UYUSUN DA BÜYÜSÜN

Bir anne adayı görür görmez, deneyimli anneler hemen kendi başından geçenleri anlatmaya başlar. En popüler konu ise uykudur. Ayrı ayrı, hem annenin, hem babanın hem de bebeğin en büyük sınavlarından biri olan sevgili uyku…

Uyku, hakkında konuşmaya çok çekindiğim bir konu aslında. Zira bebekler, onlarla ilgili bir şey söylendiğinde hemen tersini yapmakla ünlüdürler.! Dolayısıyla ben bugün temkinli davranacak ve kendi deneyimlerimden değil, sadece araştırmalardan bahsedeceğim.

Bebek uykusu hakkında çok farklı ve birbirine son derece zıt görüşler karşımıza çıkıyor. Okuduklarımı kendi süzgecimden geçirdim ve bir kaç başlıkta özetledim sizler için;

Düzen (Rutin)

Bebekler doğduklarında sirkadyen ritimleri (yani vücut saatleri) henüz oluşmamış oluyor. Uzmanlar, bu nedenden dolayı bebeklerin düzenli bir rutinleri olmasının çok önemli olduğunu söylüyor. Bebek, günlük rutinleri sayesinde bir sonraki adımı bilerek kendini güvende hissediyor ve bu da daha rahat uykuya geçmesini sağlıyor.

Burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Rutin kelimesini riskli buluyorum çünkü çevremden gözlemlediğim kadarıyla abartılabiliyor. Rutinler zamanla ritüele, ilk başta çok tatlı bulunan bu ritüeller ise daha sonra çileye dönüşebiliyor. Rutin, bebeğin günün akışını öngörebilmesi ve kendini bu sayede güvende hissedebilmesi için var. Bunu unutmayalım derim..

Bu onun düzeni

Akşam uyku saatini, kendine göre değil, ona göre ayarlamak çok önemli. Uzmanlar, biz yetişkinlere absürt gelse de, bebeklerin saat 19.00’da akşam uykusuna geçmiş olmalarını öneriyor. Buna göre, uykuya giden rutin de en geç saat 18.00’de başlıyor.

Uykunun önündeki en büyük engel regülasyon

Gün içinde yaşanan olaylar, yeni keşifler, henüz atılmamış adımlar veya yeni tanışılan kişiler… Bebeğin dünyasında her gün, çoğu şey yep yeni. Bu yeniliklerin yarattığı duygusal iniş çıkışlar ise uyku öncesi meydana çıkıyor. İşte uyumadan önce yaşanan ağlama krizlerinin sebebi bu!

Psikolog Melis Keşan, bebeklerin kendilerini kontrol etmeyi (yani duygusal dengesini bulmayı) henüz bilmediğinden, bu alanda – her alanda olduğu gibi – anne, baba desteğine ihtiyaç duyduklarını anlatıyor. Ailenin buradaki rolü, duygusal dışavuruma alan tutmak, bebeğini güvende ve sevgide hissettirmek.

Unutmayalım ki bebek, anne-babasının yansımasıdır. Eğer siz gerginseniz, o dingin olamaz. Siz duygusal olarak dengedeyseniz bebeğinize de ışık tutabilirsiniz.

Hergün banyo

Su şifadır. Tüm günün yorgunluğunu alır götürür. Okuduğum tüm kaynaklar uyku rutininin – yani gündüzden geceye geçişin – banyoyla başlamasını öneriyor. Su, bebeğin üzerinde birikmiş olan enerjiyi alıp götürürken, bebek de banyoda oynayacağı oyunlar sayesinde kendini ifade ediyor ve rahatlıyor. Maksat her gün şampuan yapmak değil, sadece kısa dahi olsa bir sudan geçmek.

Onun size ihtiyacı var

“Bebeği yatağına koyun ve odadan çıkın, o kendi kendine sakinleşip uyur.” diyor uyku eğitimi guruları. Böyle bir şey yok. Uzmanlar, bebeğiniz ağlarken onun çağrısına yanıt vermediğinizde, bir noktada susmasının öğrenilmiş çaresizlik olduğunu söylüyor. Yani “Beni zaten kimse duymaz. Boşuna ihtiyacımı dile getirmeyeyim.” diyor. Gözlerim doluyor… Bu kadar heyecan, heves ve sevgiyle dünyaya getirdiğim biricik canıma çaresizliği mi öğreteceğim? Ben buna yokum.

Bebekler sakinleşmek, zihinlerini yavaşlatmak ve güven içinde uykuya teslim olmak için ebeveynlerinin desteğine ihtiyaç duyarlar. Bebeğine uykuya geçerken destek olmak bir kusur değildir. Burada desteğin bebeğin ihtiyacına göre olmasına ve ona bir noktada otonomi kazandırabilmesine dikkat edilebilir (mesela uyku arkadaşı, bir müzik veya doğa seslerinin uykuya eşlik etmesi gibi).

Gelişim psikologları, verilen desteğin bebeğin ihtiyacına göre kademeli olarak azaltılmasını öneriyor. Yani mesela, hep memede uyuyan bebeğin, kademeli olarak önce kucakta sonra yatağında uyumaya yönlendirilmesi gibi.

UYUTMADAN UYAN! 

Uyanış Melis Keşan 29 TL 

Psikolog Melis Keşan,  kitabı Uyanış’ın  ilk 80 sayfasında bir bebeğin uyku sürecini, hem ebeveynin hem de bebeğin gözünden hikayeleştirerek uyku konusuna yepyeni bir bakış açısı kazandırmış. Her karakterin iç dünyasında kendimden bir parça bularken göz yaşlarımı tutamadım.

İkinci kısımda ise, uyku üzerine bilimsel literatürü derleyip yorumlayarak, adeta bir tez ödevi gibi hem detaylı, hem çok anlaşılır bir şekilde uykuyu ele alıyor. Uyanış, çocuğunu ve onun uyku sorunlarını anlamaya çalışan her ebeveyn için pratik ve benzersiz bir rehber.

EN GÜZEL HEDİYE!

Fisher-Price’ın anneler gününe özel yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye’de 0-7 yaş arasında çocuk sahibi olan annelerin %90’ı, anne olduktan sonra uykuyu normal bir şey olarak değil bir ödül olarak görmeye başladıklarını kabul etmiş. 

Araştırmanın bir sonucu olarak, annelerin yüzde 83’ü, bu yıl alabilecekleri en büyük Anneler Günü hediyesinin dinlenmek ve rahatlamak olacağını dile getirmiş.

O halde bu sene anneler gününde, taze demlenmiş bir kahve annenin ayağına gelsin. Anne sıcak kahvesini içerken, bebişkoların altını babişkolar değiştirsin. Akşam olduğunda en sevilen film bir kova popcorn eşliğinde izlensin. Bebekleri, çocukları babalar düşünsün!

Dikkat gaz!!!

Bazen bebeğinizin rahat bir uyku uyuyamamasının ardında o vardır; meşhur gaz problemi…İki meme arası mutlaka gaz çıkarmaya özen gösterin derim. Eğer biberon kullanıyorsanız, gaz oluşumunu minimuma indiren, hava geçiş kanallı bir biberondan yardım alın. Ben gerekli olduğunda Dr. Brown’s biberon kullanıyorum. Anne memesine en benzer özellikte olan biberon ucunu, bebeğim büyüdükçe değiştiriyorum. Ayrıca, içerisindeki hava geçiş tüpü bebeğin hava yutmasını engelleyerek gaz oluşumunu minimuma indiriyor, kolik bebekler de rahatlıkla kullanabilir 

İYİ YATAK= İYİ UYKU

Yataş Mini, bebeğin ergonomisine göre geliştirilmiş Springy Seri yataklarda bebeğin vücudunun yatağa gömülmesini önleyen ve omurgaya tam destek veren malzemeler kullanmış. Ayrıca, yatakların üretiminde insan ve çevre sağlığı için duyarlı Hotmelt yapıştırma teknolojisi kullanılmış yani zararlı uçucu bileşenler içermiyor. Yavrular için sağlıklı ve güvenli uyku ortamı yaratıyor…

AKLINIZDA OLSUN!

Yine evlerimize kapandık kaldık. Çocuklarla yapılacak aktiviteler tükendiyse, işte bir kaç yeni öneri;

– Henkel Yaratıcı Çocuklar Derneği’yle işbirliği yapmış. Çocukların evde kolayca bulabileceği malzemeler ile yapabilecekleri12 farklı deney hazırlamış. YouTube üzerinden “Evde Keşif Dünyası” adı altında paylaşılan deneyler ile çocuklar patatesten nişasta elde etmekten tutun suda çözülebilir yapıştırıcı yapmaya kadar çok farklı deneylerle keşfediyorlar.

– İki eğitimci annenin kurucusu olduğu Minds Up ise, 2-5 yaş arası çocuklara STEAM yöntemi ile geliştirici atölyeler sunuyor. Pandemi döneminde atölyelerini bir kutuya sığdırmış, her ay farklı tema içeren kutuları çocuklarla buluşturuyorlar. STEAM kutularında bilim, sanat, inşa becerileri, zihinsel aktiviteler, sanat, yaratma ve bolca hayalgücü bulunuyor.   @mindsup_imagineandplay  resim 2 

KOLON 2 

GARDIROP DETOKSU

Havalar sonunda ısınıyor, mevsim değişiyor. Ela’nın gardırobu da mevsime ayak uyduruyor.

Güvenli, kullanışlı ve rahat.. Şimdi kalınlar rafa kalkıyor, ince dokunmuş 0.2 TOG uyku tulumuna geçiyoruz.

Ergopouch 0.2 TOG Quill Kundak – 279,00 TL

Kollar ve bacaklar fora!

MANGO  149,99 TL

Selam bebek! Atla gidelim.

H&M Jean ceket 99,00TL

Anvelop body’ler sayesinde göğüsler iki kat korunuyor.

H&M 3’lü Anvelop Body 119,00TL

Her zaman yanında bulunacak kurtarıcı bir hırka

Jacadis 455,00TL

Hem rüzgardan hem güneşten koruyan şapkalar

Jacadis 250,00TL

Güneş koruyucusuna başlamanın tam zamanı

Mustela 50 SPF 135,00TL

Join the Conversation

1 Comment

  1. says: Ilhan

    Cocugun ana /babanin ihtiyaclarina utum daglamasi kesinlikle olmasada cogu zaman ” sanki kisiliginin ” ya da genellikle ‘ sahte benlik’ olarak nitelenen birkisilin olusmasina yol acar .Bu kisilik olusumlarinda insan sadece kendisinden beklenen turden davranislar gosterdigi icin ve bunu giderek kendi sunus bicimiyle de kaynastirip birlestigi icin surekli birtavir edinir.Boyle bir durumda ki insanin gercek benligini yeterince yssama firsati bulunmsmaktadir. Bu nedenle anne babalarin bazi cesit kacislarinda sahte benlik edinilebilen kimselere cokfazla guvenmemesi dogru olur. Erken cocukligun duygularina ornegin terkedilmislik duygusuna karsi koymak icin bircok savunma mekanizmalari basvurulabilir. Bu bazi tipte catismalara yol acabilir.

Leave a comment
Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir