SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIKLAR YAPALIM

Yıllarca yurtdışından kılık kıyafet kadar çok taşıdığım başka bir şey de yiyecekler oldu. Bunların başını da Rice Paper çekti.  (Neyseki artık bu taşıma işlemine bir son verdim, şimdilerde herşeyi marketlerimizde bulmak mümkün)

DSC_0645
Hazırlaması sandığınızdan daha da kolay, 30 sn kadar ılık suda bekletmeniz yeterli, Rice Paper yenmeye hazır oluyor.

 

Tam Türkçeye çevirecek olursak ‘pirinç kağıdı’ olarak adlandıracağımız ve Asya mutfağının vazgeçilmezi olan Rice Paper, tam bir lavaş görevi görüyor.

Özellikle glutensiz beslenenler için vazgeçilmez olmayı çoktan başardı bile. Ancak ben yinede satın alırken içeriğini incelemenizi tavsiye ederim, zira bazı markalar içine buğday unu katabiliyorlar.

Rice paper’ın besin değeri oldukça yüksek, kalorisi ise oldukça düşük. Bir dilimi sadece 20 kcal. Anlayacağınız gerçek olmayacak kadar iyi. Genelde davetlerde sağlıklı atıştırmalıklar yapmak için kullanıyorum, inanın hazırlaması sandığınızdan daha da kolay, 30 sn kadar ılık suda bekletmeniz yeterli, Rice Paper yenmeye hazır oluyor.

DSC_06292
Rice Paper ile hazırladığım wraplerin içini genelde çiğ sebzelerle doldurmayı sevsem de,ızgara tavuk veya et ile de çok yakıştığını belirtmeliyim.

Malzemeler:

1 bardak haşlanmış Rice Noodle

4 adet Rice Paper

1 Havuç

1 Avokado

1 Kırmızı biber

1 Salatalık

1 avuç taze fesleğen

Yapılışı:

Tüm sebzeleri ince ince şeritler halinde kesiyoruz. Diğer taraftan rice paper’ı ılık bir suda bekletip, yumuşatıyoruz. Daha sonra içine tüm malzemeleri koyup, rulo haline getirip servise hazır  hale getiriyoruz.

Not: Rice Noodle ve Rice Paper’ı büyük süpermarketlerde bulabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.