YAĞMURDA İŞİNİZE YARAYACAK GÜZELLİK TÜYOLARI

Yağmur, eğer evde battaniye altında oturup sıcak kahvenizi yudumlayarak bir Netflix dizisine bakmıyorsanız sevimsiz olabiliyor. Özellikle de işiniz gücünüz olduğu, koşturmanızın çok olduğu günlerde yağmur gerçek bir dert. Hele bir de iyi görünmek zorunda olduğunuz bir günse Aman Tanrım! Ne de olsa güneşin olmadığı, nemin olduğu zamanlar hem cildimiz, hem saçımız hem de modumuz üzerinde olumsuz etkilere sahip.

İşinize yarayacağını düşündüğümüz birkaç yağmurlu güne özel güzellik tüyomuz ve ürün önerilerimiz var, bir göz atmakta fayda var. Kuru ve keyifli bir gün dileğiyle…

 

  1. HAFİF BİR MAKYAJ YAPIN

Evden çıkarken sadece bir ten makyajı yapın. Bunu da ağır krem formlu fondöteninizle yapmayın. Biliyoruz Ekim ayı, yazdan kalma bronzluğumuz üzerinden yeller esiyor ama ten makyajı için en güzeli hafif ve mümkünse yağmurlu bir günde toz formlu bir ürün tercih etmeniz. Hem allık, biraz aydınlatıcı ve elbette bir parça bronz pudranın bir arada olduğu bir paletten ayrdım alın.  Gülünce şişen yanak elmalarına allığınızı elmacık kemiğinden şakağa kıvrılan C çizen bölgeye aydınlatıcıyı ve elmacık kemiği altına da bronz pudrayı uygulayın. Krem yapıda likit formlu ürünler yağmurda nemle birlikte ciltte ağırlık ve akma yapabilir, ama toz yapıdaki ürünler aksine nemden etkilenmez.

URBAN DECAY NAKED CHEEK PALETTE . 280 TL SEPHORA

 

2. GÜNEŞ YOKSA YÜZÜNÜZ MAT DURUR

Evet güneşsiz bir hiçiz. Ne modumuz ne de tenimiz parlıyor. Işık yoksa ışık yaratmak bize kalıyor. Bunu da yapacak harika ürünler var neyse ki. Yukarda bahsettiğimiz paleti kullanın ama öncesinde cildin tamamına ışık getirmeye ne dersiniz. Hafif yapıda likit bir aydınlatıcı ile yüzünüzün tüm kemiklerini aydınlatabilirsiniz.  Elmacık kemikleri üzerine, burun kemiği üzerine, kaş altlarına, şakaklara , alnınıza ve elbette çenenize sürerek 5 dakika içinde bambaşka görünmek mümkün. Bu sayede hafif bir kafa hareketinde bile ışık oyunları yaparak kemik yapınızı aydınlatmış yüzünüze ışık getirmiş olursunuz.

 

Tom Ford İlluminating Primer aydınlatıcı makyaj bazı . 450 TL

 

3. AH SAÇLAR VAH SAÇLAR!

Tabiki nemi gördüler ve canımızı sıkmak için herbir tel başka bir tarafa doğru hareketlendi. Dikkat etmeniz gereken ilk konu elektriklenme. O yüzden evden çıkmadan saçınıza son şeklini verin ve anti-nem bir sprey sıkarak saçları nemden korumaya alın. Sıkı bir at kuyruğu veya topuz kurtarıcı modellerdir. Eğer saçlarınızı açık kullanıyorsanız ya çantanızda minik yolculuk boyu bir saç şekillendirici olsun. Eğer yanınızda saç ürünü yoksa o halde el kreminizin mucizeler yaratmasına hazır olun. Saçlarınızı öne atın, el kreminizden azıcık bir parça alıp saç uçlarına iyice yedirin, aman diplere getirmeyin!. Geriye attığınız saçlar hem volüm kazanmış hem de saçma elektriklenme son bulmuş olacaktır.

 

Alterna Bamboo Smooth Anti -frizz saç spreyi 200 TL

4. GÖZ MAKYAJI SONRA 

Yağmurlu havada dışarda sadece ten makyajın olsun yüzünde ve elbette rujun. Ama göz makyajını kapalı ve kuru bir ortama girince yap. Özellikle de kalem çekeceksen lütfen bekle. Yüzünü kurula gerekirse saçını hallet sonra göz makyajına başla. Waterproof kullanıyorum sürüp çıkabilirim diye düşünme. Suya dayanıklı kozmetikler suyla haşır neşir olduklarında belki akmaz ama makyaj yüzünde ağırlık oluşturur. Tüm gün taze görünmek varken, kalıp gibi kuru duran kirpiklerle kim dolaşmak ister ki.

5. GÜNEŞ YOK AMA IŞIN VAR

Güneş koruma faktörlü bir kremi yaz-kış kullanmayı artık alışkanlık haline getirmenizde fayda var. Zira güneş yok gibi görünse de ışınlar var ve cildini yaşlandırmak için yağmur çamur demeden çalışıyorlar. Güneş koruma faktörlü bir nemlendirici kullanman yeterli, çünkü normal yazın kullandığın tarzda bir koruma faktörlü güneş ürünü kullanmak zor gelebilir, cildini ağırlaştırabilir veya hissiyatı rahatsız edebilir. O yüzden SPF filtresi olan antioksidan zengini bir nemlendiricin olsun artık.

 

 

Origins A Perfect World SPF 40 359 TL Sephora

6. YAPIŞIK SAÇLAR EN KÖTÜSÜ

Saç tabi bu ıslanınca söner kalır. Hacim vermek ve kendisini kabartmak lazım. Eğer saçınızı açık kullanan biriyseniz volüm sizin için büyük dert. Saç diplerine kuru şampuan dökerek hem nemi hem de kirliyse fazla yağı alarak anında hacim katabilirsiniz. Sprey yerine toz formlu olanları tercih etmenizde fayda var. Hele bir de çantaya girebilecek mini bir boyda olursa da şahane olur.

Aveda Shampure kuru pudra saç şampuanı 174 TL

 

More from Gözde Atakoğlu
Buzlu Suya Girmek Ne Kadar Sağlıklı?
Mevsim normallerinin üstünde sıcaklıklarla karşı karşıya kalınca serinlemek için buz kovalarının içine...
Read More
Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir