudur. 

Tırnaklarınız Sağlıklı Mı?

Tırnaklarınızı gözlemliyor musunuz? Tırnaktaki değişiklikler birçok hastalığın haberini veriyorlar. özellikle sürekli oje sürüyorsanız veya merkezlerde çeşitli uygulamalar yaptırıyorsanız dikkatli olmanızı öneriyoruz! Neden mi?

Çünkü; tırnakların üzerindeki olası değişikliklerin bazı hastalıkların sinyali veriyor. Örneğin; kırmızı dik çizgiler kalp kapak hastalıklarının habercisi olabilirken, mavi renge dönmüş bir tırnak kan dolaşımında oksijen seviyesindeki düşmenin, beyaz lekeler çinko veya B12 vitamin eksikliğinin, kalınlaşmış tırnaklar mantar, sedef ya da tiroit hastalığının sinyalini verebiliyor. Liste uzun! Bu nedenle de tırnaklara özen gösterip iyi gözlemlemek gerekiyor.   

Tırnaklardaki belirtiler hangi hastalıkların sinyali olabilir?

Tırnaklardaki değişikliklerin hangi hastalıkların habercisi olduğunu, o değişiklikleri ve hastalıkları Dermatoloji Uzmanı Dr. Özlem Apti Sengkioun’dan aldık.

 • Tırnakların sık kırılması: Çinko, saç ve cilt sağlığı için gerekli biotin, B12 ve A vitamini eksikliğine veya tiroit hastalığına işaret edebilir.
 • Tırnak uçlarında ayrışmalar: Sedef hastalığı, tırnak mantarı habercisi olabileceği gibi manikür ilişkili travmaya bağlı da görülebilir.
 • Dikey çizgiler: Sağlıklı tırnaklarda da silik çizgiler görülebilmekle birlikte, eğer çizgiler belirgin ise yaşlanmaya bağlı olabileceği gibi demir eksikliği, cilt hastalığı liken ve otoimmün hastalık olan lupus ve bazı eklem hastalıklarının habercisi olabilir.
 • Yatay çizgiler: Çinko eksikliği, diyabet ve böbrek hastalıklarında görülebilir.
 • Tırnakta çukurlar ve çentikler: Saçkıran, egzama ve sedef hastalığında tırnakta çukur ve çentikler olabilir.
 • Soluk tırnaklar: Sağlıklı tırnakta tırnak yatağı canlı, pembemsi renktedir. Irksal farklılıklar olabileceği gibi soluk renk anemi (kansızlık) ya da metabolik hastalıkların göstergesi olabilir.
 • Mavi tırnaklar: Kan dolaşımında oksijen seviyesindeki düşmenin habercisidir. Eğer tırnağın bir yarısı mavi görünümde ise zehirlenme göstergesi olabilir.
 • Beyaz noktalar: Tırnakta gözlenen beyazlıklar kalıtsal olabileceği gibi en çok travma, çinko ve B12 vitamin eksikliği ile ilişkilidir. 
 • Beyaz bantlar: Kronik böbrek hastalıkları ya da karaciğer sirozu belirtisi olabilir. Ayrıca enine beyaz çizgiler protein eksikliğinin belirtisi olabilir.
 • Kalınlaşma: Tırnak mantarı, sedef gibi deri hastalıklarının yanında dolaşım ve tiroit fonksiyon bozukluklarında görülebilir.
 • Koyu kırmızı dikey çizgiler: Kalp kapak hastalıklarında görülebilir.
 • Yeşil tırnak: Psödomonas olarak adlandırılan bakterilerin enfeksiyonu sonucu görülebilir.
 • Siyah tırnak: Tırnak mantarı ve   birtakım ilaçların kullanımına bağlı olabileceği gibi melanom olarak isimlendirilen çok tehlikeli bir deri kanserinin ilk bulgusu olarak da ortaya çıkabilir.
 • Sarı tırnak: Sert ve sarı tırnaklar lenfödem, lenfoma ve iltihaplı romatizmal hastalıkların belirtisi olabilir.
 • Enine oluk görünümü: Ateşli bir hastalık sonrası tırnak üretiminin durmasına bağlı görülür. Ateşli hastalık ne kadar uzun sürerse oluk o kadar derin olabilmektedir. Uzama sürecinde tırnak ayrışmasına neden olabilir.
 • Kaşık tırnak: Demir eksikliği ve beslenme yetersizliği yanında gluten duyarlılığı habercisi olabilir.
 • Çomak tırnak: Tırnak yatağında bombeleşmeyi ifade eden çomak tırnağın en sık nedeni akciğer ve kalp hastalıkları olmakla birlikte çölyak gibi farklı hastalıklarda da görülebilmektedir.

Güzellik Yayında Öneriyor

Chanel Le Vernis

Chanel’in 2023 İlkbahar-Yaz oje koleksiyonunda 17 yeni renk bulunuyor ve daha yüksek pigment konsantrasyonuna sahip olan ve doğal kaynaklı bir bileşen olan kamelya eko-seramidleri ile zenginleştirilmiş yeni formül, her katta uzun süre kalıcı, ultra parlak bir görünüm sağlıyor. Fırçası da daha düz ve geniş bir fırça olarak yenilenmiş. Böylece sürümü de inanılmaz kolay ve rahat!

Hermes Les Mains Hermes Oje

Hermès enamel renklerinden ilham alan 24 tondan oluşan bu seri akışkan dokusu ile tırnak üzerinde ince ve pürüzsüz bir tabaka oluşturuyor. Ultra ince pigmentlerle yoğunlaştırılan renkleri ile uzun süreli cilalı bir parlaklık sağlıyor. Üstelik ojelerin formülü % 71 oranında doğal kaynaklı bileşenlere sahip.

Mara Quick Manikür & Pedikür Peeling

Mara Quick Manikür & Pedikür Peeling ile sadece bir dakikada bakımlı, yumuşak ve parlak tırnaklara kavuşabileceğinizi biliyor musunuz? Fındık büyüklüğü miktarında ürünü ellerinize veya ayaklarınıza bir dakika boyunca hafifçe masaj yaparak uygulayarak, hayal ettiğiniz mükemmellikte tırnaklara kavuşabilirsiniz. Kullanım sonrası ise sadece su ile durulamanız yeterli.

Kiko Milano’dan Yaz Renkleri

Kiko Milano Disney – THE LITTLE MERMAID koleksiyonunda yer alan ürünler bizlere okyanus havasını taşıdı. Ojelere geldiğimizde ise parlak bitişleri, yoğun renk veren yüksek konsantrasyonda pigmet içermelerinin yanı sıra özel olarak tasarlanmış fırçaları sayesinde kolayca uygulanıyor olmalarına bayıldık.

Avon 8 Güne Kadar Kalıcı Power Stay Jel Oje

22 farklı renk seçeneği, 3D dolgunluk efekti ve kolay çıkarılabilir formülüyle Power Stay Jel Oje özellikle tırnaklarında ojesi uzun süre dayanmayanlar için nefis bir seçenek.

Sephora Collection Color Hit Oje seyahatlerin vazgeçilmezi

Sephora’nın çabuk kuruyan ve uzun süre dayanan kullanışlı minik şişesindeki ojeleri seyahat için de ideal bir seçenek. 5 güne kadar kalıcı olan ojelerin kapağı tutması kolay ergonomik bir fırçaya sahip.

Watsons’ın Yeni Oje Markası Unfilter Beauty

Watsons’ın yeni markası Unfilter Beauty’nin birbirinden eğlenceli ve canlı renk seçeneklerine sahip ojeleriyle yaz tarzınızı tamamlayabilirsiniz. Unfilter Beauty oje serisi genç, enerjik ve capcanlı. Tam bir yaz ruhu!

Unfilter Beauty ürünleri Sadece Watsons Mağazalarında, Watsons.com.tr’de ve Watsons Mobil Uygulaması’nda!

Pastel Retro Oje Serisi

Pastel’in 2023 yazına özel tasarladığı Retro ambalaj desenlerine sahip oje serisinde sedefli ve sedefsiz uzun süre kalıcı özelliğe sahip 14 farklı renk yer alıyor. Bu serinin önemli özelliklerinden biri de tırnak yüzeyindeki soyulmayı ve tırnak uçlarındaki aşınmayı iyileştirmeye yardımcı formüle sahip olmaları.

Pastel 2023 Summer Collection Retro 14’lü oje seti

More from Deniz Çakmakçı
YÜZ GENÇLEŞTİRMEDE EN YENİ YÖNTEM: HIGH SMAS TEKNİĞİ İLE YÜZ GERME
Teknoloji ve tıp ilerledikçe yüz germe operasyonları da gelişti. Farklı tekniklerle birlikte...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir