KOVALAR, KÜREKLER VE MUAZZAM ŞATOLAR

Çok beklediğimiz yaz sonunda geldi. Çocuklar ve çocuklu aileler için sürdürülmesi hiç de kolay olmayan evde kapalı geçen, uzaktan eğitimin olduğu, akran iletişiminin çok sınırlı olduğu dönemden normalleşmeye geçerken heyecan dorukta. Çocuklar en çok da parkta, bahçede doyasıya, özgürce oynamayı özledi. Böyle bir dönemden sonra yaz tatili çocuklara çok iyi gelecek…

Yazar: Psikolog Ece Bozdağ

Yaz tatili… Okul, ödev, dersler yok. Oyun çok. Deniz ve kum da varsa çocuklar için sınırsız eğlence başlasın!

Kovalar kürekler, çocuklu ailelerin valizlerinin olmazsa olmazıdır. Güneşin altında hiç sıkılmadan minik eller saatlerce kazar, doldurur, boşaltır, içinde yaşayacağını hayal ederek muazzam şatolar inşa ederler. Deniz kenarında kumla oynanan oyunlar hemen her çocuğun keyifle zaman geçirmesini sağlar. Kum oyunları sadece eğlencenin ötesinde çocukların gelişimine de pek çok katkı sağlıyor. 1,5 yaş sonrası dönem için en temel ve doğal oyun malzemesi olarak kabul edilen su ve kum çocuklara çok geniş bir yelpazede deneyim sunar.

İşte çocuklar için suyun ve kumun görünenin ötesindeki faydaları:

Duygusal Gelişim
Su ve kum ile oynamak çocukların duygusal gelişimine katkı sağlar. Çünkü kum ile oynarken hata yapma ihtimalleri yoktur. Bu durum çocuklarda rahatlama ve stres boşaltma konusunda iyi bir araçtır. 

Kurallı ve yönergeli olmadığı için çocuğun hayal gücü serbesttir ve hayal gücünü en güzel şekilde kullanmasına olanak tanır.

Çocuklar doldur boşalt oyunlarına bayılırlar. Bir kaptan diğerine suyu veya kumu boşalttıkça ihtiyaçları olan duyguları da boşaltırlar. 

Fiziksel Gelişim
Kovaya kumu doldururken, elleriyle kalıpların içerisindeki kumu bastırırken, suyu kovadan kazdığı çukura dökerken çocuklar inanılmaz bir el-göz koordinasyonu sergiler. Kum ve su ile oynarken çocuklar el kaslarını çok aktif kullanırlar ve küçük kas grubu gelişimi desteklenmiş olur. Ayrıca suyun ve kumun akma sesi, farklı materyaller ve dokular, kumun sıcaklığını hissetmesi, inşa ettiği kulesini farklı açılardan incelemesi duyusal gelişime katkıda bulunur.

Sosyal Gelişim
Kocaman, içinde yaşayabileceği kadar büyük şahane bir şato yapmak için diğer çocuklarla işbirliği yapmak gerekecektir. Birlikte üretmek, koordine çalışmak gibi sosyal hayat provası yapmak için de harika bir fırsat doğar.

Ebeveyn olarak biz nasıl eşlik edelim?
 • Kum oyunlarını çocukların yönetmesine izin verelim. Oyuna ayırdığımız süre boyunca kovayla su taşıyalım. Onlar istedikçe ve istedikleri kadar oyuna dahil olup gücü çocuğa verelim.
 • Özellikle 3 yaşından büyük çocuklarımız varsa onların yapabileceklerinden iyi bir yapı inşa etmeyelim ki kendilerini yetersiz hissetmesinler. 
 • Başka çocuklarla oynamaları için teşvik edelim.
 • Suyla birbirimizi ıslatalım, bol zıplamalı ve saçmalamalı oyunlar türetelim.
 • Çocuğumuzun şaheserlerini başka çocuklarınkiyle kıyaslamayalım. 
 • Çocuğumuza doğrusunu, daha iyisini göstermek adı altında sürekli eleştri yöneltmeyelim.
 • Su ve kum açık uçlu, yaratıcılığı besleyen harika araçlardır. Ailece yazın keyfini çıkaralım.

Herkese bol eğlenceli, keyifli tatiller!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir