SÜTÜM YETİYOR MU?

EDİTÖR: DENİZ KONUK ALTINBAŞAK

Belki de Şefika Teyze ve arkadaşları sormasa, insanın aklına gelmeme olasılığı vardır bu sorunun ama hayır; kültürel bir şey olsa gerek, biz başkalarıyla ilgili bu tip özel bilgilere hakim olmak isteriz.

Doktor kontrolünde kilo/ boy oranlarını gözlerim dolu dolu dinlediğimi, yemeyi reddettiğim her kaşık hünnap için içten içe suçluluk duyduğumu ve akşamları bebeğimin doymadığına inandığımı fark ettiğim an anladım ki bu konuya bir el atmanın zamanı gelmiştir.

Emzirme konusuna fazlasıyla kafayı takmış sayısız anneden biri olarak biraz araştırdım ve bakın neler öğrendim…

1 – En önemli şey ruh hali. Eğer anne sütünün yetmediğine inanıyorsa, kesin yetmeyecektir! O yüzden hemen aksine odaklanmalı. Annenin psikolojik durumu ile süt üretimi arasında direkt bir ilişki var. Sonuçta her şey hormonlarda bitiyor. 

Tabii söylemesi kolay.. Aşağıda olumsuz dış etkenlere rağmen huzuru kaybetmemen ve dengelenmen  için bir listecik yaptım, bir bak bence…

2 – Bir o kadar önemli diğer şey ne olabilir? Tabii ki su!

Bilinenin aksine, şekerin süt üretimini arttırma etkisi yokmuş. Yani elindeki o lohusa şerbetini yavaşça yere bırak ve litrelerce su içmeye başla. Uzmanlar, emziren bir kadının günde en az 3 litre su içmesi gerektiğini söylüyor.

Doğumdan hemen önce eve su arıtma sistemi taktırdık ve bu yaptığımız en doğru hamleydi!

3 –  İyi bir uyku= kaliteli süt 

Hayat ironilerle dolu. Süt üretimini destekleyen en önemli üçüncü kural; Uyumak. Hayır, şaka yapmıyorum. 

Evet, Tanrı biz annelerle  dalga geçiyor olmalı.

4 –  Arz talep meselesi 

Annenin vücudu bebeğinin ihtiyacına göre süt üretirmiş. Dolayısıyla ilk haftalarda sık sık ve uzun uzun emzirmek süt üretimini artırırmış. 

Farklı çeşit ve marka arasında en çok tavsiye edilen hastane tipi süt sağma makinası kullanmak. Bu makinalar kiralanabiliyor, sadece yeni uç satın almak yeterli .

Medela Symphony. Aylık kiralama bedeli ortalama 250TL / www.medela.com.tr  

NOT ET! 

Emzirme konusu lohusalık döneminin en hassas konularından bir tanesi. Eğer içinde minicik bile endişe varsa, emzirme danışmanlığı alarak kendini rahatlatabilir ve gerekli yönlendirmeyi alabilirsin.

İşte instagram’dan takibe alabileceğin birkaç adres…

@emzirmedanismanimelody

@charlotte_emzirme.destekcisi_ 

@emzirme_danismani 

Kendimi nasıl daha iyi hissederim?

Tüm dış etkenlere, olumsuzluklara rağmen biz lohusaların kendimizi daha iyi hissetme listesine hoşgeldiniz…. 

  1. Enerjimi üzerimde taşıdığım renklerle yükseltebilirim. 
  1. Müzik ruhun gıdasıdır derken doğru söylüyorlar. Sadece bebek şarkıları dinlemiyorum, bilinenin aksine bebeğin illa Baby Mozart dinlemesi gerekmezmiş, her müzik türü zihin gelişiminde benzer etkiye sahipmiş. 
  1. Dengelenmek ve rahatlamak için meditasyon en çok önerilen uygulamalardan biri. Ben illa meditasyona “oturmak” gerekmediğine inanıyorum. Durduğum ve zihnimi temizlediğim her an meditatif bence.

