KARANTİNADA BESLENME

Kapıda son model otomobilin bekliyor, hesabın kabarık ama sen evde oturuyorsun. Tüketici ve madde düşkünü olan yanın can çekişiyor, ölüyor. Maneviyat, duygular, insani değerler filizleniyor. Belki görmüyorsun ama baharın ilk ışıkları seni ve dünya’yı ısıtmaya başladı bile.

Dünya Corona virüsü ile mücadele ediyor. Bir filmdeyiz sanki. Sokaklar, parklar, bahçeler, şehirler adeta terkedilmiş gibi. Öpüşmek, sarılmak birer silaha dönüştü, sevdiklerimizden uzak durmak ise sevgi belirtisine. Evde ise kendiyle baş başa kalan insan yeni şeylerin, unuttuğu şeylerin keşfinde. Kısıtlanmış yeni ev hayatlarımızda 10 maddede iyi hissetmeyi ele aldık.

               1. Güne güzel başla : Yatağını topla, akşamdan dağıttığın ne varsa yeni gün için yer aç, toparla. Bir bardak suyunu içerek mideni uyandır. Evde olan sebzelerden ne yeşillik varsa sık suyunu günlük dopingini al.

        2. Temizliğini yap, maskeni eldivenini tak : Eve dışarıdan gelen her paketi, poşeti silerek içeriye al, market alışverişini online yap. Dışarı çıkman gerekiyorsa maske ve eldiven tak. Ellerini sık yıka, dezenfektan ve kolonya  kullan. Yıkamaktan yıpranan ellerini nemlendirmeyi ise sakın ihmal etme.

        3. Her günün bir konsepti olsun : Her gün aynı şeyleri yapma her güne  bir anlam ve görev yüklersen daha keyifli hissedersin. Bir gün temizlik yap, bir gün gardrop düzenle, bir gün kek yap, bir gün uzun uzun duş al, kese yap kendini bakıma al.

 

        4. Bağışıklığını  kuvvetli tut : Mutlaka her öğününde güneşle akrabalığı olan doğal bir gıda tüket. Taze meyve ve sebzeler bu dönemde çok önemli. A, C, E vitamini, Selenyum içeren gıdalar, besin destekleri kullan. Omega 3 alımını ihmal etme. Zencefil ve zerdeçal tüket.

        5. Organik insan ol : Paketli ürünleri hele hele bu dönemde evine sokma. Hem kalorili hem de besleyiciliği düşük. Tatlı mı istiyorsun zamanın da var gir mutfağına yap. Ekmek için kuyruğa girme, kendi mayanı üret, ekmeğini yap. Madem online alışveriş yapıyorsun Akdeniz tarafındaki büyük tarım çiftliklerinden sipariş ver. Sepetine kereviz sapını eklemeyi unutma.

        6. Dikkat et kilo alma : Mutfakta minimum zaman geçirmeye çalış. Sürekli atıştırma yapma bunun yerine ana öğünlerini kuvvetli yap, harici zamanlarda çay, kahve, su ile oyalan. Sürekli atıştırmak insülin seviyeni artıracak, insülin direncine neden olacak. Zamanla daha az yesen bile hızlıca kilo almana neden olacak.

         

        7. Hareketi artır : Spor salonlarına gidemiyoruz, yürüyüş yapamıyoruz. En güzeli evde kendi imkanlarımızla hareketi artırmak. Başlangıçta ayakta kalarak, iş yaparak geçirmek avantajlı. Bununla birlikte günde 1 saat Instagram canlı yayınlarıyla veya YouTube videolarıyla basit antrenmanlar, yoga, pilates yapabilirsin.

        8. Zamanı boşa akıtma: Bu günleri değerlendir. İşinle veya ilgi alanlarınla ilgili daha fazla kitap okuyabileceğin, yayın takip edeceğin rahat bir dönem. Böyle bir ihtiyacın yoksa çalışırken yapmaya fırsat bulamadığın her şeyi hayata geçirmek için bundan iyi zaman bulamazsın.

        9. Uyku kaliteni yükselt : Uyku saatlerinin değişmesi, kayması hormonal düzenimizi bozuyor. Üstelik geç saatte yenen atıştırmalıklar deliksiz bir uykuyu engelliyor. Zamanı çok geciktirmeden yatağına gir. Temiz çarşafların üzerine damlatacağın bir kaç damla lavanta yağı, yatmadan içeceğin melisa veya papatya çayı, alacağın ılık bir duş ve elbette keyifli bir kitap hızlıca uykuya dalmanı sağlayacaktır.

        10. Ruhunu temizle, kendinle tanış : Maddeye tapan, kapitalizmin oyunu ile sürekli satın alan, yeniye özendirilen, para harcayan insanlar yetiştiren eski çağ hızla yıkılıyor, manevi değerler ve duygular önem kazanmaya başlıyor. Düşünce temizliği yap. Kimseden art niyet bekleme, sevgiye inan, güzeli hakettiğini bil. 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.