Editörün notu: Benim yöntemim, uyumadan önce yatakta uzanırken gözlerimi kapatıp bereketle akan bir şelale hayal etmek. Gürül gürül akan suların sesini, oluşan köpükleri ve suyun kuvvetinden gelen esintiyi hissetmeye çalışıyorum. Etrafında mor, pembe, yaldızlı renkler. Bu bereketli şelale benim; sonsuz ve sevgi dolu.

  1. Takıyorum kızımı kanguruya ve en azından 30 dakika yürüyorum. Temiz havayı içime çekmek, iki sokak köpeği sevmek, ağaçlara dokunmak beni besliyor.
  1. Etrafımda güzelliklere daha çok alan açabilmek için, iyi şeylerden bahsederek odağımı pozitif tarafa çekiyorum.

BİR ŞANS VER! 

Sütü artırmak için gıda takviyesine bir şans verilmeli, bir zararı yoksa neden olmasın? 

SOLGAR Brewer’s Yeast B12 Vitamin  130TL

    Bira mayası ve B12 Vitamininden oluşuyor, şeker ve alerjin içermemesinin yanı sıra vegan ve vejetaryen beslenen anneler tarafından da tüketilebilir. Günde 6 tablet yemeklerle birlikte alınabilir.  

    SOLARAY Organic Fenugreek 559TL

– Çemenotu, hem mideyi koruyan hem de süt üretimini destekleyen bir bitkidir. Alerjen değildir, vegan ve vejetaryen beslenen anneler tarafından tüketilebilir. Günde 6 tablet yemeklerle birlikte alınabilir.

Estrella Galicia alkolsüz bira  9.95TL  

– Arada sırada kendini şımartıyorsun gibi hissetmeni sağlayan alkolsüz bira aynı zamanda süt üretimine destek olduğu için tercih edilebilir. 

Kulağa küpe!

Belki tam olarak eski hallerine dönemeyecekler ama biz elimizden geleni yapalım da…

– Düzenli olarak meme çevresi bakım ürünleri kullanarak konforlu kalmalı, bu çatlak oluşumunu ciddi oranda önleyecektir. 

– Sütyen seçimi çok önemli! Seçeceğiniz sütyen tam olarak doğru bedende ve mutlaka destekli olmalı. 

– Uzmanlar, sigaranın zararlarına burada da dikkat çekiyor. Sigara tüketimi, elastikiyeti öldürdüğü için sigara içen ve içmeyen kadınlar arasındaki sonuç gözle görülür bir şekilde fark ediyor.

Göğüslerin kası olmasa da onlara bağlı dokuları güçlendirerek sarkmasını engelleyebiliriz. Aletli pilates, kasları esneterek çalıştırdığı için ince uzun bir yapıya sahip olmalarını sağlıyor. Eğitmene özellikle sırtınızı geliştirmek istediğinizi söylemeniz yeterli.
  • Yüzme, tüm vücudu aynı anda kuvvetlendiren ve aynı zamanda ağrılara iyi gelen hem de zihninizi boşaltmanıza yardımcı olan bir spor. Bir annenin ilacı yüzmedir diyebiliriz herhalde?
  • Göğüs çevresindeki gevşeyen cildin sıkılaşması için destek bakım ürünleri kullanılabilir. Emzirmeyi bıraktığımda kesinlikle göğüs ve dekolte için geliştirilmiş bir bakım kremi kullanmayı planlıyorum. 
Resim 2  ESTHEDERM Bust Shaping Cream 200ml – 619TL
  • Son olarak da, içten dışa ve bütün bir toparlama için cildime ihtiyacı olan kollajen desteğini vermem gerektiğine inanıyorum. Ayrıca kollajen takviyesi, eklemler, saç ve tırnak sağlığına da çok iyi geliyor ki, mama lohusa needs that!
           Resim 3  COLSLIM Pure Collagen Type 1 150 gr – 350 TL

DİKKAT! Fizyolojik olarak her şeyin normal olduğu ve annenin emzirmesine tıbbi bir engel olmadığı durumlar için geçerlidir. Her koşulda, öğrendiğiniz her bilgi için lütfen doktorunuza danışın.  

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.